Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Jana Buchamerová – DELOR SLOVENSKO

Návšteva krajčírstva, kde vám ušijú oblečenie na mieru sa stáva skutočným rituálom dnešnej doby a statusu. Budete musieť počkať pár týždňov, ale zaručene vám to vynahradí pocit, že i vy ste boli autorom, ktorý sa podieľal na vzniku nového diela – vášho oblečenia. Môžete mať naozaj čokoľvek, čo vám dokonale sedí a budete jedineční. Ako funguje jedno z najvychýrenejších krajčírstiev Delor v Bratislave a ako samotný proces šitia na mieru prebieha, nám porozprávala majiteľka zákazkového krajčírstva Delor – Bratislava, Jana Buchamerová.Janka, Vaša práca je synonymom luxusu, precíznosti a niečoho, čo pre dnešnú generáciu znamená návrat k veciam s hodnotou. Krajčírstvo Delor pôsobí v 7 prevádzkach a práve vy reprezentujete Bratislavu. Vedeli ste odjakživa, že chcete ísť týmto smerom?

Áno, inklinovala som k móde ako takej, avšak život mi priniesol iné príležitosti, ktoré som si asi musela vyskúšať. Môj prvý stret so spoločnosťou Delor som mala ako zákazník a už vtedy ma fascinovala kvalita materiálov a spôsob práce v spoločnosti. S odstupom času som sa, ako sa hovorí, ocitla v správnom čase na správnom mieste a dostala som príležitosť pre spoločnosť pracovať. Zhodou životných okolností sa mi po čase naskytla možnosť spoločnosť kúpiť a splniť si tak svoj sen a naplniť svoje ambície.

Značka Delor sa venuje zákazkovému krajčírstvu pre pánov, ale i dámy. Priblížte nám, ako sú zákazkové obleky, košele a kostýmy šité u vás v ateliéri? Aké metódy a materiály používate?

Používame dva spôsoby šitia. Jedným je tzv. „bespoke“, kedy sa klientovi zoberú potrebné telesné miery a na ich základe, im naša krajčírka, ručne spracuje strih. V priebehu šitia sú potrebné 3 skúšky, na ktorých sa klientovi tvaruje oblek presne na mieru a zároveň si klient spresní detaily obleku (spôsob štepovania, šírku klopy, vrecká, monogram, farbu nite…). Pri tomto spôsobe šitia je to naozaj veľké množstvo ručnej práce a precízne prepracovanie každého detailu.

Druhým spôsobom je Made to Measure, ktorý je tiež spôsob šitia na mieru. Je to kompromis medzi bespoke a konfekciou. Pokiaľ nemá klient disproporčné krivky, je tento typ šitia vhodný pre každý typ postavy. Rozdiel je v tom, že sa vychádza z konfekčného radu, pri ktorom vychádzame už z hotových oblekov. Klientovi, krajčírka vyskúša oblek, ktorý zodpovedá jeho veľkosti a strihu (vzhľadom k postave). Zmeny ktoré si vyžaduje stavba jeho tela premietne krajčírka do kódov, na základe ktorých sa nový oblek zadáva do výroby. Detaily obleku, ako druh látky, podšívky, farba a typ gombíkov, farba nite a monogramu… si vyberie za pomoci odbornej konzultantky, ktorá je školená v posledných trendoch a materiáloch.           

Pri kvalitnom obleku to nie je len o dobrom strihu či šití, ale veľmi dôležitou súčasťou je samotný materiál, ktorý by okrem štýlového mal byť pre majiteľa aj funkčný. Okrem mnohých známych talianských značiek pracujeme najmä s francúzskou látkou Dormeuil, ktorá píše svoj príbeh už od roku 1842 a od roku 1950 sa zaradila k haute couture materiálom, z ktorých šijú módne domy ako Dior, Saint Laurent, Burberry a podobne… Dormeuil patrí k celosvetovej špičke materiálov a nám je nesmiernou cťou, že môžeme naším klientom ponúknuť tento luxus v podobe nádherne prepracovaného obleku, saka či kabátu. V našom salóne sa nachádzajú desiatky vzorkovníkov rôznych farieb a materiálov ako bavlna, hodváb, kašmír, paschmina, mohér, guanashina a mnoho iných, takže si vie vybrať naozaj aj ten najnáročnejší klient.

Nie len ženy sú späté s módou, ale v dnešnej dobe i muži. Ako to hodnotíte vy?

Z historického hľadiska má každé obdobie svoje špecifiká, ale keď sa tak nad tým zamýšľam všeobecne, myslím, že vzhľadom na to, že žijeme v dobe, kde je veľmi dôležitá aj vizuálna stránka čoraz viac ľudí nenecháva nič na náhodu, čo sa týka obliekania, obzvlášť, ak sa pohybujú v prostredí, kde je to nevyhnutnosť. Naším bežným klientom je úspešný človek, ktorý ma názor a ambície, ktoré sa nebojí preniesť aj do svojho outfitu, ktorý je vlastne akousi jeho vizitkou, ktorá ho vie odprezentovať aj bez slov.

Móda je aktuálne veľmi ,,slobodná”, čo sa nám často potvrdzuje aj pri očakávaniach klientov, najmä mladších ročníkov. V pánskej móde vidíme často na ulici aj kombinácie, ktoré boli niekedy neprípustné, niečo ako casual elegance, kde páni bežne kombinujú elegantné sako s košeľou so športovými vecami ako rifle a tenisky, čo vytvára uvoľnený a mladistvý dojem. Samozrejme, chodia k nám aj klienti, ktorí sa musia držať istej kultúry obliekania, etikety a tam často potrebujú aj naše rady, čo sa týka vhodnosti výberu strihov, materiálov a podobne na nejakú konkrétnu udalosť. Čo sa týka nás žien tak tam asi netreba veľa slov… cit pre módu máme v krvi.

Aké iné výhody okrem toho, že ak si u vás klient objedná a nechá ušiť oblek alebo iné oblečenie šité na mieru, bude jediný v ňom, prináša zákazkové krajčírstvo?

Tým, že si klient od nás odnesie svoje nové kúsky to nekončí. V rámci after care mu vieme pomôcť pri korekciách veľkosti, strihu či iné úpravy, ktoré sú nutné (napríklad, keď niekto výrazne schudne a podobne)… môžu si k nám priniesť veci, ktoré potrebujú dať do čistiarne a my to vybavíme za nich.

Čo sa týka samotného výberu látok a procesu tvorby obleku, snažíme sa klienta odbremeniť najviac ako sa dá a keďže si uvedomujeme, že každý ma málo voľného času, tak mu ho nechceme uberať tým, že musí k nám cestovať na skúšky. Naše konzultantky preto nemajú problém vycestovať za klientom aj mimo Bratislavu, prípadne k nemu do práce alebo domov.

Chce dnešná generácia investovať do šitia oblečenia na mieru? Uvedomuje si túto investíciu?

Ako som už odpovedala aj pri inej otázke, žijeme vo vizuálnej dobe, kde ma každý potrebu sa ukázať, v čo najviac luxusnom, štýlovom, zaujímavom, čím sa môže odlíšiť. Navyše naši stáli klienti vedia oceniť práve bespoke prevedenia, kde im oblečenie dokonale sadne a to im zaručuje vysoký komfort nosenia. Niekedy sa nám tiež stáva, že klient ku nám príde v konfekčnom obleku, o ktorom sa domnieva že mu sedí, avšak potom ako raz skúsi oblek na mieru, sa už ku konfekcií nikdy nevráti. 

Zmenilo sa vnímanie módy a zákazkového krajčírstva, či vnímanie imidžu za posledné roky?

Zákazkové šitie už má svoju tradíciu a menia sa len nároky ľudí, materiály, technológie spracovania látok a trendy, ktorým sa vždy prispôsobujú aj samotné kolekcie látok. Je to vždy o konkrétnom človeku, či má potrebu investovať do niečoho menej komerčného a veľmi sofistikovane prepracovaného, alebo sa uspokojí s niečím, čo sa vyrába na tisícky kusov a nesie to značku, ktorá je často len názvom niečoho, čo nemá nejakú hlbšiu výpovednú hodnotu.

Žijeme vo vizuálnej dobe, kde má každý potrebu ukázať sa, v čo najviac luxusnom, štýlovom, zaujímavom, čím sa môže odlíšiť,“ hovorí Jana Buchamerová.

Podnikanie v tomto odvetví je určite veľmi náročné. Akými úskaliami ste si museli prejsť počas Vášho podnikania?

Vždy sa snažíme vyhovieť každému klientovi a to prináša bohužiaľ aj komplikovanejšie situácie. Našou stálou snahou je zdokonalenie a urýchlenie procesu výroby. Na prvom a najdôležitejšom mieste v našej práci, je absolútna spokojnosť klienta.

Prezraďte nám niečo i o svojom tíme. Podľa akých kritérií si vyberáte ľudí, s ktorými spolupracujete?

Podarilo sa nám vytvoriť vynikajúci tím. Krajčírky sú odborníčky vo svojom odbore a práca módneho konzultanta je veľmi špecifická. Od vedomostí ohľadom kvality materiálov, možnosti strihov a módnych trendov, musí mať konzultant adekvátne vystupovanie, prejav a správanie. Takýto ľudia sa síce hľadajú veľmi ťažko, ale našli sme :-). Náš tím sa snažíme postupne rozšíriť a taktiež stále pracujeme na  zdokonaľovaní našich služieb.

Móda je vždy o detailoch. Ste veľká detailistka?

V našom salóne práve z detailov skladáme celok, takže v tomto odvetí sú veľmi dôležité a práve vďaka nim, sa každý kúsok odlišuje od ostatných, následne sa tým odlišujú aj samotní nositelia.

Aké najvýraznejšie zmeny alebo kroky Vás momentálne čakajú do budúcna? Na čo sa môžu Vaši klienti a priaznivci tešiť?

Medzi moje najbližšie plánované ambície patrí rozšírenie nášho pôsobenia o ďalšiu pobočku na Slovensku. Naši klienti sa momentálne môžu tešiť na novú kolekciu látok. Konkrétne na látky z byvola, ktoré budú úplnou novinkou na trhu.

 

www.delor.sk

Foto: archív DELOR SLOVENSKO

GALÉRIA