Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

NOMA – KODAŇ

Noma reštaurácia sa už niekoľkýkrát stala najlepšou reštauráciou na celom svete. Práve preto sa René Redzepi rozhodol vytvoriť New Noma, ktorá ohuruje ďalej aj za hranice krajiny.Noma naozaj necháva prírodné elementy diktovať svoje menu a mení sa podľa toho, čo práve ročné obdobie ponúka. Počas chladnejších mesiacov je celé menu ladené na ryby, ktoré sú v danom období najaktuálnejšie a najlepšie pre lov, naopak akonáhle začne zem prekvitať, celé menu je obohatené o zelené potraviny a nakoniec počas jesene to sú huby, bobule a divina od výmyslu sveta. New Noma je nové miesto, kde hostia nájdu nielen kvalitnú reštauráciu, ale aj farmu, ktorá sa nachádza na okraji. Je to lepšia, rafinovanejšia forma reštaurácie Old Noma.

Už pri vstupe vás ohúri miesto len pre taxíky, ktoré je naozaj nenáročné. Náhle vás zaujme človek, ktorý vás požiada, aby ste počkali pár sekúnd na usadenie. Budete vnímať len pokoj a kľud. Neexistujú žiadni turisti, žiadny hluk. Usadíte sa a budete vnímať len krásny výhľad, jazero a pokojný vstup do reštaurácie. Ak sa vám pošťastí stretnete i samotného Redzepiho, ktorý vás veľmi rád pozdraví. Celý priestor je vylepšený, všade visia bylinky, ktoré sú na drevených trámoch a ručne vyrobené keramické poháriky. Miesto pokoja, ktoré je zariadené rustikálne s ohňom prirodzeného svetla. Skutočná krása. Sušené ovocie, krevety a to všetko s rôznymi úrovňami textúr a chutí. V miske s veľkosťou dlane nájdete cherry paradajky, krevety, jahody, ktoré plávajú v egrešovom džúse. Na vrchu priesvitná zelená koža z odtučnenej kambaly a bravčového vývaru, vyprážaná a potom dehydrovaná. Výsledok? Čistá gastronomická symfónia. Keď si do nej zahryznete, zažijete praskanie kalamárov, výbuch kyslosti a potom závan sladkosti. To vám prinesie túžbu po ešte ďalšom jedle. Krevety plné bujnej šťavy utopia akúkoľvek zostávajúcu ostrosť, ktorá zostane na vašom podnebí. Varené pstruhy marinované a pokryté malými kúskami chrumkavých sliviek, prichádzajú ihneď.

Keď najbližšie navštívite Kodaň, nezabudnite navštíviť New Noma, ktorá vás uchváti rovnako ako samotné mesto. Skutočný gastronomický zážitok.

Foto: web

GALÉRIA