Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

SPÁNOK – nedokážeme bez neho žiť.

Je všeobecne známe, že z biologického hľadiska je rovnako ako aktivita aj spánok nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie. Na to, aby sme cez deň bezproblémovo fungovali a nedostihla nás únava, je potrebné sa predovšetkým poriadne a kvalitne vyspať. Ako však zistíme, či spíme skutočne dobre?

Jedným z najviac používaným slovným spojením v súčasnosti je dodržiavanie hygieny.  Návyky týkajúce sa čistenia rúk, či zubov nám boli vštepované odmalička, ale málokto myslí na dodržiavanie správnych návykov tzv. spánkovej hygieny. Pritom to, čo pijeme a jeme, lieky, ktoré užívame, skrátka naše rutinné správanie počas dňa, a najmä pred spaním môže mať na náš spánok a jeho kvalitu zásadný vplyv.

Spánok je náš najlepší detoxikačný pomocník. Práve počas spánku sa uvoľní naša myseľ aj telo a dochádza k celkovej hĺbkovej regenerácii až na bunkovej úrovni. Ak sa chcete naučiť zdravé návyky vedúce k pokojnému a kvalitnému spánku, vytvorte si vlastnú predspánkovú rutinu. Odporúčame vám postupovať podľa nasledovných tipov:

 • Dodržiavajte harmonogram spánku. Začnite vedome chodiť spať v rovnakom čase, dokonca aj cez víkendy a počas prázdnin, dovolenky. Ideálne aspoň hodinu či dve pred polnocou, aby ste si užili čo najzdravší spánok.
 • Nastavte si spánkový režim tak, aby ste spali najmenej 6 – 8 hodín spánku. Samozrejme, to, koľko hodín spánku je ideálne pre vás, je individuálne.
 • Nechoďte spať, ak nie ste ospalí.
 • Ak sa vám ani po 20 minútach nepodarí zaspať, vstaňte z postele.
 • Zásadne používajte posteľ len na spánok a s láskou spojené radovánky.
 • Investujte do svojej postele, zabezpečte si podľa možností čo najkvalitnejší matrac. (Tejto téme sa budeme venovať bližšie v niektorom z nasledujúcich článkov.)
 • Urobte svoju spálňu tichou a relaxačnou. Snažte sa v nej udržať príjemnú, chladnejšiu teplotu.
 • Pravidelne cvičte a zdravo sa stravujte. Pred spaním už nejedzte veľké porcie a ak vás pochytí hlad v noci, jedzte len ľahké, zdravé pokrmy.
 • Nepožívajte kofeín neskoro popoludní, či večer, ani nepite večer alkohol. Celkovo sa odporúča znížiť pred spánkom príjem tekutín.
 • Pred spaním už nepracujte, pomaly začínajte relaxovať a uvoľňujte myseľ i telo.
 • Zamyslite sa tiež nad osvetlením a svetlom všeobecne. Obmedzte večer, čo najviac, vystavenie sa jasnému svetlu. Najvhodnejšie je použiť intimitu svetla sviečky. Vypnite aj všetky elektronické zariadenia v dosahu a to minimálne 30 minút pred spaním. (Tejto téme sa budeme tiež ešte bližšie venovať v niektorom z nasledujúcich článkov.)
 • Vedome odsuňte problémy a veci k riešeniu na ďalší deň, zaspíte tak bez premýšľania nad restami a záležitosťami, ktoré nemajú jednoduché riešenie. Vytvoríte si priaznivé podmienky pre spánok i mentálny pokoj, ktorý je pred spaním nutný.

V Holistic space nám termín „hygiena spánku“ nie je cudzí, naopak. Často sa u klientov stretávame so syndrómom nepokojného spánku a uvedomujeme si jeho zásadný vplyv na naše zdravie. Snažíme sa prísť na to, čo im v dobrom spánku bráni a spolu hľadať riešenia pre zlepšenie. Správne spánkové návyky zahŕňajú aj techniky na zníženie stresu, predspánkovú relaxáciu a riadenie spánku. Správnu pánkovú hygienu by sme mali vštepovať aj našim deťom, už od ranného detstva. Veľakrát pomôžu naoko maličkosti. Vyskúšajte si napríklad hodinu pred spaním čítať knižku. Za veľmi krátky čas zistíte, že do postele sa dostanete oveľa skôr ako zvyčajne, budete zaspávať pokojnejšie a vďaka tomu sa ráno prebudíte čulejší a optimistickejší.

Foto kredit: archív Saffronbeds / článok bol realizovaný v spolupráci s Holistic spaceGALÉRIA