Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

FALLING IN LOVE WITH BUDAPEST IN 48 H.: OUR GUIDE TO DISCOVER THE CITY

Každý vie, že láska neprichádza ľahko. A aj keď stretnúť nových ľudí je ťažké, novodobá technológia nám v tom pomôže: Tinder môže byť riešením ako spoznať nových ľudí. Samozrejme, musíte spraviť pár ústupkov a vynaložiť úsilie… Tento nie, táto nie, možno tento, superlike?! Kým nájdete niekoho, kto sa vám bude naozaj páčiť, možno zistíte, že máte viacero spoločných priateľov. A preto to stojí za to, vyskúšať! Možno nebudete super nadšení z prvého rande, možno budete premýšľať, hmm, dotyčný/dotyčná vyzerá skvelo na obrázku, ale kto vie… A potom sa stretnete a nastane povestný okamžitý „click“: Láska na prvý pohľad! Dobre, tak presne takto, to bolo medzi mnou a Budapešťou. Vedela som, že je to krásne mesto, každý o ňom hovoril, ale nikdy som si nemyslela, že sa do neho v sekunde zamilujem. Zamilovali sme sa do seba presne v priebehu 48 hodín! A odkedy je ústne podanie najlepší marketing, tak vám musím povedať o všetkých krásnych „stuff“ v Budapešti. Nebojte sa, nebudem žiarliť, ja už teraz viem, že sa zamilujete rovnako ako ja, do Budapešti!IT CAN SURPRISE YOU, WITH STORIES FROM THE PAST AND FROM THE PRESENT: CULTURE IN BUDAPEST

Na fyzickej príťažlivosti vždy záleží, ak tam nie je iskra, romanca pokračovať nebude. Kostol svätého Mateja, s jeho vysokou vežou a mozaikovou strechou, bola povestná iskra medzi Budapešťou a mnou: Práve tu začalo naše spoznávanie. Pri prechádzke okolo stien smerom hore k mestu, sa budete cítiť presne ako v Game of Thrones, naopak pri prechádzke smerom späť od mesta, zažijete novodobú Budapešť. Nezabudnite si spraviť selfie na terase Baziliky svätého Štefana. Nezabudnite ani na Synagógu: Najväčšiu v Európe, inšpirovanú kresťanskými kostolmi, s interiérom dekorovaným freskami a geometrickými tvarmi. Ak vám zvýši čas, kúpte si lístky a užite si neskutočnú Opera House (ja som mala šťastie a mohla som ju navštíviť privátne v noci, užila som si sparkling aperitív na terase, ktorá býva zvyčajne uzavretá pre verejnosť). Ak sa vám ju nepodarí navštíviť z akéhokoľvek dôvodu, nevynechajte okolité kaviarničky, ktoré sú vystrčené vonku pri stenách, ktoré by mohli porozprávať rôzne životné príbehy. 

IT WILL SEDUCE YOUR TASTEBUDS: RESTAURANTS IN BUDAPEST

Od momentu, keď som zistila, že môj tep v spojitosti s Budapešťou je rýchlejší, v hlave sa mi naskytla ďalšia otázka: Máme aj rovnaké chute? Gastronomické! Samozrejme. Predstavte si, že vás Váš nový objav pozve na peknú večeru, na jeho obľúbené miesto. Jediné, čo budete môcť spraviť bude, že sa budete modliť, aby ste mali rovnaké chute. A viete čo? S Budapešťou ich máme. Môj výlet zameraný len na tie najlepšie reštaurácie v Budapešti, bol intenzívny a dokonalý. Všetky navštívené miesta vo mne zanechali pozitívny dojem. Radi by ste vyskúšali typické maďarské jedlo, ako guláš? Tak potom jednoznačne Baltazár! Dostali ste chuť na burger? Tak ÉS Bisztró, je tým miestom, kam by ste mali ísť! A ak chcete skúsiť tú najlepšiu foie gras, 21 Restaurant bude vašou destinácoiu číslo 1! Verte mi, nie je jednoduché spraviť každého šťastným, čo sa týka gastronómie, niekto je vegetarián, niekto má rôzne alergie a ďalší nemá rád sladké. Avšak, napriek tomuto všetkému, Budapešť a jej reštaurácie nesklamú nikoho.

THE FIRST IMPRESSION DEFINITELY MATTERS: SHOPPING IN BUDAPEST

Aj keď nie som obeťou módy, to ako sa človek oblečie, v každom z nás zanechá lepší alebo horší dojem. Čo ak Budapešť módou neohúri? Nenechala som nič na náhodu a preskúmala som tie najzaujímavejšie fashion obchodíky, aké Budapešť ponúka. A zamilovala som sa opäť. Budapešť ponúka minimalizmus, chic style kombinácie rôznorodých značiek a butikov a v neposlednej rade oblečenie, ktoré je priam závislé na detailoch. Za zmienku stojí Nanushka – monobrand store, kde nájdete tie najkrajšie veľmi simple pulóvre, svetríky, roláky a šaty, ktoré vám bude každý závidieť. Dokonca aj Gigi Hadid si pár šiat značky Nanushka totálne zamilovala. Ak naopak chcete niečo cool ako z runway-u, navštívte USE Unused, ich šaty sú ženské a nenapodobiteľné, tak veľmi, že z vás nikto neodtrhne zrak. 

THE FIRST NIGHT TOGETHER: THE HOTEL

Chrápe? Prebúdza sa? Je hlučný? Bude jeho posteľ pohodlná? Prvá noc u kohoľvek, koho poznáte len krátko, nikdy nie je jednoduchá. A pohodlný prvý spánok je vždy predzvesť a dobré znamenie harmónie medzi vami a Vašim novým partnerom. Budem sa opakovať, ale Budapešť naozaj nesklamala. Vybrala som si najhistorickejší hotel, Pest-Buda, ktorý napriek rekonštrukcii, stále dýcha hotelom zo 17. storočia s modernými prvkami. Dostal sa do môjho srdca. Fornasetti tapety, malé SMEG ladničky, nábytok mixom industriálneho a retro štýlu. Lokácia na jedničku, presne v Buda, v mieste, ktoré ponúka každému návštevníkovi chvíľku romantického úniku. 

MAKE YOURSELF BEAUTIFUL: BEAUTY AND RELAXATION IN BUDAPEST

Samozrejme, že na prvé rande vyberáme oblečenie viac než týždeň a beauty procedúry, ktoré sme ochotní absolvovať tiež nezaostávajú. Našťastie, jedna z tradícii v Budapešti, je vychutnať si relax a beauty procedúry. Je tým povestná. Hovorím o termálnych spa. Ja som strávila čas v Gellert baths a ponorila som sa do minulosti v prítomnom čase. Presne medzi termálnou vodou, mozaikami a skvelou masážou, ktorá skutočne revitalizuje. Ak chcete dopriať to najlepšie aj svojej pleti, zastavte sa v obchodíku s maďarskou kozmetikou Omorovicza, ktorej hlavná ingrediencia je termálna voda. Možno sa stane aj vašou rutinou, ktorej sa nebudete vedieť vzdať presne tak ako ja. 

Tak čo, ste pripravení sa zamilovať aj vy? Navštívte BUDAPEŠŤ!

Foto: archív Joy group, s.r.o.

GALÉRIA