Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

NOVINKY v kultúre 2019

Druhá polovica roka 2019, je v sfére kultúry ako čerešne. Jedna nasleduje druhú a vy ich hltáte hlava nehlava. Jednoducho maratón umenia v rôznych prevedeniach. Kiná zaplavil Leví kráľ, televízie pokračovanie seriálu Big Little Lies, poličky sa zohýbajú pod Losom v kaluži, v Bratislave vznikol priestor plný art lásky s krásnym názvom  – LOVE THEM space. A to stále nie je všetko. Vybrať si, je vždy veľmi ťažké, preto sme vám trošku pomohli…

Veľký návrat seriálu „Big Little Lies“

Skoro po dvoch rokoch čakania, seriál Big Little Lies, má svoje pokračovanie. Jeho pokračovanie s pôvabnými predstaviteľkami, Nicole Kidman, Reese Witherspoon a Shailene Woodley, si môžete pozrieť na HBO alebo Netflixe. Návrat seriálu sľubuje, že nám vyrazí dych. Poďme si teda užiť sériu číslo 2.

Sen sa stal skutočnosťou, Leví kráľ v kinách

Sú dva typy ľudí na svete, tí, ktorí plačú, keď vidia film Leví kráľ a tí, ktorí klamú, ak hovoria, že pri ňom nevyronia ani slzu. Film ukáže všetko, čo sme videli ako deti na VHS, ale tentokrát na maxiobrazovke so špeciálnymi efektmi a dabingovým hlasom Naly takej hviezdy, ako je Beyoncé. Najočakávanejší film roku je tu!

  

Hviezda internetu, román Markéty Lukáškovej – Losos v kaluži

Cynická Bára nie je typ dievčaťa, ktoré sa ráno zobudí ako sexy žena a na prvý pokus si spraví #nomakeup selfie, za ktorú jej prikvitne 200 lajkov na IG, bez toho, aby strávila nejaký ten čas pred zrkadlom. Je to skôr ten typ dievčaťa, ktoré sa ráno bojí pozrieť do zrkadla, na zostatok účtu či do ladničky. Jej život sa však otočí hore nohami v momente, keď jej zomrie babička a odíde do neba. Bára zistí, že smrťou nič nekončí, ale naopak, všetko začína!

Kniha, do ktorej sa zmestil celý život: Vlastina Kounická Svátková – Prostor pro duši

Nečakajte žiadnu ezoterickú knihu plnú návodov ako byť šťastným alebo, ako nájsť muža či ženu svojich snov. Takých kníh je všade tisíce a človek má aj tak pocit, že všetko robí zle. Kniha Prostor pro duši je presne taká, aký je život sám: surový, reálny, autentický, skutočný, smutný, ale aj veselý. V jednej kapitole sa budete smiať a v tej druhej vám potečú slzy. Je naozaj jedno koľko máte rokov, čo máte za sebou, kto ste a čo robíte. V túžbe pochopenia, prijatia, po zmysle života a rovnováhe sa nakoniec stretávame všetci. Ale aj v chybách, ktoré robíme a ktoré k nám patria. Kniha malá rozmerom, ale zmestil sa do nej celý život.

No. 6 Collaborations Project – Ed Sheeran

Ed Sheeran opäť raz prekvapil a vydal koncept, ktorý je must-have tohto roka. No. 6 Collaborations Project predstavil prostredníctvom singlov s Justinom Bieberom, Chance The Rapper a PnB Rock. Hostia, ktorí sa na tejto úžasnej platni podielali sú napríklad Eminem, Bruno Mars alebo Cardi B. Čo pieseň, to iný hosť. Predovšetkým sú to prvoligoví interpréti! 

Večnosť v podaní najstaršej hereckej generácie SND, Bratislava – Ilúzie

Má láska zmysel, iba keď je obojstranná? Je opakom ilúzie lož alebo pravda? Čo vlastne predstavuje esenciu našich reálnych životov a vzťahov? Prežité, chcené, obetované alebo ukryté v duši ako tajomstvo pravého poznania a premeškaných príležitostí? Potrebujeme pevný bod v chaose premenlivosti a hodnotových neistôt? Irónia strieda dramatické výpovede, dynamický sled adresných monológov osvetľuje vecnosť originálneho rozprávania príbehov, ktoré sa vynárajú z rôznych uhlov. Autentické, hlboké a bystré mapovanie životných letov a pádov pred opustením Mliečnej cesty… Ilúzie. Jedinečný pokus o definíciu nedefinovateľných vzorcov osudov je fantastickou príležitosťou pre skvelých hercov a otvorených, hĺbavých divákov.

Ambasadorka umění / MEDA – Museum Kampa, Praha 1

Celá výstava sa koná pri príležitosti stých narodením Medy Mládkovej. Meda Mládková, podporovateľka a propagátorka moderného umenia a životného štýlu, inšpiratívna osobnosť, ktorá tento rok oslavuje svoje sté narodeniny, vytvorila v priebehu svojho života v USA, spoločne s Jánom Mládkom, jednu z najvýznamnejších zbierok stredoeurópskeho umenia. Až do konca septembra, si môžete pozrieť život českých mecenášov v Amerike, v podaní Medy Mládkovej. 

Milujeme LOVE THEM space

Priestor, ktorý sa vám dostane pod kožu – LOVE THEM space. Priestor, ktorý ponúka ART – WORK – SPACE nájdete na Miletičovej 16, v Bratislave. Má za sebou tretiu vernisáž, ktorej autorom bol umelec Martin Lukáč. Výstava pod názvom „That time in Vigeland Park“ ponúkla pohľad na ručne tkané gobeliny z dielne Wnoozow, ktoré boli vytvorené z risografii grafík z roku 2016, ktoré autor vydal aj knižnou formou pod názvom UBXX. Tešíme sa novoobjavenému miestu, plného kvalitného umenia. 

Foto credit: web

GALÉRIA