Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Od priateľstva K BIZNISU

Hovorí sa, že podnikať s priateľmi je začiatok konca kamarátstva. Brita s Terezou sú výnimkou potvrdzujúcou pravidlo a ani po troch rokoch spoločnej firmy by nemenili. A to podnikajú vo sfére, ktorá je úplne netradičná. Prenajímajú svietiace písmená a osvetľujú tak ľuďom ich vzácne životné okamihy…Nerozlučnú dvojku tvoria od škôlky, bývajú pár ulíc od seba a svoje priateľstvo zavŕšili pred tromi rokmi, keď začali podnikať. „O tom, že by sme sa pustili do spoločného biznisu, sme sa s Terezkou bavili roky. Lenže stále neprichádzal ten správny nápad, v čom preraziť,“ hovorí Brita Bendová. „Vo finále naše podnikanie odštartovala Britina rekonštrukcia bytu,“ dodáva so smiechom jej parťáčka Tereza Bravermanová. Brita totiž s manželom rekonštruovala byt a nikde u nás nemohla zohnať vysnívaný svietiaci nápis nad domáci bar. Našla ho až v zahraničí a zistila, že je to presne to, čo v Čechách zatiaľ chýba. V Austrálii, Anglicku a Amerike totiž dopĺňajú všetky akcie, svadby alebo oslavy. Potom už stačilo len pár slov s budúcou spoločníčkou a veľa papierovania.

DOKONALÝ TIME MANAGEMENT, ZÁKLAD ÚSPECHU.

Rozbiehať podnikanie, keď ste žena a navyše zamestnaná, môže byť celkom oriešok.

Tereza, pôvodnou profesiou marketingová manažérka, je momentálne na materskej dovolenke s dvoma neposednými detičkami. Brita síce deti ešte nemá, ale ako produkčná sa venuje vždy niekoľkými projektom naraz. Bez zaváhania sa preto zhodnú, že základom pre úspešný štart podnikania je, hneď po prvotnom nápade a skvelom zázemí, umenie dobre plánovať. Podľa svojich pracovných skúseností si dámy rozdelili aj právomoci vo firme. Tereza má na svedomí všetky marketingové aktivity, vymýšľa stratégiu a stará sa o sociálne siete a web. Brita chvíľu neposedí. Najčastejšie ju zastihnete niekde na cestách, keď rozváža, inštaluje, schôdzuje alebo komunikuje so zamestnancami. Obe svorne priznávajú, že skĺbiť všetky aktivity dohromady a na nič nezabudnúť, je niekedy náročné a pracovný kolotoč sa musí vyvážiť odpočinkom. Napodiv nemajú potrebu odpočívať jedna od druhej a s gustom si vyrazia vyčistiť hlavu spolu. „Už od 18 rokov jazdíme na eurovíkendy. Prejazdili sme skoro celú Európu, tých pár dní samé pre seba zbožňujeme. Máme priestor prebrať to, na čo zvyčajne nie je čas a venovať sa typickým dievčenským záležitostiam. Len je čím ďalej ťažšie pri cestovaní nepreberať prácu,“ hovorí Brita.

NAŠLI DIERU NA TRHU.

Ako sa ukázalo, prenajímať a predávať svietiace písmená na svadby, akcie alebo ako dekorácie interiérov a terás, bol nápad za milión. „Najkrajší je, ale ten pocit, keď nám nevesty vracajú písmená zo svadby so slovami vďaky a dojatia. To je jednoducho na nezaplatenie,“ hovorí Tereza s tým, že ich písmenká zostávajú často trvalou spomienkou na najkrajšie okamihy v životoch novomanželov. Málokedy totiž na svadbe nájdete fotogenickejšiu dekoráciu, než sú svietiace písmená. Možno preto, že obchodujú s tovarom, ktorý robí krásne akcie ešte krajšími, stále rastú. „Prvý rok bol zahrievací, ale už počas neho sa nám podarilo nadviazať spoluprácu napríklad s Miss Czech Republic, naše písmená zdobia každý ročník. V roku 2018 sme museli kvôli rastúcemu záujmu nasadiť väčšie tempo,“ hovorí Brita.

Prijali sme našich prvých zamestnancov, presťahovali sa do väčších a reprezentatívnejších skladov, máme konečne vlastnú kanceláriu a otvorili sme pobočky v Brne a Bratislave.

Práve expanzia na Slovensko a prípadne rast do ďalších častí strednej Európy sú strategické kroky, ktoré dámy plánujú v najbližších niekoľkých rokoch. Zároveň si však uvedomujú, že každý jazyk má svoje špecifiká, a preto usilovne pracujú na tom, aby dokázali uspokojiť aj toho najnáročnejšieho zákazníka. „Začínali sme s pár písmenkami, dnes už máme tri plné sklady s niekoľkými kompletnými setmi abecedy, nápisov, čísel, symbolov a svetelných reťazí. Štandardnú ponuku sme doplnili aj o háčiky, čiarky a bodky tak, aby sme mohli dať na akciách vyniknúť malebnosti češtiny,“ dopĺňa Tereza.

SPOKOJNÝ ZÁKAZNÍK SA VRÁTI. A PRIVEDIE ĎALŠÍCH.

Aj keď sa majiteľky snažia šíriť meno svietiacich písmen ďalej najrôznejšími cestami, uznávajú, že najväčšiu váhu má osobné odporúčanie. Šťastné a spokojné nevesty dekorácie rady odporučia kamarátkam alebo ich použijú znovu na oslavách narodenín. Záujem o svietiace písmenká rastie aj medzi celebritami a verejne známymi osobnosťami. „Tento rok sme dodávali dekorácie na svadbu bloggerky Nikol Moravcovej alebo modelky Moniky Leova, ktoré sa o svoje skúsenosti s nami nezabudli zmieniť na sociálnych sieťach. A vďaka tomu sa na nás obrátili ďalšie desiatky neviest,“ dodáva Brita.

Sme rady, že má naše podnikanie taký úspech, vážime si toho, ale stále sa snažíme stať nohami na zemi.

Dôkazom toho je, že sa rady púšťajú aj do charitatívnych projektov. Posledným bol event magazínu THE SPARKLING REPORT, na ktorom sa zbierali peniaze na liečbu malej Sofinky, ktorá trpí vzácnou vrodenou genetickou chorobou, spinálnou svalovou atrofiou I. stupňa. „Do akcií podobného druhu sa zapájame veľmi rady. Naše písmená prispejú k celkovej atmosfére a nám zároveň pripomenú, aké je šťastie, že sme my aj naše rodiny spokojné a zdravé,“ uzatvárajú dámy unisono.

Foto: GPhoto – Kateřina Ševčíková, Mia Gebauer, Lenka Seničová, Martin Kubrycht

www.sviticipismena.cz

GALÉRIA