Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

MAZUMIS

Boli sme svedkami, že aj za krátky čas, sa dá vybudovať stabilná fashion značka. Stačí mať v sebe chuť a pracovitosť! Začínali s gréckymi dizajnérskymi kúskami a za rok zapracovali na sebe natoľko, že spustili prirodzene aj vlastnú výrobu. MAZUMIS sa stala jednou z najvyhľadávanejších slovensko-gréckych značiek a nielen na sociálnych sieťach, kde vás uchvátia ich farebné ženské modely. Vyspovedali sme duo, ktoré stojí za celým konceptom. Zuzku a Mišku, sestry, ktoré dávajú do svojej tvorby veľkú časť seba a sú inšpiráciou pre mnohých!Pred rokom, ste boli značkou, ktorá ponúkala grécku módu. Čo sa za ten rok zmenilo?

Zuzka: Zmenilo sa toho dosť! Začala by som asi tým, že z gréckych dizaj­nérov sme si vybrali iba jedného a to značku bohémskej módy Nidodileda, ktorá má sídlo v Aténach. Začali sme vyrábať vlastné malé kolekcie so znač­kou MAZUMIS, ktorá bola prevažne handmade… Pred pár mesiacmi sme začali šiť a tvoriť v Grécku, odkiaľ pochádzajú naše nápady strihy, látky a výroba je umiestnená v gréckej dielni.

Miška: Za ten rok sa zmenilo veľmi veľa, už len preto, že sme začali s vlast­nou tvorbou a z gréckych dizajnérov, sme si vybrali, už len jednu značku, ktorá nám je srdcu najbližšia, kvôli ich bohémskemu dizajnu, ktorý je typický pre grécku kultúru. Tento štýl je odliš­ný tým, že je extravagantný, nápaditý, iný a hlavne na Slovensku nie je široko ďaleko dostať. Začali sme s vlastnou tvorbou, ako Zuzka spomínala, ktorá sa prevažne šije v Grécku. V Grécku preto, pretože som chcela, aby aj naša tvorba išla v tom jednom rovnakom koncepte, teda v prímorskom štýle. Grécke látky, grécka krajčírka, grécka dielňa a…

Ako vôbec vznikla značka MAZUMIS?

Zuzka: MAZUMIS značka vznikla spontánnym rozhodnutím a hlavne kvô­li tomu, že nám Grécko veľmi, za dva roky, prirástlo k srdcu… A pobyt v Rus­ku nás v tom len utvrdil, že áno to je to, čo chceme… A chceme to priniesť pre ľudí, k nám na Slovensko a ukázať im aj inú stránku módy… A celkovo život­ného štýlu v Grécku. Kúpením leteniek do Thessaloniki a následne obehaním všetkých dizajnérov, sa to celé začalo…

Miška: Vždy, keď som sa vrátila do­mov z Grécka, tak som si priniesla so sebou jedinečné kúsky z centra Thessaloniki, z butikov, ktoré prevažne pre­dávajú oblečenie, doplnky, topánky od gréckych dizajnérov a prvé čo bolo, tak sa na mňa hrnuli otázky, odkiaľ to mám. Tak mi jedného dňa, Zuzka zavolala a opýtala sa ma, prečo si ne­urobiť vlastnú značku s gréckou mó­dou, ktorú sme si aj my zamilovali?! Značka MAZUMIS vznikla z myšlien­ky, ktorá sa vytvorila Zuzke v hlave. Potom to už išlo, všetky prípravy na to, aby sme si založili vlastnú značku s e-shopom.

Kolekcia srší farbami a nápaditos­ťou. Mohli by ste nám predstaviť kolekciu ako takú? Čo predstavuje pre vás a ako chcete, aby bola vní­maná zákazníkmi?

Zuzka: Naše kolekcie sú naozaj veľmi limitované a máme vždy menej vecí a druhov, ale práve preto, sa snažíme každé dva týždne vychádzať s nejakou novinkou. Najnovšia kolekcia bola Evil Eye – kde sme preniesli motív oka, z gréckej mytológie, na farebné miki­ny a Miška ich dodizajnovala čipkou a ručne vyrábanými detailami. Naše mikiny, myslím, nenájdeš nikde inde :-)! Ďaľej sme navrhli multifunkčné maxi dlhé kimoná z neskutočne krás­nej a kvalitnej látky, ktoré sú taktiež inšpirované Gréckom a ich životným štýlom. MAZUMIS kolekcie sa sna­žíme vymýšľať tak, aby boli štýlové, farebné, iné a praktické. Chceme, aby našu kolekciu vnímali tak, že je to na­ozaj niečo iné, nápady sú z našej hlavy, nekopírujeme žiadne značky, ani tie svetové. Vieme, čo sa nosí a čo nie, ale nejdeme si žiadne trendy. Ako sa po­vie: „my nepotrebujeme inšpiráciu, my sme inšpirácia :-)“, a to naozaj a doslo­va. Áno stalo sa, že po došití nejakých kúskov, som zistila, že značka, tá a tá, použila presne tú istú látku, priam do­konca, najnovšia kolekcia Chanelu, je inšpirovaná gréckou kultúrou, takže asi nie sme úplne mimo?!

Miška: Každá kolekcia je vždy niečím iná, ale zároveň sa snažíme držať tej jednej línie. Farby, ktoré sú použité v kolekciách sú výrazné, ale typické pre prímorské prostredie. Keď si predsta­víme Grécko, automaticky to evokuje dovolenku, letné teplé výrazné farby, ale aj farby, ktoré sú typické, ako je bledomodrá a biela, pastelové farby, metalické, jemné nude farby (piesok), tiež používame typické symboly, kto­ré, tu v Grécku, veľa znamenajú ako Evil Eye. Preto celá jedna kolekcia je vyrobená s týmto symbolom a v rôz­nych farbách. Tiež sme vyrobili maxi kimoná, ktoré sú v týchto farbách, tiež sadnú na každú postavu, pretože sú maxi a dajú sa nosiť na rôzne štýly, či ako šaty, kardigán alebo ako prehoz na bežné nosenie. Kúsky, ktoré vyrábame sú jedinečné a odlišné už len preto, lebo nenasledujeme aktuálne trendy, ale jednoducho vyrábame to, čo sa páči nám. Nebudem sa tu opakovať, úplne sa stotožňujem so Zuzkinou odpove­ďou, na druhú otázku.

Veľmi nám učarovala vaša vlastná výroba. Koho to bol nápad? A ako ste k tomuto rozhodnutiu dospeli?

Zuzka: Nápad, začať vyrábať zo za­čiatku iba tričká a vyskúšať to, že či sa to uchytí alebo nie, bol nášho dobrého kamaráta Janka Senášiho, ktorý nám poradil, pomáhal a dizajnoval… Vše-tko sme si vymýšľali a vyrábali úplne samé, za jeho pomoci a pomoci našej mladučkej krajčírky Viki, ktorá len te­raz maturuje… Postupom času sa me­nili… Aj materiály, látky a techniky…

Miška: S vlastnou výrobou sme zača­li, pretože sme to chceli jednoducho vyskúšať, či tie naše nápady, ktoré sme mali v hlavne, sa jednoducho uchytia. Tento nápad nám vnukol môjho snú­benca brat, Janko, ktorý nám veľmi pomáhal s celou tvorbou a dizajnova­ním. Naša tvorba spočívala prevažne v ručne maľovaných kúskoch obleče­nia a na ušitých kúskoch má zásluhu naša šikovná krajčírka Viki. Tá nemala žiaden problém so žiadnym z mojich nápadov. Táto naša výroba bola veľmi náročná na čas už len kvôli tomu, že celá tvorba, napríklad tričká, bola hand made (šitie, farbenie, fŕkanie, trhanie rifloviny drátenou kefou a pod.). V jednoduchosti, ako by povedala naša krajčírka Vikina: „pozor môže obsaho­vať dizajnérsku DNA”.

MAZUMIS je značka, silno inšpi­rovaná Gréckom, ženou, bohyňou, matkou i dcérou. Prečo práve tieto archetypy?

Zuzka: Ako sme už spomínali, znač­ka ako taká, začala s gréckou módou a chceme sa tejto témy držať aj naďalej. Naše oblečenie má srdce a dušu, nie je to len kus handry…

Miška: Inšpirácia, ktorá plynie priamo z Grécka, hovorí sama o sebe. Každý kus oblečenia má mať dušu a preto, keď si žena na seba oblečie MAZU­MIS, má sa cítiť ako bohyňa. Chceme, aby sa každá jedna cítila sama sebou, ale zároveň bohyňou. Naše kúsky dr­žia jedného štýlu a do každého jedného oblečenia, dávame celé naše srdce.

Ste veľmi aktívne na sociálnych sie­ťach. Môžeme povedať, že ste si za krátky čas získali svoje publikum, ktoré dychtivo očakáva každý nový príspevok. Ako vnímate vy tento rozkvet sociálnych médií? Pozoru­jeme, že sa prihovárate priamo zo svojho prostredia, kde žijete. Zme­nilo sa tým niečo i vo vašom živote?

Zuzka: Za ten rok sme zistili, že ľudia nás vnímajú a aj našu značku pozitív­nejšie, ak s nimi komunikujeme a vytvárame si s našimi zákazníkmi osob­ný a kamarátsky prístup a vzťah. Majú lepšiu predstavu o nás, aké sme (úplne normálne baby), častokrát neupravené a prirodzené… A pojašené… V životoch sa nám mení stále niečo, ale konkrétne MAZUMIS, nám priniesol do života mnoho skúseností a hlavne nás to nesmierne vnútorne napĺňa a baví.

Miška: Áno, musím povedať, že sme začali byť viac vnímané na sociálnych sieťach, či už ako značka MAZUMIS, alebo ako my – súkromné osoby. A to len na základe toho, že sme to zobrali do vlastných rúk a začali sme sa tomu naplno venovať. Nemáme žiadneho človeka, ktorý by nám spravoval web, sociálne siete ani fotografa, pretože už sme si toho vyskúšali dosť, ale ako sa hovorí: „čo si neurobíš sama, tak ne­máš”. Ľudia nás začali viac vnímať ako osoby, ktoré za celým MAZUMI­SOM sú, nie ako nejaký anonym pod značkou. Snažíme si vybudovať s na­šimi zákazníkmi, followermi či fanú­šikmi taký ten kamarátsky vzťah a tiež sa im priblížiť v našom súkromnom živote. Pri MAZUMIS sa mi zmenilo to, že sa môžem konečne realizovať v tom, čo ma naozaj veľmi baví a robiť niečo pre niekoho, kto to naozaj ocení. Ešte aj šiť som sa naučila kvôli VÁM 🙂 (zákazníkom).

Ako vyzerá 24 hodín s MAZUMIS? Ako tvoríte? Čo všetko to prináša?

Zuzka: 24 hodín MAZUMIS, každá to máme inak! Ja, Zuzka :-), spravu­jem sociálne siete a Miška všetko v showroome. Myslíme, tvoríme, pracu­jeme v hlavách neustále. Keď Ťa niečo tak veľmi baví ako nás, je to jednodu­ché. Ale nemáme žiadny klasický pra­covný deň a to je na tom super :-)!

Miška: No čo by som k tomu viac po­vedala? Zuzka to vystihla presne. Mo­jich 24/7 vyzerá asi tak, že u nás neexistuje, že a teraz mi padla. My robí­me v podstate nonstop, pretože mi to nedá a keď Ťa to tak neskutočne baví, funguješ sviatok-nesviatok, voľno-ne­voľno. Ja robím tú nudnú kancelársku časť za papiermi, ale aj v dielni, keď sa inak nedá a hlavne aj chcem. Pridám ruku k dielu a niečo aj ušijem a hlavne všetky doplnky si musím sama nadi­zajnovať, inak nie som spokojná. Nie je to iba o tom, že sa tu šije oblečenie, odfotí sa a hotovo. Okolo toho celého je milión nudnej práce za počítačom a papiermi.

Akými slovami / prívlastkami by ste charakterizovali jedna druhú?

Zuzka: Miška je veľmi pedantná, nie­kedy až moc 🙂 a stráca tým veľa času a energie. Má skvelé nápady a jedineč­ný štýl. Je veľmi priebojná, komunika­tívna a hlavne úprimná :-).

Miška: Zuzka je úplne iná ako ja. Ona je taký ten kluďas. Z každej napätej situácie vie urobiť odľahčenú situáciu. Je veľmi vnímavá, napríklad v aktu­álnych módnych trendoch, čo je pre mňa veľké plus, pretože mi vie pod­sunúť inšpiráciu na ďalšie návrhy. Je vetroplach, teda všetko rýchlo rýchlo! Viem, že to myslí dobre, pretože mi chce pomôcť, ale niekedy mi to skom­plikuje situáciu. Zuzka je typ človeka, ktorý sa ničoho nebojí a nemá problém pustiť sa do niečoho nového. Všet­ko bezproblémovo vybaví. Trošičku taký… Maličký flegmoš :-).

Aké materiály používate a ako vlastne vyzerá celý proces výroby?

Zuzka: Materiály sa snažíme použí­vať, cenovo dostupnejšie a čo najkva­litnejšie. Hlavne na dennodenné nose­nie, pohodlné. Môžeme povedať, že sa z nás už stali aj odborníčky na mate­riály. Máme svoje obľúbené a aj také, ktorým sa rady vyhýbame. Proces vý­roby je taký, že si nakreslíme strih a cca farbu a materiál, aký by sme chceli použiť, potom sa nakupujú látky a ide sa do dielne, kde povieme predstavu a už sa šije… Treba prebrať milión detai­lov, od šitia až po každý gombík.

Miška: Prevažne všetky látky, ktoré používame, sú kúpené v Grécku. Látky a doplnky si chodíme so Zuzkou vybe­rať samé. Už len kvôli tomu, aby sme si každú jednu látku chytili a vyskú­šali, či sa naše zákazníčky budú cítiť príjemne po celý deň. Tiež, aby látka nebola krčivá a aby strih, držal tvar. Celý proces je veľmi zdĺhavý, najskôr si so Zuzkou vytvoríme na papier vlastný návrh, navrhneme približne látku, ktorú by sme chceli a vyberieme sa po látky. Všetko prinesieme krajčírke, s ktorou musíme odkonzultovať každý jeden detail, od A po Z, a následne sa pustíme do výroby.

Aké ďalšie plány vás čakajú? Na čo sa môžu vaši priaznivci tešiť v naj­bližšom období?

Zuzka: Chystáme novú kolekciu. Ne­budeme dopredu prezrádzať, lebo nie raz sa nám stalo, že to, čo sme iba len opomenuli, tak to niekto použil a tak povediac, nás predbehol. Ale, čo mô­žem povedať je, že chystáme event, ktorý sa bude niesť v gréckom duchu, v gréckej taverne v Bratislave. Pre zá­kazníkov budú prichystané zľavy na naše kúsky oblečenia, dobré grécke jedlo, welcome drink à la Mastiha. Sa­mozrejme, že tento večer je prichysta­ný preto, aby sme našim priaznivcom priblížili našu tvorbu bližšie a hlavne, aby sme spolu s našim teamom, mali možnosť, spoznať sa osobne so všet­kými, ktorí nám fandia.

Miška: Mimo toho, čo spomenula Zuz­ka, sa chystajú rôzne akcie, na ktorých budeme ich súčasťou ako je I <3 LO­KAL v nákupnom centre, taktiež podujatie Urban Market a mnoho iných, o ktorých budeme pravidelne informo­vať na našich profiloch. Takže naši zá­kazníci a priaznivci sa majú na čo tešiť a určite nás príďte navštíviť!!!

Móda sa neustále mení a vracia. Aký máte na to názor vy?

Zuzka: To je jasné, že sa vracia, preto­že už nevedia, čo vymyslieť :-). Takže sa všetko opakuje… My preferujeme veci, ktoré môžete mať v šatníku aj 20 rokov, ktoré vám ho oživia a sú per­fektne kombinovateľné!

Miška: Juuuj jasné, že sa vracia, pre­tože, ako už Zuzka hovorila, vymys­lieť niečo, čo vymyslené ešte nie je, je veľmi ťažké, ale mne sa páči, keď sa móda vracia, pretože mám rada veci, ktoré budú moderné aj o 100 rokov :-). Ja sama mám niektoré kusy doma v šatníku už roky a stále sú moderné. Aj v tejto dobe. Preto, aj my, vyrába­me veci tak, aby neboli jednorazovou záležitosťou. Na každú príležitosť, na rôzny štýl, stačí MAZUMIS niečím osviežiť a je z toho perfektný kúsok oblečenia.

Čo v súkromí preferujete vy? Aj vy cho­díte od hlavy po päty MAZUMIS, alebo si občas uletíte aj na niečom inom?

Zuzka: Momentálne mám v šatníku pol MAZUMIS, pár dizajnérskych kús­kov a potom aj takých úplne „obyč“ značiek. Keď sa to dá celé dokopy, je to super :-).

Miška: Musím sa priznať, že už ne­viem kam mám oblečenie dávať. Pre­važne práve MAZUMIS zapĺňa môj šatník, ale samozrejme aj oblečenie, ktoré je bežne dostupné v našich ná­kupných centrách a potrpím si aj na značkové dizajnérske kúsky. Pretože, keď skombinujete obyčajné rifle, trič­ko, kardigán MAZUMIS alebo iný kúsok od MAZUMIS, s nejakým di­zajnérskym kúskom, tak vznikne outfit ako lusk.

Plánuje svoj vlastný kamenný obchod, alebo akým smerom sa chcete uberať?

Zuzka: My plánujeme niečo lepšie, ako kamenný obchod, ale to sa nechaj­te prekvapiť :-)!

Miška: Dúfam, že ten môj nápad, kto­rý som vymyslela, uzrie svetlo sve­ta. Nebudem prezrádzať, ale tak, ako spomenula Zuzka, bude to niečo lep­šie ako len kamenný obchod. Chcem vytvoriť niečo špeciálne, čo ešte na Slovensku nie je. Dúfam, že sa to bude páčiť našim zákazníkom a všetkým priaznivcom. Takže prekvapko bude veľké!

Foto: archív Mazumis

GALÉRIA