Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Život v oblakoch

Pracujem ako letuška osem vzrušujúcich rokov. Bývala som v troch rôznych krajinách a pracovala pre dve známe britské letecké spoločnosti. Zažila som všetky pre a proti tejto pozície a zmeny v priemysle v priebehu rokov. Prešla som si všetkými plusmi aj mínusmi práce letušky a viete čo? Práca letušky je niečo, čo musíte mať v srdci, s čím musíte žiť ako jing-jang. Niečo, čo buď milujete, alebo milujete :-).

Moja kariéra sa začala bez veľkého plánovania alebo väčšieho kariérneho plánu, pretože mi nebolo jasné, akou cestou sa chcem uberať. Bola k dispozícii príležitosť a predtým, ako som si to uvedomila, zobúdzala som sa o 3 ráno 5 dní v týždni. Krátke lety vám naozaj dávajú príležitosť stretnúť sa so stovkami rôznych ľudí a osobností vďaka rozpisu letov, vysokému obratu zamestnancov a mnohým národnostiam, ktoré práca priťahuje. Kvôli zaneprázdnenosti a rýchlemu tempu práce letušky skutočne získate skúsenosti so všetkými typmi situácií, ktoré prichádzajú so spoluprácou s mnohými ľuďmi. Niekedy som navštívila dve európske mestá denne, ale moje zážitky z týchto krajín boli obmedzené na výhľad na pristávaciu dráhu. Absolútne som milovala túto skúsenosť a priateľov, ktorých som stretla, ale moja láska k cestovaniu ma povzbudzovala k tomu, aby som chcela viac, ako len výhľad z okienka.

Po piatich rokoch som nastúpila do prestížnej leteckej spoločnosti ktorá robi long haul lety a splnila si tak mnohé moje cestovateľské sny. Predtým som bola zvyknutá na malé letiská a zrazu som prešla do života krátkych prestávok na karibských plážach. Precestovala som väčšinu USA, prežila vianočné sviatky v New Yorku, narodeniny v Karibiku a Nový Rok v Južnej Afrike. Nie je tajomstvom, že táto úloha je náročnejšia s extrémne dlhými letmi a iným typom cestujúcich, ktorí si zaplatili za skúsenosť počas letu, nie len cestu.


Tak čo to znamená byť palubným sprievodcom?
Skvelé komunikačné schopnosti, pretože niekedy na jasnosti a tóne konverzácie naozaj záleží ako aj u kolegov, tak u cestujúcich. Láska k lietaniu, cestovaniu a práci s ľuďmi, keďže budú časy, keď pracovné povinnosti ovplyvnia váš spoločenský život a všetko sa musí zariadiť okolo  práce.


Bude to obdobie, kedy na Vianoce, narodeniny a svadby nebudete doma, ale budú to úžasné spomienky v krajinách, ktoré neveríte, že by ste mali možnosť navštíviť. Budete potrebovať porozumenie od partnera a členov rodiny, ale po čase im to môžete vynahradiť prostredníctvom rôznych zamestnaneckých výhod :-). Musíte byť fyzicky fit a mentálne motivovaní, aby ste zvládli neskoré pristátia a skoré začiatky, či ide o krátku alebo dlhú trať a nespočetné jet lagy.
Keď som ma niekto opýta, či by sa mal vyskúšať prácu letušky a či sa mu to bude páčiť, vždy hovorím, keď si na seba dáš túto uniformu, priprav sa na čokoľvek a uži si let :-)!

Autor: Nora Okuliarová

Foto: archív Nora Okuliarová

GALÉRIA