Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Jóga – láska nielen na jedno leto.

Niektorí ľudia nazerajú na jogu len ako na cvičenie, niektorí ako na životný štýl. Prečo je to tak a kedy sa z jednoduchého cvičenia stáva plnohodnotný životný štýl?

Nie je žiadnou novinkou, že telo sa musí hýbať, aby mohlo následne plniť všetky funkcie. Mnohí z vás sa zrejme už tu pozastavia s myšlienkou, že na aktívny pohyb proste nemajú čas. Je pravdou, že ak naozaj nemôžete inak, je dobré, ak zaradíte do denného režimu aspoň rýchlu chôdzu, alebo schody. V prípade, že objavíte jógu, verte, že už onedlho pocítite jej účinky nielen na fyzickom tele, ale predovšetkým zmení váš celkový pohľad na svet.

Pri jóge sa učíme akceptovať potreby nášho tela, ktoré volá po odpočinku, aj keby naša myseľ chcela viac. Jednoznačne sa odlišuje od akejkoľvek inej formy cvičenia a to ľudí na nej najviac fascinuje a priťahuje. V skutočnosti nejde o cvičenie, nakoľko pohybová časť jógy Ásana je len nástrojom, pomáhajúcim pochopiť skutočný rozmer jógy – nájdenie vnútorného pokoja, prostredníctvom prepojenia fyzického tela, mysle a dychu.

„Jedni ju milujú, iní ju zatracujú, ale väčšinu ľudí priťahuje“, zhodujú sa svorne Sára a Maroš, jogíni z Holistic space, ako aj v tom, že jóga je predovšetkým cesta, v tom lepšom prípade celoživotná cesta objavovania a sebapoznávania.

Je jedno, či ste zamestnaní, podnikáte, alebo ste v prípade ženy mamou na plný úväzok, pre každého je jóga na začiatku hlavne o fyzickom cvičení. Zamysleli ste sa ale už niekedy nad tým, ako jóga ovplyvňuje ostatné oblasti vášho života? Ak cvičíte jógu, isto sa vám už stalo, že vám v stresovej situácii pomohlo aplikovanie pokojného dychu. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko, mohlo to byť ovládnutie hnevu keď vás rozhodil kolega v práci, zvládnutie roztržky medzi deťmi, že ste zachovali pokoj pri dopravnej zápche… Práve uvedomenie si, ako sa dianie z jógovej podložky objavuje v iných oblastiach nášho života býva momentom, ktorý rozhoduje o tom, či sa jóga stane pre nás plnohodnotným životným štýlom.

Štýlov jógy je viac a naozaj každý si môže prísť na svoje. Podstatné je nájsť ten správny pre vás, taký, ktorý uspokojí vaše potreby na ceste tohto nádherného sebapoznávania. Ak ste z Bratislavy, tak isto príďte objaviť nové skúsenosti s jógou na jedinečné miesto do Holistic space, kde hlavnou misiou lektorov je sprevádzať vás k nezabudnuteľným zážitkom. Darí sa im to vďaka konceptu vlastných prvkov jógy pospájaných do jednej lekcie, aby bola dosiahnutá harmónia medzi fyzickým telom a mysľou. Holistic yoga, Hatta yoga, Ballet Barre, či Ballet Body vám zaručia unikátny zážitok, nech už vyskúšate ktorúkoľvek z nich. Najlepšie vám to opíšeme ale priamo slovami lektorov.

SáraHolistic yoga a Hatta yoga

Slovo ,,Holistic” významovo znamená pojatie celostnosti nadobúdajúce nové vývojové kvality. Samotný význam slova ,,Hatha” sa zasa prekladá ako úsilie. Na mojich hodinách môžete očakávať jógu plnú výziev na hranici medzi balansom, výdrže a príjemnej meditácie. Naučíte sa, ako správne dýchať, nadobudnete viac psychickej aj fyzickej sily, ponúknem Vám cestu rozvoja a zharmonizovania tela – mysle. Cvičením ásan si zlepšíte dýchanie, zosilníte svaly, stimulujete nervovú sústavu a vnútorne orgány. Je to ideálny čas pre všetkých, ktorí chcú porozumieť svojmu telu a starať sa o seba a svoje zdravie.

 

Slovný výraz ,,Ballet barre” sa používa v spojitosti s baletnou tyčou. Na mojich hodinách budeme vychádzať z cvičenia PortDeBras a baletných prvkov. Je to súhrn plynulých, ladných pohybov celého tela. Používať budeme aj baletnú tyč, pri ktorej sa naučíme základné postoje dolných a horných končatín a správne držanie tela. Pri 50 min. funkčnom a dynamickom tréningu vytvoríme kombináciou cvičení spoločne kreatívne 2-3 min. choreografie, ktoré nám pomôžu posilniť svalstvo a rozvíjať koordináciu celého tela. Počas hodiny v krásnych priestoroch nás bude vždy sprevádzať relaxačná hudba, pri ktorej si človek oddýchne a myšlienky každodenných problémov na chvíľku nechá za dverami.

Tak ako, uprednostníte lenivé leto alebo zvolíte aktívny oddych, možno práve prostredníctvom jógy? My v tom už máme jasno a hádam sme inšpirovali aj vás a stretneme sa v Holistic space.

Foto: František Michálek / @frantisekmichalek

GALÉRIA