Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Prečo jesť zásadité potraviny

Zásadité stravovanie, je založené na myšlienke, že nahradenie kyslých potravín alkalickými nám môže zlepšiť zdravie. A kto z nás by dnes nechcel byť čo najviac zdravý? Poďme sa preto pozrieť bližšie na potraviny, ktoré môžu zmeniť hodnotu pH – primeranej kyslosti alebo zásaditosti nášho tela.

Náš metabolizmus, premena jedla na energiu, je občas porovnávaný s ohňom.  Každá takáto premena zahŕňa chemickú reakciu, ktorá rozkladá pevnú hmotu. Chemické reakcie v našom tele však prebiehajú pomaly a kontrolovaným spôsobom. Zásaditá strava je známa aj ako kyslo-zásaditá strava, alebo strava s účinkom alkalického popola.

Prečo práve prirovnanie oheň a popol? Keď čokoľvek horí, v pozadí vždy zostanú zvyšky popola. Podobne aj potraviny, ktoré jeme, zanechávajú zvyšky „popola“ známe ako metabolický odpad. Ukázalo sa, že tento metabolický odpad môže byť zásaditý – tiež nazývaný neutrálny, alebo kyslý.

Zástancovia alkalickej stravy tvrdia, že práve metabolický odpad môže priamo ovplyvniť kyslosť nášho tela, a že nám môže pomôcť aj v boji proti závažným chorobám. Inými slovami, ak budeme jesť potraviny, ktoré zanechávajú kyslý popol, naša krv bude kyslejšia. Ak ale budeme jesť potraviny, ktoré zanechávajú zásaditý popol, naša krv sa stane zásaditejšou. Podľa hypotézy „kyslého popola“ sa predpokladá, že kyslý popol nás robí náchylnými na choroby, zatiaľ čo alkalický popol sa považuje za ochranný.

Výberom zásaditejších potravín by sme teda mali byť schopní svoje telo „alkalizovať“ a tak zlepšiť svoje zdravie. Na našej ceste k „získaniu zásaditosti“ je nevyhnutné vedieť, ktoré potraviny sú najviac zásadité. Alkalickosť je určená množstvom a spektrom živín, ktoré sa v nich nachádzajú. Zložky potravín, ktoré zanechávajú kyslý popol, zahŕňajú bielkoviny, fosfáty a síru, zatiaľ čo alkalické zložky zahŕňajú vápnik, horčík a draslík. Ak sa usilujeme získať čo najväčšie množstvo zásaditosti pre svoje telo, mali by sme sa zamerať na potraviny, ktoré sú obsahom alkalických výživných látok najintenzívnejšie. Do top výberu môžeme zaradiť sedem nasledovných:

Špenát

Brokolica

Kale

Avokádo

Uhorka

Zeler

Paprika

Medzi alkalické potraviny patria ale takmer všetka zelenina a ovocie, orechy, semiačka, dokonca aj korenie. A aká je vaša obľúbená zásaditá potravina?

www.joyclinic.sk

Foto: redakcia /web

GALÉRIA