Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Riccardo Pozzoli – The Business

Trieda a elegancia, to sú tie pravé synonymá pre jedného z najsledovanejších talianskych podnikateľov všetkých čias. Od jeho debutu kreatívca pre značku The Blonde Salad až po spoluzakladateľa spoločnosti Foorban, aplikácie na dodávku potravín z Milána. Riccardo Pozzoli a jeho tajomstvá podnikania. Jedno z nich znie: „Ak sa cítite príliš istí, znamená to, že je príliš neskoro.“Čerstvo po tridsiatke a ako sám tvrdí stále presne nevie, kto je a verí, že tento stav ešte pár rokov potrvá, aby to všetko pochopil. Riccardo Pozzoli ohuruje nielen potrostredníctvom svojho instagramu, či knihy, ktorá sa predáva neuveriteľným tempom, ale najmä svojou podnikateľskou mysľou. Niekto by povedal, že sa len ocitol v správnom čase na správnom mieste, ale on sa k celej situácii postavil ako k príležitosti začať úžasné dobrodružstvo. Nechýba mu zvedavosť, ktorá je jeho priamou charakteristikou, túžba robiť a experimentovať. Práve tieto vlastnosti ho viedli počas uplynulých rokov k pozitívnym i negatívnym skúsenostiam. „Rád by som definoval zlyhanie iba ako slovo, ktoré používame v našom ľudskom slovníku. Slovo, ktoré sa má hodnotiť iba ako okamih na dlhej ceste podnikateľa. Ceste, ktorá sa vyznačuje vysokými a nízkymi okamihmi. Bez hojdačky neexistuje ani zábava, ani pokrok. Práve vďaka striedaniu týchto dvoch momentov sa vytvára nadšenie a udržiava sa stimul a skúsenosť,“ nedávno prezradil Riccardo. 

Riccardo Pozzoli miluje svoju prácu a robí ju vynaliezavosťou, sledujúc intuíciu v mnohých obchodných aktivitách. Je spoluzakladateľom a generálnym manažérom mnohých spoločností. Napríklad The Blonde Salad, Foorban, NGA Club, Depop application, RP Ideas agency, kreatívny riaditeľ Condè Nast Social Talents a aktuálne zakladateľ #NextGen Unicef Italia. Okrem týchto podnikateľských aktivít je konzultantom a prednášajúcim na Harvard Business School a Colombia University. „Neverím v to, aby sa človek venoval len jednej práci“, slová, ktoré sú jeho mottom, sa votrú pod kožu ako chcené a očakávané tetovanie. Sám je zástancom toho, že podnikanie nestojí na zadeľovaní si času, ale na prostom rozdeľovaní úloh v tíme, ktorému je potrebné plne dôverovať. 

Riccardo vyštudoval ekonomiku a my vieme, že práve správny výber štúdia, je mimoriadne dôležitý z hľadiska osobného rastu a vlastnej spokojnosti. Riccardo Pozzoli otázku výberu štúdijného smeru, zodpovedal veľmi jasne: „Štúdie vám pomôžu rozvinúť spôsob myslenia, metódu, sieť a rad aspektov, ktoré sú ich súčasťou. Ja a Fabio (pozn. Fabio Attanasio, spoluzakladateľ spoločnosti TBD Eyewear), aj keď máme rôzne akademické vzdelanie, ja som promovaný v odbore financie, zatiaľ čo Fabio má vysokoškolské vzdelanie v odbore právo, všimli sme si, že to, čo sa učíte na univerzite, je nesmierne dôležité práve v momente, keď začnete podnikať. Inými slovami, aplikovanie poznatkov získaných z kníh do podnikateľského sveta. Výber univerzity je určite jedným z najťažších rozhodnutí, ale v priebehu času sa stáva čoraz menej záväzným. Vždy odporúčam nasledovať vaše vášne, ktoré sa určite časom zmenia, ale nezáleží na tom, je nevyhnutné milovať a milovať to, čo robíte. Aj keď vyštudujete filozofiu vo veku 25 rokov a potom sa vo svojom živote rozhodnete byť kuchárom, nezáleží na tom: ak ste absolvovali univerzitný kurz s inteligenciou a zvedavosťou, určite budete môcť v živote využiť určité aspekty, ktoré môžete využiť pri príležitosti. Preto, ak je niekto zmätený v súvislosti s výberom univerzity, vždy odporúčam Ekonomickú fakultu, pretože práve ona otvára ďalšie dvere.“ 

Už počas čias na univerzite Riccardo Pozzoli začínal svoje prvé start-upy, ktoré sú v dnešnej dobe stále viac a viac populárne. Podľa jeho predstáv by dnešný start-up mal mať globálnosť, ktorá je nevyhnutná, aby sa časom stal prosperujúcim globálnym konceptom. „Je pravda, že dnes môžete začať s lokálnym podnikaním, musíte však mať mimoriadne globálny prístup. Tiež preto, že ak dnes premýšľate nad obchodom v malom meste, potom by tu mohol byť fínsky študent, ktorý by ho mohol použiť, takže musíte premýšľať o možnom rozšírení a ďalšom kroku, konkurencia je hneď za rohom, ale globalita je kľúčom k úspechu. Ďalším základným aspektom start-upov je anglosaská mentalita pri hľadaní kapitálu. V posledných rokoch som sa dozvedel, že byť vlastníkom 100% ničoho nie je horšie, ako byť vlastníkom 10% miliardy aktivít. To znamená, že ak v dnešnom prostredí nemáte kapitál, nemáte správne investície, je ťažké udržať krok a mať rovnakú rýchlosť ako vaši konkurenti. Vždy odporúčam mať otvorenú myseľ, pokiaľ ide o investície, a to aj smerom k oslabeniu a strate kontroly, ale potom si môžete dovoliť mať kapitál rýchly a dynamický. Je lepšie robiť a robiť chyby dnes ako robiť chyby v rozmachu. Ďalej je dôležité povedať, že tím zohráva kľúčovú úlohu. Vedieť, ako motivovať, ako delegovať a ako vybudovať tím, je zásadné a musí ísť rovnakým smerom, najmä udržiavať tempo rastu, ktoré musíte mať a ktoré musí byť živené časťou investícií, a úroveň exekúcie, ktorú samozrejme nemožno spomaliť.“

Sám začínal vo svete módy, dnes by ju už nikomu neodporučil, práve z dôvodu, že svet módy je extrémne dynamický a rýchly. Podnikanie pre neho znamená vytvárať hodnoty nie zárobky. Vždy sa snaží komunikovať, aby zisk nebol konečným cieľom podnikania, ale práve vytvorenie hodnoty a kvality má byť tým, prečo spoločnosť bude fungovať. Dnes sa Riccardo Pozzoli venuje charite a svojim vlastým knihám, ktoré sa stali boomom vo viacerých krajinách. Veľa ľudí v nich našlo inšpiráciu a chuť podnikať. Práve na tomto koncepte podnikania máme my, 30-roční, zodpovednosť diktovať pravidlá, aby podnikanie nieslo aj etický zmysel. Riccardo Pozzoli ho rozvíja vo všetkom, do čoho sa pustí, pretože práve etika v podnikaní, znamená robiť veci lepšie a originálnejšie. Je to skutočná výzva, ktorú minulé generácie nemali. Tak sa do nej zahryznime. 

Foto credit: Getty images

GALÉRIA