Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

SARA SANDEVA

Hoci vyrastala od 2 rokov v Čechách, jej macedónsky pôvod sa naplno prejavuje v jej temperamente. Má len 21 rokov, ale už má za sebou naozaj rozmanité portfólio rolí. Hrala už autistku, viaceré tehotné, kráľovnú z roku 1 620, adolescentky a stihla si splniť sen hlavnej role v rozprávke. V hereckom povolaní sa absolútne udomácnila a každú neobyčajnú rolu berie ako výzvu. O herectve a o živote sme sa rozprávali so Sárou Sandevou.Ako sa začína bežný deň mladej herečky? Existuje nejaký Tvoj obľúbený ranný rituál? 

Podľa mňa dosť rovnako, ako normálnej slečne. Vždy, keď sa ráno zobudím, tak som ešte napríklad 10 minút v posteli. Potom sprcha, raňajky a podľa toho, aký mám v ten deň  program, ďalej. Keď mám napríklad v ten deň natáčanie, tak si ešte rada púšťam ráno hudbu,.Vždy ma to tak pekne nakopne. 

Máš rodinu v Macedónsku, odkiaľ sa Tvoja rodina odsťahovala. Necnie sa Ti?

Veľmi. Ale som zvyknutá na „vzťahy na diaľku”, v ČR žijeme od mojich dvoch rokov a mám aj veľa kamarátov a časť rodiny ešte rôzne po svete. Ale zase musím uznať, že času, keď priletím do Macedónie, si vážim o to viac a užívam si pohodu a pokoj s najbližšími, čo to len ide.

Prejavuje sa povestný balkánsky temperament aj v Tvojej povahe? Ako to ovplyvňuje Tvoj život?

Haha, prejavuje, prejavuje. Ale myslím, že to je dobré. Som vychovávaná tak nejako po „balkánsky”, ale zároveň mám niečo aj z európskej kultúry, takže som tak nejako v tomto mixnutá. A ten balkánsky temperament je veľa o energii a mojej úprimnosti v mojom prípade. Som horkokrvná a prejavuje sa to dosť voči ľuďom, ktorých mám rada. Pre tých by som urobila prvé posledné.

Aká je teda Sara Sandeva?

To je asi otázka, na ktorú nejde odpovedať jednou vetou a vôbec neviem, či na to ide nejako odpovedať.

Veľa mladých dievčat už teraz k Tebe vzhliada. Je to zaväzujúce?

Ja s to snažím toľko nevnímať, v dobrom slova zmysle. Je to celkom zodpovednosť, ale zároveň sa nechcem štylizovať do niečoho, čo nie som ja len preto, aby to zodpovedalo predstavám tých druhým. Takže ide o to, byť hlavne sama sebou asi.

Popularita býva občas na obtiaž, ale pre herečku je potrebné byť stále na očiach. A v dnešnom svete boomu sociálnych sietí tiež nie je ľahké pohybovať sa. Máš niekoho, kto Ti v tomto radí?

Nejaké veci samozrejme konzultujem i s mojou manažérkou, aj keď ide len o sociálne siete. Ale napríklad Instagram, aj keď tam mám cez 100 tisíc ľudí, tak sa to snažím stále viesť ako profil herečky, nie ako blogerky alebo influencerky. A firmy a produkty, s ktorými spolupracujem, si veľmi starostlivo vyberám. Vždy s tým musím byť sama spokojná a produkt naozaj používať.

Ako to máš s rodičmi? Podporujú Ťa alebo majú niekedy aj strach?

Bude to znieť ako klišé, keď poviem, že mám tých najlepších rodičov na svete?! 🙂 Nie, naozaj im vďačím za veľmi veľa. Od nich mám tu najväčšiu podporu, zároveň ma naučili, že vždy musím stáť pevne nohami na zemi. A napríklad moja maminka mi vždy na moju prácu povie úprimný názor, či už je pozitívny alebo negatívny. A strach? Samozrejme, že občas majú, ale myslím, že vedia, že ma dobre vychovali.

Jeden z Tvojich filmov Muzzikanti režíroval Dušan Rapoš, ako si na neho spomínaš?

Pozitívne. Celkovo to natáčanie bol taký menší punk, v dobrom slova zmysle. Ale vďaka tomuto natáčaniu, mám jednu novú skvelú kamarátku Karolinu Gudasovú a práve odpovedám na túto otázku v deň jej svadby z Grécka. 

Ten film je plný hudby. Čo rada počúvaš ty?

Všetko okrem metalu. Počúvam hudbu podľa nálady. Napríklad anglickú, balkánsku, českú alebo aj španielsku.

V rozprávke Zdenka Trošku, Čertoviny, si si tak trochu splnila sen. Stvárnila si jednu z hlavných rolí Haničku. Ako si si užívala natáčanie?

Toto natáčanie je zatiaľ jedno z mojich najmilších. Pokojne by som si to celé zopakovala znova. Tím Čertovín bol úplne skvelý. Ja som tam niekedy zostala aj v dňoch, kedy som napríklad netočila. Zdeneček je veľmi pozitívny človek a to sa práve aj veľmi odrážalo na pľaci.

Čo Ťa berie viac, rozprávky alebo moderné filmy? Na čom aktuálne pracuješ?

Oboje. Mám rada výzvy, nerada by som hrala len jeden typ rolí alebo filmov. Pracujem hlavne sama na sebe, začala som chodiť na spev, chcem začať chodiť zase tancovať a venujem sa teraz veľa jazykom, presnejšie angličtine. A inak sme dotočili náš nový film „Po čom muži túžia”, čo je komédia a v kinách bude ako v ČR, tak na Slovensku od septembra. A čakajú ma nové projekty, ktoré sú vo fáze riešenia, tak uvidíme.

Herectvo je neustála výzva. Po akej roli tlčie Tvoje herecké srdiečko?

Po neobyčajnej. Mňa naozaj bavia výzvy, keď je rola niečím iná, špecifická. Mám 21 rokov a už som hrala autistku, tehotné role, kráľovnú z roku 1 620, pubertiačky… A to ma baví, keď je každá tá rola trošičku iná a ja mám možnosť, skúšať nové veci a posúvať sa ďalej.

Keď sme už pri srdiečku, ako si užívaš lásky? Ľahko sa zamiluješ?

Mám lásku vďaka sebe a mojim najbližším, všade okolo seba. Čo sa týka vzťahov, túto tému teraz neriešim, som sama a sústredím sa na prácu. 

A inak nie, som v tomto veľmi opatrná, ale zároveň niektoré veci nejdú naplánovať, ani nejako extra veľmi ovplyvniť. Ale zase, keď som zamilovaná, tak sa prejaví môj temperament a „balkánska” láska :-). 

Mal by mať Tvoj partner pochopenie pre Tvoju prácu?

Určite. Myslím, že to je aj jedna z najdôležitejších vecí vo vzťahu – rešpektovať toho druhého, do čoho spadá rešpektovať aj jeho prácu. V mojom veku je to občas pre mojich rovesníkov ťažko pochopiteľné, čo na jednu stranu chápem a na druhú, je aj to možno dôvod, prečo som nezadaná :-). Práca je pre mňa momentálne priorita, takže pokiaľ by do môjho života mal prísť nový partner, myslím, že bez pochopenia toho, čo všetko moja práca obnáša, by to nešlo.

Čo najradšej robíš mimo natáčania? Je niečo, čo Ti zaručene dobije baterky?

Vždy sa snažím byť s najbližšími. A záleží na tom, ako som unavená. Inak, čo mi vždy zaručene dobije baterky, tak to je dovolenka v mojej rodnej zemi, Macedónsku. To sa vždy vraciam plná energie. 

Keď sa objavíš na spoločenskej akcii, okamžite sa začne preberať Tvoj vzhľad. Aký je Tvoj vzťah k móde? Sleduješ módne trendy?

Módu mám rada, ale vždy sa musím hlavne cítiť dobre. Musím to byť stále ja. Ale, žeby som sledovala, čo je práve in a ak by sa mi to nepáčilo a obliekla som si to na seba len kvôli tomu, že sa to teraz nosí, tak to naozaj nie. Ale mám skvelú dvornú návrhárku Hermine Khalaf Pogosyan a myslím, že sme si, ako ľudsky, tak aj štýlovo sadli a dúfam, že to je potom vidieť aj na tom, keď niečo vynesiem práve od nej. 

Veľa cestuješ. Prezraď nám, zláka Ťa na cestách nákupná horúčka?

To viete, že áno. Ale viac ako nákupná horúčka u mňa prevláda napríklad miestne dobré jedlo.

Aké sú Tvoje „must have“?

Fashion obľúbený kúsok je oversized tričko. 

Gastro nápoj – bazová limonáda, jedlo – sushi, talianska kuchyňa, pita od babičky, nooo pri jedle mám toho viac :-).

Holiday destinácia – USA – nikdy som tam nebola, takže to je moje must have, a potom všade, kde je teplo a more.

Tvoje plány na leto? Máš obľúbenú prázdninovú destináciu? 

Cestovať. Toto leto oproti minulému, kedy som točila 5 projektov, mám voľnejšie, takže chcem cestovať. Zatiaľ mám naplánovanú cestu do Macedónska a ďalej uvidím, vidím to na spontánne akcie. Ja milujem leto, teplo, slniečko a more, takže kde je toto, tam je pre mňa skvelá dovolenka.

Ako sa Ti páčilo fotenie obálky? Plánuješ cestovať na Slovensko viac?

Bolo to moc fajn, starali ste sa o mňa ako o princeznú, za čo ďakujem :-). 

Určite! Mne sa na Slovensku veľmi páči, mám tam aj veľmi dobrú kamarátku. Takže v lete pôjdem aj za ňou do Nitry. Potom pracovne s novým filmom Po čom muži túžia, ktorý bude od septembra v kinách aj na Slovensku.

Foto: Samuel Krajča

GALÉRIA