Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Zdravá jeseň, ktorú si môžete dopriať!

Jeseň, hrajúca sa v prírode s pestrými farbami, je všeobecne známa aj ako obdobie, kedy náš imunitný systém dostáva riadne na frak. So skracujúcimi sa dňami máme tendenciu cítiť sa trochu unavenejší, ako je bežné, chytá sa nás melanchólia za letom a mnohí podľahnú až depresiám. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako zabrániť jesenným vírusom a prechladnutiu, aj ako udržiavať imunitný systém v kondícii i počas nasledujúcich chladnejších mesiacov.

To, že základom  zdravého života je prvorado zdravá strava, už isto viete. Ak totiž telo nemá dostatočný prísun vitamínov, minerálov a živín, jeho funkcie obranyschopnosti sú narušené a dochádza k oslabeniu imunity. Je preto veľmi dôležité zamerať sa v strave na dostatok ovocia a zeleniny. A veru sezónnych pomocníkov z prírody máme počas jesene neúrekom, či už ide o jablká, hrušky, hrozno, gaštany, šípky, kapustu…

Za zmienku stoja aj koreniny. Vynikajúce sú hlavne ďumbier (zázvor) a kurkuma, tie nášmu telu pravidelnou konzumáciou dožičia aj minidetoxikáciu. Oba sú osvedčenými a prírodnými liečivými prostriedkami, ktoré posilňujú náš imunitný systém a celkovo nás v priebehu chladnejších mesiacov udržiavajú v chode.

Doslova  zázračnou výživou pre náš imunitný systém je Vitamín A. Hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky – ochrannej bariéry vášho tela, čo znamená, že budete mať nepreniknuteľnú prvú líniu obrany proti baktériám, vírusom a iným baktériám. Sladké zemiaky (Batáty), mrkva a tekvica (Hokaido) sú vynikajúce na dodávanie vitamínu.

Či už tomu veríte alebo nie, veľmi dôležitou súčasťou nášho imunitného systému sú naše črevá. Zdravie nášho tráviaceho ústrojenstva hrá veľkú úlohu pri udržiavaní zvyšku tela v kondícii. Aby náš tráviaci systém neustále fungoval, doprajme si kvalitné probiotiká. Dobré baktérie, ktoré sa v nich nachádzajú, môžu pomôcť v prípade potreby znížiť zápal a závažnosť prechladnutia, či chrípky. Dopĺňať ich môžeme konzumáciou probiotických jogurtov a fermentovaných potravín, ale nezaškodí, keď si v chladnejších mesiacoch dáme doplnok.

Ako sme už spomínali, dbať musíme aj na dostatok tekutín. Na jeseň je prirodzené, že nepociťujeme pocit smädu tak často, ako v lete. Pitný režim by sme si preto mali naplánovať. Obsahovať by mal prioritne vodu, nesladené nápoje, čerstvé šťavy a čaje. Ak je váš obľúbený čaj šípkový, tak neváhajte a využite tento čas na krásnu prechádzku v jesennými farbami obdarenej prírode. Šípky sú práve plne dozreté a priam vyzývajú k ich zberu a vytvoreniu si vlastnej zásoby.

Napriek chladnému počasiu by sme sa mali snažiť udržať fit. Cvičenie je skvelý spôsob, ako udržať svoje telo v činnosti a je dokázané, že pravidelný pohyb má priamy vplyv na imunitný systém. Prinesie nám okrem zábavy v podobe  aktívnej forme relaxu, príležitosť odbúrať stres a zlepšiť si kondíciu, čím dodáme telu potrebnú dávku energie aj na zbavenie sa prípadných depresií. Ak si dobre zvolíme, posilníme nielen svaly , ale zrelaxujeme aj myseľ.

Nič však netreba preháňať. Príliš veľa pohybu a málo odpočinku môže mať v skutočnosti opačný vplyv na naše zdravie, naše telo si potrebuje aj oddýchnuť! Preto si doprajme kvalitný spánok, ten dokáže s našim zdravím zázraky. Ak sa dostaneme do pravidelného spánkového režimu, doprajeme svojmu telu dostatok času na odpočinok, obnovu i omladenie. Osvojenie si zdravých spánkových návykov počas jesene nám môže pomôcť zaistiť najlepší spánok. Efektívne je vypnúť všetku elektroniku hodinu predtým, ako sa vydáme spať, a nastaviť si prísny spánkový režim. Zaspávať a vstávať by sme mali vždy v rovnakom čase. 

Nuž a v neposlednom rade platí, že čistota pol života a to hlavne pre dostatočnú očistu rúk. Môže to znieť akokoľvek, ale verte nám, že odplavenie choroboplodných zárodkov môže mať obrovský vplyv na vaše zdravie. Hlavne v tomto období si preto vezmite a používajte dezinfekčný prostriedok na ruky, aj keď ste vonku. No a po použití kúpeľne, toalety,  ako aj pred manipuláciou s potravinami si nezabudnite vždy umyť ruky mydlom a teplou vodou. No a keď sme už pri tej vode, skúste rannú sprchu zakončiť studenou vodou, zaručene nás preberie viac ako káva. Ak je studená voda problém, postačí aj studený vzduch. Ten si môžeme dopriať spánkom pri otvorenom okne, či dlhšími prechádzkami v jesennej prírode.  Otužovanie je jeden z najlepších prirodzených spôsobov ako si môžeme posilniť imunitu.

Štúdie už dávno preukázali, že náš imunitný systém je vzájomne prepojený s našim centrálnym nervovým systémom. Preto pozor na stres – je vinníkom číslo jeden, aj pokiaľ ide len o mierne vyčerpanie, a skutočne môže oslabiť náš imunitný systém. Chladnejšie a kratšie dni, ako aj úbytok slnečných lúčov ovplyvňuje našu psychiku a ľahšie podliehame stresu, čo so sebou prináša oslabenie obranyschopnosti a s tým aj náchylnosť na ochorenia. Je dôležité všímať si zmeny, ktorými v tomto období prechádza náš organizmus. Ruku na srdce, ako ste na tom vy? Prehliadate ich, alebo aktívne na ne reagujete pravidelným posilňovaním imunity?

Budovanie imunity je dlhodobý proces a dôležitý je aj výber podpornej terapie. Ak neviete ako na to, máme pre vás skvelý tip, kde vám s tým radi pomôžu. Holistic space – unikátny holistický koncept zastrešujúci butikovú starostlivosť o telo, myseľ i dušu. Upokojujúce krásne prostredie, jedinečne navrhnuté detoxikačné, ozdravné a skrášľovacie programy spolu v kombinácii s unikátnym prístupom k pohybu v podobe semiprivátnych lekcií. Nájdete tam exkluzívne lekcie Ballet Barre a Body Barre, ako aj špeciálne navrhnuté lekcie Holistic Yoga, Hatha&Jin Yoga, Healthy Spine Yoga pre zdravý chrbát a keďže myslia aj na nastávajúce mamičky, je pre ne určená Gravid Yoga. 

V Holistic space sa o vás špičkový tím lektorov a terapeutov, s individuálnym prístupom ku klientom. Každý, kto sa zaujíma o svoje zdravie a komu prináša pohyb radosť si ma tomto mieste príde na svoje!

Foto kredit:  archív THE SPARKLING REPORT / Holistic spaceGALÉRIA