Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

THE MOST BEAUTIFUL MUSEUMS IN THE WORLD

Múzeá navštevujú ľudia, aby obdivovali krásu, ktorá sa ukrýva v ich vnútri. No mnohé z nich sú umeleckým skvostom samé o sebe! Ktoré sú tie najkrajšie na celom svete?The Guggenheim Museum Bilbao, Španielsko

Múzeum navrhnuté Frankom Gehrym, bolo otvorené v roku 1977 v Bilbao. Budova doslova sedí na rieke Nervión a predstavuje stavbu futurismu, nepravidelnosti. Každý v nej vidí to svoje, ale väčšina práve loď na rieke. Jeho monumentálnosť, tvary, titán a sklenené obliny lákajú milióny turistov ročne, už od jeho otvorenia.

Hermitage Museum, St. Petersburg, Rusko

Jedno z najstarších a najväčších múzeí na svete. Hermitage Museum, ktoré skrýva vo svojom vnútri cez 2 milióny rôznych artefaktov, ktoré sú umiestnené v halách. Zlatá, zelená, barokový štýl. To je to , čo prezentuje múzeum v St. Petersburgu. Práve to z neho robí majestátnosť!

Potala Palace, Lhasa, Tibet

Kedysi domov Dalai Lama, dnes budova, ktorá sa stala múzeom. Masívny palác má 13 sektorov a viac než 1 000 izieb, všetky sú zachované zo 17. storočia. Múzeum neukrýva len monumenty, ale i veci zo života Dalai Lama, v sektore s názvom Red Palace.

Vatican Museums, Taliansko

Nie je veľkým prekvapením, že múzeum vo Vatikáne privíta viac než 5 miliónov turistov ročne. Vatican Museums je známe pre svoje fresky Raphaela, Michelangelovu Sixtínsku kaplnku – budovu, ktorá je hlavným pútačom Vatikánu. To však nie je všetko. Vatican Museums je známe i pre netradičné schodisko, ktoré bolo navrhnuté Guiseppe Momo, ich špirálou sa dostanete zhora až k východu.

Museo Soumaya Plaza Carso, Mexiko

Múzeum Soumaya, navrhnuté mexickým architektom Fernando Romero, pozostáva z dvoch budóv sídliacich blízko Mexico City. Architekt sa naozaj vyhral s návrhom, pretože budova má i priesvitnú sklenenú strechu, ktorá dokonale tieni svetlo!

Musée d’Orsay, Paríž

Druhé najikonickejšie múzeum Paríža (je tam Louvre :-)), je kúsok od železničnej stanice, na brehu rieky Seine. O roku 1900, je múzeum tiež prezývané ako Palace of Fine Arts, vďaka exhibícii umenia, ktoré tam bolo predvedené. 

Kunsthistorisches Museum, Viedeň, Rakúsko

Jedno z najpopulárnejších múzeí vo Viedni. Konštruované bolo v roku 1871, pre potreby Habsburgovcov a ich zberateľské kolekcie. Pre verejnosť bolo otvorené v roku 1891. Múzeum má skutočne dychberúci interiér s centrálne umiestneným schodiskom. 

Royal Ontario Museum, Toronto, Kanada

Na rohu Queen Park a Yorkville sa nachádza historické múzeum umenia. Architekti Darling a Pearson navrhli naozaj originálnu budovu, pozostávajúcu z tehiel terakotovej farby. Od roku 1914 sa na budove robili rôzne architektonické úpravy, tie posledné v roku 2007. Projekt plný zmien priniesol jasné štruktúry a línie, sklo a hliník, ktoré budovu postavili do iného svetla a nádychu. 

Erawan Museum, Samut Prakan, Thajsko

Toto náladové múzeum bolo inšpirované Erawanom a 3-hlavým slonom z Hindu mytológie. Hlavná budova pôsobí anticky a zároveň vzdušne.

The Uffizi Gallery, Florence, Taliansko

Botticelliho The Birth of Venus je symbolom celej vnútornej krásy Uffizi. Avšak ani priestor okolo galérie nenechá nikoho chladným! Symetrické prostredie a monumentálne okná dotvárajú vzhľad budovy k dokonalosti.

Whitney Museum of American Art, New York City

Múzeum amerického umenia bolo presťahované a znovuotvorené v roku 2005. Architekt Renzo Piano, si dal záležať obzvlášť na asymetrii múzea tak, aby spolu s vonkajšími terasami predstavovalo novodobé umenie. Z piateho poschodia múzea je prenádherný výhľad na rieku Hudson, ktorú môžete pozorovať donekonečna.

Foto: web

GALÉRIA