Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

MANUÁL JARNÉHO DETOXU 1

Nadchádzajúce ročné obdobie si spájame hlavne s novým, prebúdzajúcim sa životom v prírode. Rozkvitajú prvé kvety,  slnko svieti čoraz viac a všade naokolo sa zelená čerstvá tráva. Jar je počiatkom nového cyklu a  v tomto období sa zaujímame nielen o očistu svojich domovov ale aj o kvalitnú očistu nášho organizmu. Nasledujúce riadky môžu byť aj vašim sprievodcom jarnou detoxikáciou…

V sérii článkov sa postupne zameriame nielen na možnosti správneho stravovania a budovanie nových stravovacích návykov. Ak si ale myslíte, že  je to len o stravovaní, veľmi sa mýlite. My v Joy clinic veľmi dobre vieme, že pokiaľ chceme skutočne vo svojom tele a na svojom zdraví niečo zmeniť, samotná zmena jedálnička nestačí. Jar je skvelou príležitosťou pre nové začiatky. Napriek tomu, že mnohí z nás pociťujú tzv. jarnú únavu, väčšina z nás nezaháľa a pustí sa  do jarného upratovania. Keď už je čisto všade navôkol nás, s radosťou sa môžeme pustiť do starostlivosti o naše telo. Prvorado by sme mali myslieť na to, že chceme efektívne prečistenie organizmu, ktoré nám prinesie výsledky a neskončí po pár dňoch nočnými nájazdmi na chladničku. Preto rozhodne zabudnime na akékoľvek drastické diéty, či hladovky. Ako na to?

Dôležité body správneho, nielen jarného, detoxikačného programu:

  1. Veľmi rozumnou detoxikačnou metódou na začiatok je tzv. Odľahčovací deň. Dlhšiu očistnú kúru zaraďujte opatrne, načúvajte svojmu telu.
  2. Snažte sa vyhýbať stresu, odpočívajte – relaxujte, doprajte si dostatok spánku, slnečných lúčov a dobrej nálady.
  3. Dodržujte pitný režim, priebežne počas dňa vypite 2 až 3 litre neperlivej vody, ktorú môžete doplniť aj bylinkovými čajmi.
  4. V priebehu detoxikácie nezabúdajte ani na pohyb, ale neprepínajte sa. Vhodné sú rôzne aeróbne formy pohybu, napríklad ľahký beh, pilates, joga, či bicyklovanie. Úplne postačia aj dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu. Skrátka hýbte sa, ale rozumne.
  5. Po skončení očistnej kúry pokračujte pestrou stravou a držte sa nadobudnutých zdravých základov.

V našom prvom článku sa bližšie zameriame na vyššie uvedený prvý bod a tzv. Odľahčovací deň. Ak začíname nový detoxikačný cyklus je vhodné zaradiť  v týždni aspoň jeden deň, kedy budete jesť iba ovocie a zeleninu. Nejde o žiadne hladovanie, ale o starostlivý výber potravín. Odborníci sa zhodujú v tom, že ideálna na konzumáciu je čerstvá, surová forma, no vhodné sú aj smoothie, či zeleninové aj ovocné šťavy. Práve tie majú na náš organizmus až neuveriteľne priaznivý prínos. Bioaktívne látky zo šťavy sa takmer okamžite dostávajú do krvného obehu a zásobia naše telo nezanedbateľnou dávkou prospešných látok – enzýmov, vitamínov, minerálov a fytoživín. Veľmi dôležité je piť šťavu čerstvú, nakoľko ak ju necháte dlhšie stáť, dôjde k oxidácii a živiny sa z nej pomaly vytratia.

Už 3 dcl zeleninových či ovocných štiav denne s istotou urýchli vašu snahu o očistu organizmu. Nič však netreba preháňať a platí to veru i na ovocné šťavy. Je potrebné dať pozor na vysoké množstvo ovocného cukru – fruktózy. Existuje samozrejme riešenie vo forme zmiešania ovocnej šťavy so zeleninovou, pričom stačí zvoliť vyšší pomer zeleniny. Takýto druh detoxu krásne prečistí váš tráviaci trakt, podporí váš krvný obeh aj lymfatickú cirkuláciu a zaručene pocítite záplavu energie. Iste vás to povzbudí pokračovať v ďalších dňoch.

Vyskúšajte aj vy svoj odľahčovací deň a zdieľajte s nami vašu skúsenosť. V ďalšom pokračovaní článku vám pod taktovkou Joy clinic priblížime vhodný jarný detoxikačný jedálniček a verte nám, že nebude len „o ryži a o vode“… Naopak, bude hýriť farbami a kombináciami potravín. Tešíte sa?

Foto kredit: @michela_pos / THE SPARKLING REPORTGALÉRIA