Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

VICTOR VARG

Vyhral 2. miesto v súťaži Nové tváre módnej scény a práve to sa mu stalo osudným. Mladý módny návrhár Viktor Varga, tak spravil rebéliu na slovenskej i českej módnej scéne pod značkou VICTOR VARG! Čo stojí za jeho úspechom a úsmevom na tvári, v čo verí a čo ho posúva vpred, sa dozviete v rozhovore!Viktor si pomerne nováčik na scéne módy. Ako vôbec vznikla myšlienka byť návrhárom? Čo bolo „to“, čo Ťa priviedlo na túto cestu?

Už ako malý chlapec som sa zaujímal o módu a obliekanie. Vyberal som si sám oblečenie, sledoval zahraničné časopisy, ktoré mi rodičia nosili zo svojich ciest. Myslím, že od detstva som si všímal ľudí okolo seba, čo sa im hodí, čo nie, čo zlepšiť. Postupom času som začal robiť blízkym a kamarátom stylistu a začal som sa tiež venovať vizáži. Celá myšlienka, byť módnym návrhárom, ale vznikla až vo Francúzsku, kde som počas strednej školy strávil jeden rok. Videl som, že móda je v zahraničí aj v skutočnosti iná a nielen v módnych časopisoch. Ľudia sa nebáli kombinovať rozdielne veci, muži mali dostatok sebadôvery a prezentovali sa aj v extravagantných outfitoch a nikto nikoho neposudzoval. Veľmi ma to nadchlo a rozhodol som sa, že chcem priniesť na slovenský a český trh niečo nové. Novú myšlienku, novú kultúru do obliekania – jednoducho rebéliu.

Aké boli začiatky? Čím všetkým si si musel prejsť, aby vznikla Tvoja prvá kolekcia?

Ja som stále na začiatku, móde sa profesionálne venujem necelé 2 roky. Pre svoj debut na módnej scéne som sa rozhodol využiť súťaž Nové tváre módnej scény, kde som odprezentoval kolekciu OHH MY COFFEE. V súťaži som skončil na 2. mieste, získal som ocenenie od vášho magazínu za najlepšiu kolekciu a ocenenie spoločnosti Lenovo. Pre mňa to bol úžasný zážitok a taktiež výsledok. Zo všetkých finalistov som bol človek, ktorý bol v móde najkratšie a pripravoval svoju prvú kolekciu. Téma súťaže bola vôňa kávy, preto ten názov OHH MY COFFEE. Základný náčrt kolekcie vznikol v kaviarni, kde zvyčajne tvorím. Pri počúvaní hudby a popíjaní svojej kávy, som si začal všímať ľudí okolo seba. Netrvalo dlho a začal som si uvedomovať, ako je káva súčasťou nášho každodenného života. Je súčasťou stretnutí, prvých rande, pracovných stretnutí či hádok. V celej kaviarni rozvoniavala vôňa kávy, ktorá sa prelínala s ľudskými príbehmi. Tieto pocity som sa rozhodol zapracovať do svojej kolekcie. Pre základný návrh a strih som použil formu pohára na kávu, z ktorého som popíjal svoje latte. Každým modelom som chcel odzrkadliť iný druh kávového nápoja. Následne som hľadal vhodné látky, ktoré mi pripomínali kávu – štruktúru kávového zrna, mliečnu penu na káve atď… A keď som mal všetko pripravené, začal som šiť prvú kolekciu.

Kedy a ako vznikla značka Victor Varg?

Myšlienka svojej autorskej značky vznikla už dávnejšie. Oficiálne som značku založil v roku 2017, kedy som sa rozhodol oficiálne začať tvoriť svoje vlastné ucelené kolekcie a to pod svojou značkou. Bol to moment, keď som bol presvedčený, že som pripravený sa ukázať spoločnosti ako návrhár. Názov vznikol upravením môjho mena Viktor Varga pre lepšiu zvučnosť aj v ostatných jazykoch a taktiež kvôli skrytému významu Victor = victory (víťaz) a Varg = vlkodlak (v staro-angličtine). Vlastnosti týchto dvoch slov vystihujú moju osobnosť (dravosť, sila, odhodlanie, nebojácnosť a rebélia).

Máš nápaditú nielen tvorbu, ale i logo a vizuálny prejav na prehliadkach. prečo si zvolil túto cestu a ako vzniká prehliadka Victor Varg?

Teší ma, že sa vám moja tvorba a prezentácia páči. Je pre mňa veľmi dôležité ľuďom ponúknuť komplexný zážitok. Predstaviť nielen samostatný model, ale ukázať aj moju inšpiráciu a preniesť na divákov emóciu, ktorú som pri tvorbe cítil. Na začiatku prehliadky, predstavení kolekcie RED ROYAL sa premietalo video, ktoré odzrkadľovalo emócie ženy – nerozhodnosť, smútok, hnev, radosť, odhodlanie a bojovnosť. Prezentáciu dotvorila hudba, ktorá bola nabitá emóciami. Pri tejto prehliadke sa mi potvrdilo, že je to správna cesta, podľa reakcie divákov a médií.

Čo bol ten moment, kedy si dráhu módneho návrhára začal brať vážne a stala sa Tvojou kariérou?

Asi reakcie okolia. Najskôr som sa začal móde venovať prostredníctvom kurzov ako hobby. Čoskoro sa ľudia, ale začali o moju tvorbu zaujímať a mali záujem o kúsky, ktoré som navrhoval. Vtedy som pochopil, že je to správna cesta a rozhodol som sa založiť značku VICTOR VARG.

Bol si samouk, alebo máš za sebou vzdelanie v oblasti módy?

Nenavštevoval som strednú ani vysokú školu v oblasti odevného dizajnu. Mám vyštudované francúzske gymnázium a momentálne študujem ekonomiku a manažment. Mám za sebou, ale kurzy Basic, Medium a Profi na Inštitúte módnej tvorby, kde som sa pod vedením slovenských a českých návrhárov naučil potrebný základ pre pôsobenie v tomto odvetví. Rozhodol som sa, ale v štúdiu módy pokračovať a na jeseň 2018 nastupujem na prestížnu školu Instituto Maragoni v Miláne.

Kto je Tvojou múzou? Ako tvoríš a kde hľadáš inšpirácie?

Konkrétnu múzu medzi ženami a mužmi nemám. Mojou hlavnou múzou je hudba. To je základ mojej tvorby a najväčšia inšpirácia. Výber správnej hudby mi častokrát zaberie najviac času z vymýšľania kolekcie. Pracujem so svojou predstavivosťou, ktorú mi hudba krásne rozvíja. Keď nájdem správnu hudbu, ktorá odzrkadlí moju momentálnu emóciu, ktorú chcem kolekciou prezentovať, ide už všetko rýchlo. Viem si predstaviť, konkrétne modely, vizáž, styling, prezentáciu na móle atď… Následne, keď mám celý koncept novej kolekcie ucelený, prejdem ku kresleniu, tvorbe strihov, výberu látok a následne k samotnej produkcii kolekcie.

Keď vidíš svoje modely na konkrétnych ľuďoch. Aký je to pocit?

Úžasný! Vtedy vidím zmysel svojej práce. Všetka tá drina, ktorá je za tým sa razom stáva zmysluplnou.

Ako je to s módou u Teba? Aký štýl preferuješ?

To záleží od situácie. Preferujem jednoduchosť, ale zároveň extravaganciu. Sú dni, kedy rád chodím v košeli, saku a mokasínach a sú dni, kedy práve zvolím len basic outfit – rifle, tričko a tenisky. Vždy sa snažím, ale outfit oživiť nejakým výrazným kúskom.

Naopak, je niečo čo by si si nikdy neobliekol?

Hmmm, asi mi nič také nenapadá. Som vcelku otvorený všetkému. Jedine, čo fakt nemám rád, sú plavky po kolená.

V čom sa odlišuje Tvoja tvorba pri ženskej kolekcii a mužskej?

Myslím, že sa veľmi neodlišuje. Myšlienka mojej značky je MAKE DIVERSITY! Takže veľmi podporujem rôznorodosť. Snažím sa prenášať pánske prvky do dámskych modelov a dámske prvky do pánskych. Veľa mojich modelov je práve unisex.

Pôsobíš v Prahe, aj v Bratislave. Ako vnímaš módu, jej prejav v týchto krajinách. Sú tam odlišnosti?

Áno, ako dizajnér pôsobím v Prahe, ale prezentujem sa aj v Bratislave. Odlišnosť vnímam v pohľade na inakosť. Praha je viac liberálna a ľudia nemajú strach sa prezentovať odlišne, byť extravagantní, osobití. Ľudia vás neriešia, cítiť tu viac západného ducha. Bratislavu mám, ale rád a práve preto sa prezentujem aj tu, aby som ľuďom na Slovensku ukázal, že sa netreba báť byť iný, odlíšiť sa a zo svojej inakosti, spraviť výnimočnosť.

Čím si momentálne fascinovaný? Odrazí sa to v Tvojej novej tvorbe?

Stále som fascinovaný rôznorodosťou. Vždy pred prípravou novej kolekcie sa snažím vycestovať do sveta, spoznať nové kultúry, nových ľudí – počúvať ich príbehy, dozvedieť sa o ich histórií, viere. Následne k tomuto priradiť správnu hudbu a tvoriť. Pre mňa je najväčšiou inšpiráciou hudba, moje emócie a ľudia. Ako som povedal už mnohokrát, rôznorodosť je pre mňa veľmi dôležitá. Sme svet ako jeden celok, bez ohľadu na národnosť, kultúru, vieru či sexuálnu orientáciu. Ako celok sme silný a musíme držať spolu bez predsudkov. Túto myšlienku budem pri svojej tvorbe presadzovať aj najďalej.

Aká je najväčšia lekcia, ktorú si sa naučil v tomto biznise?

Móda je tvrdý biznis. Treba si veriť, nenechať sa odhovoriť a ísť si za svojimi snami. Čo ma už viackrát v tejto sfére sklamalo, je falošnosť a závisť. Som ochotný človek, ktorý je priateľský a pomôže ako vie, bohužiaľ sa mi to už viackrát v tomto biznise nevyplatilo…

Aké máš plány do najbližšej budúcnosti?

Momentálne sa pripravujem na štúdium odevného dizajnu v Miláne. Začína sa pre mňa nová etapa. Nikdy by mi nenapadlo, že sa dostanem na jednu z najprestížnejších škôl na svete a moja tvorba školu natoľko zaujme. Taktiež chcem pokračovať v rozvoji svojej značky, v tvorbe nových kolekcií a expanzii na nové trhy. Mám ešte veľa nápadov a plánov, ktoré zatiaľ prezrádzať ešte nechcem. Verím, že všetko pôjde ako má a sny sa stanú skutočnosťou.

Si spontánny alebo sa skôr riadiš podľa jasných pravidiel v živote i tvorbe?

Som rebel! Pravidlá nemám rád. Riadim sa emóciami a pocitmi. Som spontánny a myslím, že to je z mojej práce cítiť. Rád búram zaužívané stereotypy a vždy hľadám novú cestu. Nemám rád „obchádzky“, keď môžem ísť priamo vpred a nikdy nehovorím, že sa niečo nedá.

Máš nejaké motto, na ktoré si rád spomínaš vo svojom živote?

Sprav zo svojej inakosti výnimočnosť! Snívaj a pracuj na svojich snoch. Nenechaj sa odradiť a ver v seba samého!

Foto: Silvia Leitmannová  

GALÉRIA