Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

SAFFRON BEDS – INŠPIRUJÚCI PRÍBEH KOŠICKEJ RODINNEJ FIRMY ALEBO BOŽSKÝ SPÁNOK V HARMÓNII S PRÍRODOU

V posteli trávime tretinu života. Aj preto sa podľa odborníkov kvalita spánku doslova odráža na celom našom živote. Podľa antickej mytológie spával na lôžku zo šafranu (anglicky saffron) už grécky boh Zeus, ale božský spánok si môžu už desaťročie dopriať aj bežní ľudia, vďaka rodine Šalitrošovcov z Košíc.„Sme tým, čo sa nám sníva, náš život je ohraničený spánkom“. William Shakespeare

Ako vám zišla na um práve výroba postelí? (Odpovedá Radomír Šalitroš)

Keď som bol malý chlapec, chcel som študovať v zahraničí, tak som za tým cieľom tvrdo išiel a nakoniec študoval ekonómiu na Univerzitách v USA, Mexiku, Kube, Dánsku, Španielsku a Česku. Počas týchto štúdií som si zase vysníval, že budem úspešný manažér pôsobiaci po celom Svete, čo ma hnalo dopredu niekoľko ďalších rokov. Pred takmer 20 rokmi som pracoval v IT brandži v Sillicon Valley, kde som mal možnosť stretnúť sa so Stevom Jobsom z Apple, ale aj inými inšpirujúcimi osobnosťami. Neskôr som pracoval na zaujímavých projektoch pre Procter&Gamble a poradenskú spoločnosť McKinsey prevažne v EU, Rusku a Ukrajine a v poslednom rade takmer 5 rokov pre veľkú rakúsku banku ako poradca pre affluent a private banking bankovníctvo s priamym dosahom na 15 krajín. Mal som všetko po čom som ako malý chlapec počas socializmu túžil, žil som si svoj „svetobežnícky“ život a užíval benefity s tým spojené. V tom čase som si kupoval posteľ do nového bytu a bol som prekvapený, že na trhu sú buď umelé postele v cene 200 až 3,000 eur alebo kvalitné prírodné postele od 10,000 eur vyššie. Jednu takúto prírodnú posteľ som si vtedy kúpil a už po prvej noci som sa cítil, ako keby som objavil tretiu dimenziu života. Cítil som sa viac oddýchnutý, plný energie, s pocitmi revitalizácie, ktoré som už veľa rokov nezažil. Povedal som si, že investujem peniaze a môj čas do projektu, ktorý by vedel takúto prírodnú posteľ vyrobiť a ponúknuť za cenu už od 3,000 eur, čo bola vtedy diera na trhu. Môj pohľad konzultanta a finančníka som dal do výroby nábytku a takto vznikli pred 10 rokmi postele Saffron. Keďže po 17 rokoch života v zahraničí som chcel niečím prispieť aj Slovensku a ideálne môjmu rodnému mestu Košice, presvedčil som môjho brata a otca, aby mi s firmou pomohli. Oni boli základným kameňom a ťahúňom firmy prvých 5 rokov, kedy ja som zo zahraničia viedol výskum, investície a stratégiu, a otec s bratom výrobu v Košiciach a predaj po Európe. Po 5 rokoch som opustil moju kariéru v nadnárodných korporáciách, presťahoval som sa naspäť na Slovensko a naplno sa venoval iba Saffronu. Takto vznikla rodinná, slovenská značka Saffron beds.

Z bankovníctva a poradenstva do výroby, to je nezvyčajné. A začiatky boli isto ťažké. V čom ste sa snažili odlíšiť od konkurencie?

V prvom rade sme aplikovali moju teóriu, že všetko čo robím, musí byť najlepšie a teda aj Saffron postele a matrace musia byť najlepšie na Svete. Prvých 12 mesiacov sme preto chodili po výstavách, dodávateľoch materiálov a výskumných spánkových centrách po celom Svete. Vlnu, bavlnu, kašmír a hodváb pre dlhoročné skúsenosti s módnym odevným priemyslom odoberáme z Talianska, na ostatné materiály (bavlnená poťahová látka, konské vlasy, levanduľu, pružiny, atď.) sme zase našli najlepších dodávateľov v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Anglicku a Francúzsku. Nie, že by sme nechceli slovenských, poľských alebo českých dodávateľov, ale tunajší spracovatelia prírodných materiálov používajú príliš veľa chémie pri čistení materiálov a tým prírodné materiály strácajú pružnosť a funkčnosť (napr. vzdušnosť a hebkosť), preto sa Saffron odlišuje tým, že materiály má tie najlepšie zo Sveta, nevýhodou je, že zároveň aj najdrahšie, ale na kvalite produktu sa podľa môjho názoru nemôže šetriť. Výroba je následne na mieru, vyrábame ručne výhradne v Košiciach, kde zamestnávame 20 špičkových remeselníkov. To je naša najväčšia konkurenčná výhoda, kvalita prírodných materiálov, poctivá ručná práca a vo výsledku výhodná cena v zmysle „Viac kvality za menej peňazí“. Teší ma, že aj storočné posteľové firmy zo západnej Európy nás už kopírujú, čo je znak, že robíme veci správne.

Akými klientmi sú Česi a Slováci?

Najlepší. Česi a Slováci si začínajú uvedomovať, že tretinu života prespia a kvalita ich života je lepšia, ak spia na kvalitnej prírodnej posteli. Najlepší zákazníci sú workoholici (tí čo radi pracujú veľa), lebo sa celkom rozšírila skúsenosť našich zákazníkov, že na Saffron posteli im stačí spať menej a sú rovnako čerstvý, teda majú viac času na prácu.

Situácia sa vyvinula tak, že ste významne orientovaní na vývoz. V ktorých krajinách v súčasnosti pôsobíte a koľko predajní/showroomov vás zastupuje?

Značka Saffron sa sústredí na Česko a Slovensko. Na iných trhoch predávame pod našou ďalšou značkou a sme vývozne silní v západnej Európe a Ázii. Dnes sa naše postele predávajú v približne 50 showroomoch a toto číslo chceme do 3 rokov zdvojnásobiť.

V čom vidíte kľúč k úspešnému podnikaniu?

Robiť vždy to najlepšie čo sa dá, nevzdávať sa a nepozerať sa dozadu, keď utekáte za úspechom veľkou rýchlosťou vpred, lebo vtedy najľahšie spadnete. Slovensko a aj Česko je známe tým, že si ľudia závidia a tak nás každý rok chce niekto napodobniť. Na začiatku nás to hnevalo, lebo rôzne skupiny nás umelo očierňovali, neplatili faktúry za odobraté produkty a robili iné nekalé veci, len, aby sa mohli ich kópiami presadiť na trhu. Týchto hráčov sme nechali tak, aj tak po dvoch rokoch skončia, lebo zákazníci nie sú hlúpi a uvedomia si, že naša kópia ostane stále len kópiou a nedosiahne kvalitatívnu úroveň Saffron postelí. Aj v Číne, kde sme pomerne silní, nás chceli kopírovať a po 2 rokoch si uvedomili, že je jednoduchšie kúpiť originál. My sa radšej sústredíme na rozvoj Saffronu, aby sme boli stále o pár krokov pred konkurenciou.

Prečo práve názov saffron?

Saffron znamená anglicky šafran, čo je korenina vzácnejšia a drahšia ako zlato pre jediný dôvod – keď pridáte štipku šafranu do veľkého hrnca s jedlom, zlepší to chuť. Takisto keď pridáte Saffron posteľ do Vášho života (malá vec ako aj investícia v porovnaní s ostatnými investíciami, ktoré robíte v dvoch tretinách života keď máte oči otvorené), tak Vám to zlepší významným spôsobom život.

Čo všetko by klienti mali pri výbere vysnenej postele zvážiť?

V prvom rade by sa mali rozhodnúť, či chcú posteľ (keď hovorím o posteli, hovorím súčasne aj o matraci) z umelých alebo prírodných materiálov. 95% Slovákov a Čechov spí na matracoch z PVC umelej peny (Poly-Vinyl-Chloride) čo je ten istý materiál ako sa používa na výrobu PET fliaš. Tak ako umelá flaška neprepustí vodu, ani umelá matrac nevie dýchať a neodvádza vlhkosť, preto podľa jedného testovania umelý matrac pridá na váhe v priemere 1 kg na osobu ročne. To znamená, že manželský pár za 5 rokov má o 10 kg ťažší matrac a tá extra váha je koncentrovaný pot a rôzne iné nečistoty. Toto prostredie je plné baktérii, plesní, húb (preto máme toľko alergikov) a extra váhou deformuje matrac, ktorý logicky stráca podporné vlastnosti pre chrbticu. Nič z toho sa nestane pri prírodných matracoch (napr. Saffron). Takže prvá otázka pre klienta, ktorý si vyberá posteľ, je, že či bude investovať menšiu sumu peňazí každé 2 roky do nového umelého matraca, alebo si rovno kúpi, síce drahšiu, ale prírodnú posteľ/matrac, ktorá vydrží min. 30 rokov (naša záruka) a všetky tie roky bude spať lepšie.

V druhom rade by sa mal klient zamyslieť aký najväčší rozmer postele môže mať, lebo kvalita spánku priamo súvisí aj s plochou, na ktorej spíte. Platí pravidlo, že čím väčšia posteľ, tým lepšie. Tým, že postele vyrábame ručne a na mieru zákazníka, klient si vie vybrať akýkoľvek rozmer.

V treťom rade je dôležité si posteľ pred kúpou vyskúšať. V Saffrone máme lekármi trénovaný personál, ktorý napríklad vie, že pri spánku na boku, musí byť chrbtica od kostrče po hlavu v dokonalej priamke, ináč môžu nastať u klienta bolesti a problémy s chrbticou. Ľudia si to neuvedomujú, ale veľká časť bolestí chrbtice je spôsobená zlým matracom. Preto pri skúšaní postele v showroomoch Saffronu, sa pozeráme na chrbticu klienta a vyberáme vždy tú zdravú variantu, aj keď to je lacnejšia posteľ. Častokrát aj správny vankúš pomôže.

Majú Saffron postele aj nejakú nevýhodu?

Pár krát sa stalo, že nám klient zavolal a vynadal „že sa už nikde tak dobre nevyspí ako doma“. Jeden klient sa dokonca predčasne vrátil z dovolenky, lebo sa nevedel dobre vyspať. Tento fakt nás mrzí, ale vysvetľujeme klientom, že horšie by to bolo, keby sa na hoteli vyspali skvele a doma zle. Aj preto máme v rámci Česka a Slovenska hotely, ktoré majú Saffron postele (napríklad hotel Aria v Prahe) a tieto hotely následne naši klienti využívajú.

Foto: Archív SAFFRON BEDS

www.saffronbeds.com

GALÉRIA