Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

MICHAETT

Povolanie modistky vzniklo vo Francúzsku podľa prezývky Rosi Bertinovej, alias Modisto, vrchnej dodávateľky klobúkov Márie Antoinetty a spája v sebe umenie hneď niekoľkých remesiel. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme jednu z mála českých modistiek Michaelu Šonskú, ktorá šije a vyrába dámske klobúky ručne, pod vlastnou značkou MICHAETT. Jej snahou je dostať klobúk znovu do ulíc ako neoddeliteľný a elegantný doplnok každej ženy.Čo naštartovalo Vašu cestu za kariérou modistky?

Moju cestu ku klobúkom naštartovala moja babička, ktorá sa v Zlíne za modistku vyučila a až do 50-tich rokov sa výrobou klobúkov živila. Po revolúcii sa k tejto svojej životnej láske vrátila. A ja som sa rozhodla, že budem jej lásku nasledovať a rozvíjať. Už ako dieťa som u nej doma doslova zakopávala o rôzne klobúkové formy, nástroje a samozrejme, že ma zaujímalo k čomu to je. S trpezlivosťou jej vlastnou odpovedala na najrôznejšie otázky zvedavého dievčatka. Tie slová, všetky tie veci sa mi páčili, lenže ako plynul čas a z dievčatka sa stávalo dievča a potom žena, tieto krásne drobnosti odišli do zabudnutia. Zmena prišla až s mojím príchodom do Prahy v roku 2010.

Kedy a pre koho ste vyrobila svoj prvý klobúk?

Bolo to v čase, keď som sa presťahovala do Prahy a natrafila na inzerát kurzu výroby klobúkov. V tej dobe som ešte netušila, prečo a čo ma tam tak ťahá, ale zúčastnila som sa ho. Bolo to ako pomalé nachádzanie toho, čo vo vás vždy bolo a ja som sa znova zamilovala. Svoj prvý klobúk som vytvorila pre babičku.

Šijete prevažne na zákazku. Ako prebieha prvé sedenie so zákazníčkou?

Áno, klobúky vyrábam prevažne zákazkovo. Na prvej schôdzke riešime typ klobúku, veľkosť, tvar, materiál a zdobenie. K výberu tvaru používam najčastejšie klobúky, ktoré mám už hotové. Zákazníčka tak lepšie vidí, aký tvar jej pristane. Či je to klobúk s hranatou hlavou, guľatou, vysokou alebo nízkou. Tiež je dôležitá šírka a tvar okraja. Keď vyberieme tvar, prichádza na rad materiál, farba a zdobenie. Samozrejmosťou je zmeranie hlavy, aby klobúk skvele padol.

Čo prebieha ďalej po zastavení návrhu?

Keď je návrh hotový, dohodneme cenu a termín na vyzdvihnutie.

Aké materiály a metódy uprednostňujete pri výrobe?

Myslím, že mám rada všetky materiály. každý má svoje čaro. V lete je výber pestrejší ako v zime. Kým v zime používam výhradne králičiu plsť, letný materiál je veľmi rozmanitý. V základe sú to rôzne druhy slamy a tiež látka.

Tvoríte aj vlastné návrhy, dôkazom čoho je napríklad produktová rada MODEST, ale i mnoho iných kolekcií. Kde čerpáte inšpiráciu?

Inšpiráciu beriem všade okolo seba. Asi samozrejmosťou je sledovanie svetovej módnej scény. Ale okrem toho rada pozorujem ľudí a predstavujem si, aký klobúk by sa im práve k danému oblečeniu hodil. Alebo si len tak tvorím a akurát mi niečo napadne.

Dala si už u vás ušiť klobúk aj nejaká známa osobnosť?

Áno, v poslednej dobe to bola napríklad herečka Marika Šoposká alebo módna návrhárka Ivana Mentlová.

Nakupujú u Vás prevažne Česi alebo zahraniční zákazníci?

Síce odosielam klobúky tiež do zahraničia, stále sú to, ale Češky, ktoré prevažujú.

Ako relaxujete, čo Vám v živote prináša radosť?

Každú nedeľu sa snažím odísť mimo Prahu. teraz mám obdobie, kedy som najradšej v prírode.

Máte nejaké obľúbené miesto na dovolenku?

Milujem južnú Moravu.

http://www.michaett.com/

Foto: archív Michaett

GALÉRIA