Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

MEET SIMONA ŠKODOVÁ

Nutnosť vyústila do lásky. Aj taký príbeh sa skrýva za foodblogovaním šikovnej Simony Škodovej. Aký je jej celý príbeh, obľúbené jedlo, či inšpirácie, nám prezradila v rozhovore.Aký príbeh sa ukrýva za Tvojim blogovaním o jedle?

Táto otázka je veľmi častá a vždy ma dokáže prekvapiť. Ono to začalo paradoxne v období, keď som jedlo neznášala a vyhýbala sa mu. Aby som to uviedla na správnu mieru. V puberte mi hormóny kolísali, ako každému puberťákovi. Len ja som nenavštevovala podniky, nepila alkohol a nejedla a prehnane cvičila. V tom mojom uletenom období som sa jedlu vyhýbala a pri každej možnej situácii som ho zahovorila. Zašlo to do štádia, kedy som musela vyhľadať odbornú pomoc a vtedy to začalo. Hľadala som si cestu k jedlu, ako takému. Nakoľko som, ale mala stále veľký blok tak som varila, piekla, ale väčšinou som pripravené jedlo aj tak posunula najbližším. Vtedy som si vymýšľala vlastné recepty, fotila a postupne začala ochutnávať. Až to prerástlo v prirodzenú „lásku” k jedlu a ja som si ho začala vychutnávať a najmä som sa ho prestala báť. Následne som sa chcela s ľuďmi na Instagrame podeliť o fotku a najmä recept jedla. A časom som chcela, aby boli všetky recepty pokope na jednom mieste, tak som sa rozhodla vytvoriť si blog, na ktorom budú všetky recepty pod jednou strechou.

Aké je Tvoje najobľúbenejšie jedlo?

Ťažká otázka :-), som milovníčka dobrého jedla. Mám rada čerstvé, sezónne a kvalitné jedlo. Ale jednoznačne medzi moje najobľúbenejšie patrí rizoto s krevetami a zelenou zeleninou, avokádové toasty s vajíčkom a šalát s kozím syrom a červenou repou. Tieto tri kombinácie sú pre mňa „nesmrteľné” a vždy potešia moje chuťové poháriky.

Odkiaľ čerpáš inšpirácie pre varenie, ale i fotenie?

Väčšinou varím na spôsob „čo chladnička dá”. Používam suroviny, ktoré mám doma k dispozícii, aby som nevyhadzovala a zbytočne nekupovala kvantum potravín. Najväčšou inšpiráciou mi je moja mamina. Čo sa týka fotenia jedla, tak fotím, rovnako ako varím a to intuitívne a prirodzene. Všetko, čo robím sa snažím robiť najlepšie, ako viem.

Máš nejakého obľúbeného šéfkuchára, alebo koho považuješ za svoj vzor vo varení?

Medzi môj vzor, ako som už vyššie spomínala je jednoznačne moja mamina, ktorej som venovala aj jednu kategóriu na blogu. Moje sympatie má aj šéfkuchár Martin Šišolák z hotela Lindner, ktorý je naozaj profík vo svojom obore.

Aký je Tvoj najhorší zážitok spojený s varením alebo jedlom? Tvoj prešľap v kuchyni?

Aj v živote máme svoje dni, rovnako to je aj pri varení a pečení. Mám osvedčené, že pokiaľ nemám dobrú náladu, tak jedlo nie je také chutné, ako v iné dni, kedy sa na čas strávený v kuchyni nesmierne teším. Avšak našťastie sa mi zatiaľ nestalo, že by som musela niečo vyhadzovať, vždy som vedela aj menšie „nepodarky” zachrániť a následne skonzumovať.

Neustále cestuješ. Aká kuchyňa Ti najviac chutí a aká krajina si Ťa podmanila práve vďaka jedlu?

Obľubujem taliansku kuchyňu, rovnako aj našu slovenskú avšak nemám rada zbytočne prepražené, vysmážané a tučné jedla. Aj na dovolenkách a výletoch sa snažím jesť vyvážene a kvalitne. Keď som v novej krajine snažím sa ochutnať aspoň jednu ich špecialitu a vždy si vyberám „menšie zlo”, nakoľko mávam problém aj so žalúdkom a celkovo trávením.

Nedávno si bola v Anglicku. Ako vnímaš gastronómiu práve v Anglicku?

Skúsila som ich fish&chips, ale viem, že ak tam pôjdem nabudúce, už si to nevyberiem. Bolo to fajn, ale stačilo raz. Snažila som sa vyberať ľahšie jedlá a musím sa priznať, že som neskúsila ich English breakfast, nakoľko mi neprišli veľmi lichotivé. Čo sa mi však páčilo bolo, že som si vedela nájsť aj ľahšie stráviteľné jedlá ako avocado toast alebo jogurt s ovocím.

Máš nejaký cestovateľský sen, ktorý by si si chcela uskutočniť práve kvôli jedlu?

Kvôli jedlu nie, ale skôr kvôli spoznávaniu kultúry a životného štýlu v danej krajine. Ako som spomínala, nakoľko mám problémy s trávením, veľakrát sa aj bojím ochutnávať hocijaké jedla. Každopádne raz by som chcela navštíviť Dominikánsku republiku a New York. Celkovo je pre mňa cestovanie úžasná príležitosť spoznávať nielen krajinu, ale aj seba. Nakoľko som v cestovaní ešte len v začiatkoch, každá nová skúsenosť je pre mňa zaujímavá a som za ňu vďačná.

Aké korenia by si si so sebou zobrala na opustený ostrov a mohla by si len tri?

Čierne korenie, kurkumu a rozmarín.

Akým smerom chceš, aby sa Tvoje blogovanie posúvalo? Máš nejaký cieľ alebo métu, ktorú by si chcela dosiahnuť?

Popravde som nikdy ani len netušila, že by som sa k blogovaniu, ako takému dostala. Rozhodne chcem na sebe pracovať a vyvíjať sa aj v tejto oblasti. Je to zaujímavá práca, ktorá mi ponúkla kopec zážitkov a skvelých ľudí. Ale cieľ rozhodne určený nemám. Všetko je tak, ako má byť a pevne verím, že život ma sám nasmeruje, tam kam mám ísť. Blogovania sa vzdať istotne nechcem a ako som už na začiatku povedala, budem sa snažiť, aj naďalej sa rozvíjať.

Aký je Tvoj najobľúbenejší recept?

Obľúbených receptov mám viacero. Medzi ne patria lievance s horkou čokoládou, zapekaná špargľa, cheesecake s lesným ovocím a kuskus na všetky spôsoby.

Máš aj ty svoje cheat days? Čoho sa nevieš vzdať v jedení?

Milujem sladké a aj napriek tomu, že som sa viac-menej sladkého vzdala, raz za čas si rada doprajem kúsok dobrého cheesecake alebo kvalitnej zmrzliny. Avšak nenazvala by som to cheat day. Jem intuitívne a vyvážené. Ak dostanem na niečo chuť, tak si to jednoducho dám, len niekedy zvažujem porciu a čas.

Foto: Katarína Šlesárová           

GALÉRIA