Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

WHAT ALL THIRTY-SOMETHING WOMEN SHOULD KNOW ABOUT HEALTH

Častokrát sa v Joy clinic, stretávam so ženami, ktoré sa hľadajú alebo hľadajú svoju vlastnú cestu k zdravému spôsobu žitia. Príliš veľa informácií a desinformácií tomuto stavu nepomáha. V škole sme sa každý naučili pár základných informácií, ako sa správať k svojmu zdraviu, aká životospráva je tá správna, čo znamenajú určité symptómy… Dospeli sme a zistili, že každý vek, každá desiatka rokov, prináša úplne iné pohľady na seba, okolie, zdravie. Ja sama som sa pred pár rokmi ocitla v situácii, keď som nevedela, čo moje telo presne potrebuje, pretože som ho nepočúvala a keď som na to konečne prišla, blížim sa o pár mesiacov k tridsiatke, zisťujem, že opäť potrebujem iný režim a nastavenie denných rutín v stravovaní a životospráve. Viem, že nie som jediná, ktorá mala v hlave zmätok alebo príliš veľa „overených“ informácií :-). Čo by sme mali teda my ženy okolo tridsiatky vedieť o zdravom lifestyle?!Ako veľmi ovplyvňuje môj vek životosprávu? Čo by som o nej mala vedieť? A v akom veku sa vôbec zamýšľať nad správnou životosprávou?

Vek je jeden z najdôležitejších atribútov v otázke životosprávy a nanešťastie, aj keď vám hovoria, že vyzeráte ako dievčatko, obal nemusí vždy odrážať vnútorny stav zdravia. Naša prirodzená schopnosť regenerácie sa môže vekom znižovať, pokiaľ zabudneme, že toto slovo vôbec existuje. Nie je to len o regenerácii, ale aj o imunite, kondičke a vete „cítim sa výborne každý deň“. Povedzme si narovinu?! To, čo na naše telo platilo v dvadsiatke, už zďaleka neplatí v tridsiatke, štyridsiatke a už vonkoncom nie v päťdesiatke! Mali by si všetci uvedomiť, že ako sa správame k svojmu telu, zdraviu, tak sa to vekom odrazí. V najproduktívnejšom veku okolo tridsiatky, by sme mali myslieť na správny režim životosprávny, dopriať si čas na kvalitné raňajky, pravidelný obed a ľahkú večeru. Taktiež pohyb a regenerácia, by sa mali stať pravidelnou súčasťou nášho dňa. Pretože dôležitá nie je veta „chcem dlho žiť“, ale veta „chcem dlho žiť v zdraví“. Aby sme mali kvalitný a zdravý dlhý život, je viac než potrebné, si to uvedomiť, čím skôr. Pristupovať k sebe samému zodpovedne a neodložiť seba samého na posledné miesto vo svojom životnom rebríčku. Verte, či nie všetko sa odložiť dá, ale zdravie nie. 

Ovplyvňuje môj životný štýl aj partner, či ľudia, s ktorým som v dennom kontakte?

Samozrejme. Stará múdrosť hovorí: „zober si 5-tich ľudí, s ktorým si denne v kontakte, sprav si priemer a ukáže sa Ti, kto si“. Ak si už nastavíme svoje vlastné pravidlá a pochopíme, že za svoje zdravie nesieme zodpovednosť len my, nemali by sme sa nechať ovplyvňovať okolím. Ak sme sa rozhodli byť vegetariánom, neustúpne zo svojho presvedčenia len preto, že náš partner alebo okolie miluje steaky a chceme sa prispôsobiť. Ak je našou dennou rutinou ranný beh, nezabudnime naň, aj keď naše okolie ráno radšej vysedáva na kávičkách. Nastavte si hodnoty, buďte si vzácnou sama pre seba a držte sa toho. Ak si všimnete svojich rodičov, pochopíte ako veľmi sa dokážu partneri, ktorí spolu dlho žijú pod jednou strechou, ovplyvňovať aj v životospráve. Keď má jeden partner určité zdravotné potiaže, zväčša ich dostane i ten druhý. Prečo? Rovnaká strava, rovnaké návyky, rovnaký prístup k sebe samému. 

Môžem hľadať príčinu svojich zdravotných potiaží v detstve?

Je to snáď jedna z najčastejších otázok nielen v Joy clinic, ale i v iných zariadeniach venujúcim sa zdraviu a zdravému životnému štýlu. Niekoľko výskumov, prieskumov 🙂 dokázalo, že všetko sa odvíja od nášho detstva. Ako dlho sme príjmali materské mlieko, akým zvykom a návykom sme boli vedení, ako sa naši rodičia správali k svojmu a nášmu zdraviu. Ľudský organizmus je dokonalosť sama o sebe. Vie sa o seba častokrát postarať aj sám, otázka znie do kedy? Dnešná doba je síce plná voľnosti, možností, ale rovnako aj plná chaosu a stresu. Je úplne iná, ako keď sme sa narodili. Je potrebné sa zastaviť, prijať túto dobu, takú aká je a prispôsobiť jej, svoj životný štýl. Nezabúdať na preventívne prehliadky, pýtať sa a sledovať sa! Nenechávať si otázky okolo zdravia až na čas, kedy je častokrát už neskoro. 

Čo znamená veta „som vyhorený“? Dá sa tomu predchádzať?

So stavom vyhorenia sme sa stretli už snáď všetci. Je to stav, kedy človek žije vo veľkom a dlhodobom strese, nedokáže sa „nadýchnuť“, stratí zmysel života a postupne prichádzajú aj fyzické príznaky. Aby sme sa do tohto stavu nedostali, mali by sme prijať fakt, že stres sa stal súčasťou našich životov. Hovorme si, čo chceme, ale pokiaľ by sme sa nerozhodli odsťahovať sa na opustený ostrov, tak sa mu vyhnúť jednoducho nemôžeme. Organizmus ako taký má schopnosť čeliť stresu, ale akému? Naše telo dokáže reagovať na stres a chrániť ho aj po fyzickej stránke, ale na stres, ktorý by mal byť len vo vypätých situáciach. V dávnej dobe pri love, pri extrémnych stresových situáciach, ako je havária alebo šok. Vtedy sa svaly stiahnú, krv prestane „prúdiť do žíl“ a telo je fyzicky nastavené, aby prijalo stres, šok! Nebudem sa tu venovať chemickým rovniciam :-), čo presne sa deje, ak zažijeme stres, ale faktom zostáva, že pokiaľ náš organizmus niekoľkokrát denne vystavujeme stresu, ubližujeme mu. A ten stres pokojne môže začať už len tým, že ráno zaspíme a v strese utekáme do práce. Snažte sa byť pripravenými, nenechávajte veci na náhodu a eliminujte stres aspoň vy samé, keď už bohužiaľ žijeme v dobe, akej žijeme. Pravidelne relaxujte, či už v SPA alebo na záhrade, či pri dobrej knihe. Spomaľte! Obzvlášť my ženy. Odmalička sme predispozične nastavené tak, že pohlcujeme stres a nielen ten náš, ale aj stres našich najbližších a okolia. Keď sa v skupinke malých dievčat, zranilo nejaké dievčatko, všetky sme ju chceli zachraňovať, pomáhať jej a súcitili sme najviac, ako sme vedeli. Táto vlastnosť, nám ženám, zostáva aj v dospelosti. Preto sa snažme najskôr postarať o seba, byť silným pilierom, aby sme vedeli podporiť a pomôcť aj nášmu okoliu, pokiaľ sa niekto ocitne v núdzi. Nemôžeme tu byť pre niekoho iného, pokiaľ tu najskôr nie sme pre seba!

Ako ovplyvňujú lifestyle zvyky… zmeny v plodnosti žien? Aké zvyky by sme mali zmeniť?

Vek prvorodičiek sa dramaticky zvyšuje. Nie je to len vývojom vo svete, ale i vývojom u nás žien. Najskôr chceme niečo v živote dosiahnúť, zabezpečiť sa až potom priviesť na svet dieťa. Povedzme si úprimne, ani vzťahy dnes nie sú jednoduché! Najdôležitejším zlozvykom, ktorý je potrebný odstrániť, aby sa žena mohla pripraviť na stav, byť matkou, je zbaviť sa cigariet. Ak si odmyslíme všetky ostatné zdraviu škodlivé risky, fajčenie tabaku je silno toxické pre ženské telo a hlavne vajíčka. V podstate je najdôležitejšie viesť čistú životosprávu bez toxínov, bez alhokolu. Životospráva plná zeleniny, ovocia, proteinov, regenerácie a cvičenia. Snažte sa dopĺňať tie najdôležitejšie vitamíny denne zo stravy, kávu obmedzte na 200 mg za deň (jedna šálka). 

Veľká diskusia v spojitosti s plodnosťou tridsiatničiek nastáva pri superpotravinách, ako napríklad ananás, pomáhajúcich pri plodnosti. Neexistujú žiadne podložené štúdia, ktoré by dokazovali, že by naozaj pomáhali. Veľa žien sa snaží viesť až priam ukážkový zdravý životný štýl, ale nedokážu otehotnieť. Prečo? Životný štýl obzvlášť ten zdravý, by mal pochádzať z nášho presvedčenia a nie nutnosti. Práve kontrolovanie, prináša ďalší stres! Na prvom mieste by malo byť zdravie a pohoda a nie rátanie kalórii, množstva proteinov a podobne. 

Je dôležité príjmať suplementy alebo vitamíny pre zlepšenie životosprávy a zdravia?

Nech ste v akokoľvek období svojho života, vždy je dôležité príjmať v prvom rade, kvalitné potraviny. Veľa žien si myslí, že sa nemusí dobre stravovať, pretože ju zachráni tá hrsť vitamínov, čo príjme každé ráno. Keď si otočíte krabičku vitamínov, určite tam nájde napísane „nenahrádza stravu“! Pokiaľ príjmame zdravé a kvalitné potraviny, budeme príjmať aj dostatočné množstvo minerálnych látok a vitamínov. Neexistuje lepšie povedaná rovnica. Vo veku okolo tridsiatky by sme nemali zabúdať na zelené potraviny, potraviny plné železa, vápnika, zinku, kolagénu a podobne. A hlavne na to, že ako sa k svojmu telu správame, tak sa to o pár rokov odrazí a spočíta!

 

Foto: web

www.joyclinic.sk

GALÉRIA