Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

DARAFORCE #SOULMATES

#soulmates – spriaznené duše majú rôzne podoby a každá má v našom živote svoj jedinečný význam. Môžu to byť ľudia, ktorí nás poznajú lepšie, než ktokoľvek iný, inšpirujú nás byť lepšími alebo tí, s ktorými si rozumieme aj bez slov. Duše naladené na rovnakú frekvenciu. Nám sa podarilo nájsť umelecké #soulmates, ktoré majú v tanečnej rovine vzácnu súhru a sú vzájomne „perfect match“. Tanečné sestry Dary Rolins – DaraForce: Ľubica-Družica, Miričaj, Nika, Petra Alma, Levandula Vanda.Ako vznikla vaša tanečná skupina? Kto ju tvorí?

S Darčou tancujú niektoré z nás už neuveriteľných 10 rokov, no bez ohľadu na to, ktorá kedy začala, sme rovnaká krvná skupina a rýchlo sme sa zohrali. A to nielen tanečne. DaraForce sme si začali oficiálne hovoriť asi pred rokom a pol, aby sme dali nášmu zoskupeniu identitu a priblížili sa tak k Darčiným fanúšikom. Je nás päť a hovoríme si: Ľubica-Družica, Miričaj, Nika, Petra Alma a Levandula Vanda.

Ste team. Ženy. Kamarátky, ktoré spolu pracujú. Ako to funguje? Čo si myslíte, čo je to najdôležitejšie, aby ste dokázali fungovať ako team?

Tou správnou esenciou je u nás empatia a bez nej to vlastne ani nejde. Jedna na druhú myslíme a snažíme sa vychádzať si v ústrety. Musíme totiž skĺbiť osobné životy, prácu a tanec tak, aby to na všetkých frontoch klapalo na jednotku. No a to si občas vyžaduje aj nejaké tie kompromisy a ústretovosť. Empatia je tiež veľmi dôležitá na pódiu, tam sa totiž spoločne s Darčou doslova prepojíme a vystúpenie dostane ten správny náboj. Tanec nás vyškolil a naučil hlavne teamovosti. Na pódiu musíme fungovať ako jedna, navzájom sa dopĺňať a jedna druhú podržať. A toto pravidlo veľmi rýchlo a prirodzene prešlo do našich životov a súkromných vzťahov, medzi sebou aj Darčou.

Čo doteraz bola pre vás najväčšia výzva?

Asi natáčanie klipu k skladbe „Miesta“, kde nás zavesili dole hlavou a my sme museli tancovať akoby sme sa vznášali vo vzduchu. Udržať si zmyselnosť a ladnosť tri metre nad zemou dá naozaj zabrať!

Kde hľadáte inšpiráciu pre vaše tanečné choreografie? Snažíte sa, aby diváci videli určité posolstvo vo vašom tanci?

Hlavnou choreografkou DaraForce je Nika, no veľmi rady dotvárame choreografie spolu a každá z nás prispieva svojím uhlom pohľadu. Baví nás premieňať Darčine slovné prešmyčky v textoch do tanečných krokov, aj keď to je niekedy naozaj ťažký oriešok. Každopádne nás jej hudba a texty inšpirujú a celkom prirodzene sa jej posolstvo dostáva do nášho tanca.

Ako je to s kostýmami? Navrhujete si ich samy alebo sa nechávate inšpirovať inde?

Kostýmová kráľovná je u nás jednoznačne Darinka. Stále príde s niečím novým, efektným a má to všetko do detailu premyslené. Samozrejme aj my prispievame inšpiráciami a spoločne s Darčou vychytávame detaily, aby sme nielen super vyzerali, ale cítili sa v pohybe dobre. Každý nový kostým musí prejsť neúprosným testom na javisku. Máme už vyladené určité strihy, ktoré nám sedia a sú na tanec pohodlné. Určite v prvom rade dáme na pohodlnosť. V kostýme sa musíme cítiť v prvom rade dobre a nemôže nás pri tanci nijako obmedzovať. Darinka je zlatá a úplne sa nám v tomto ohľade prispôsobila. Každý kostým vždy veľmi šikovne premyslí tak, aby dobre sedel a hlavne efektne vyzeral. A samozrejme, kedže sme všetky vzišli so street dance štýlu, našou neoddeliteľnou súčasťou sú tenisky.

Prečo milujete tanec?

Tanec je naša spoločná závislosť, naša forma sebavyjadrenia a každá má k nemu svoj osobitý vzťah. Na pódiu, pred kamerou alebo len tak na tréningu sme vo svojom živle. Zrazu zmiznú všedné starosti a príde oslobodzujúci pocit. Každá z nás tancuje už odmalička, takže je už neoddeliteľnou súčasťou nás a našich osobností.

Tanec je naša spoločná závislosť, naša forma sebavyjadrenia a každá má k nemu osobitý vzťah.

Ako funguje tanečná skupina, ktorá sprevádza speváčku? Čo všetko to obnáša?

Keďže sprevádzame speváčku, hudba, na ktorú tancujeme je jasná. Dostaneme mixy, Darča nám predstaví svoju ideu, od ktorej sa odvinú naše choreografie. Tie spoločne natrénujeme a zladíme do našej show. Čo sa týka samotného vystúpenia, pred každou akciou si skontrolujeme priestor, aby sme vedeli čo nás čaká a aké je publikum. Našou úlohou je na pódiu priebežne vnímať, či je všetko ok, a po vystupku stojíme po Darčinom boku a pomáhame krotiť rozvášnené davy. Avšak naša práca často nekončí len na pódiu. Hneď po vystúpení sa z nás stávajú aj bodyguardky a fotografky fanúšikov.

Ako by ste opísali jedna druhú? Dokážete sa navzájom motivovať?

Každá sme niečím iná a obdivujeme na sebe to, v čom tá druhá vyniká. Vieme oceniť svoje silné stránky a pre team ich dobre využiť.

Tancujete na vystúpeniach s Darou Rolins. Aké boli vaše pocity na prvom spoločnom vystúpení? A kedy to bolo?

Pre niektoré z nás je to už naozaj veľmi dávno, no odhliadnuc od toho ako dlho s Darčou tancujeme, prvé vystúpenie bolo pre každú z nás výnimočnou zmesou emócií, nadšenia, dokonca zimomraviek, ale samozrejme aj veľkej zodpovednosti dať zo seba maximum. Určite zodpovednosť. Dara Rolins je značka, ktorá má veľkú váhu na Slovensku aj Čechách. Stať sa jej súčasťou bola a stále je pre každú z nás jednoznačne zodpovedná úloha, ktorá si vyžaduje 100% nasadenie a výkon. Takže, to úplne prvé vystúpenie bolo určite pre každú z nás spojené s veľkou dávkou napätia a očakávania.

Aké je to tancovať s Darou Rolins?

Počas show sme ako jedna, vnímame sa na pódiu a veľa sa toho deje aj spontánne. Nejde o „křoví“ ako nám to občas niekto šplechne, ale sme jeden performance act, proste vystupujeme ako celok. Darča je pohybovo veľmi nadaná, a tak nám to super funguje. Počas vystupka si užijeme aj veľa zábavy. Občas keď cítime, že energia od ľudí neprichádza tak, ako by sme chceli, vieme sa vzájomne „vyhecovať“.

Aj keď je zlý deň, pustí sa hudba na všetko sa zabudne.

Ak by ste mali dať akúkoľvek radu, mladým začínajúcim tanečným skupinám, na čo ste prišli počas vášho pôsobenia?

Bez práce na sebe to nejde. S pokorou dosiahnete veľa a je dobré nechcieť všetko hneď. Úspech príde, ak robíme veci zo srdca, úprimne a dávame do toho celého seba. Funguje to tak vo všetkom. Hlavné je udržať si v tom ten FUN. Keď vás teší čo robíte a robíte to s radosťou, robíte to úprimne. A výsledok sa určite dostaví. A v tanci to platí niekoľkonásobne.

Ktoré vystúpenie je pre vás nezabudnuteľné?

Ťažká otázka. Každá máme určite to svoje výnimočné, no zhodneme sa na tom, že najlepšie sú tie, keď energiu a radosť, ktorú vysielame, dostávame späť. Takým vystúpením môže byť aj veľký live prenos, ale pokojne aj show v kulturáku na miestnom plese. Osobitné čaro majú jednoznačne živé koncerty s kapelou. Rady spomíname na vianočný koncert so živou kapelou a orchestrom, čo bolo jedno z najveľkolepejších vystúpení po jej boku.

Tanec, tak ako každý iný šport, je náročný, pokiaľ sa mu človek venuje na 100% a profesionálne. Nájdeme v ňom pozitívne i negatívne dni. Čo vás drží nad vodou, keď veci nejdú ľahko?

Niektorí považujú tanec za šport a iní ho vnímajú ako umenie. Každopádne každá z nás sa tancom baví a dodáva nám energiu a radosť. Takže aj keď je zlý deň, pustí sa hudba a na všetko sa zabudne. Keď sú variácie a kroky náročnejšie – ostávame v sále dlhšie, a to je normálne. Všetko sa dá – len treba makať. A to my robíme.

 

Existujú nejaké fakty, ktoré by ste chceli, aby vedeli všetci a nevedia o vás?

Že s Darinkou nie sme pokrvné sestry. Veľmi často za nami chodia fanúšikovia s otázkou či sme naozajstné sestry. Hoci sme prepojené ako sestry, spriaznené duše a trávime spolu toľko času, že už sa na seba asi začíname aj fyzicky podobať, stále máme každá inú mamu. Proste #sistersfromanothermother #soulmates.

Každá ste pracujúca, no príde víkend a meníte sa na soulmates – DaraForce – tanečnú skupinu. Máte aj iné hobby, ktorým sa venujete?

Milujeme cestovanie a občas sa nám podarí zažiť aj spoločné výlety. Minulý rok sme takto navštívili Bali, kde sme natočili aj klip k pesničke „Lietam“ no a toto leto sme si to spolu namierili do Talianska. Neobsedíme a preto máme rady pohyb vo všetkých možných formách – niektorej viac vyhovuje fitko, ďalšia zas preferuje beh alebo plávanie. A prednedávnom nás Darinka inšpirovala a ukázala jogu, ktorá je pre nás ako tanečníčky ideálnym spojením pohybu a relaxu pre telo.

Čaká nás aj ďalšie natáčanie klipu s Darčou a príprava nových choreografií.

Keď sa pozrieme do budúcnosti, aké sú vaše najbližšie plány?

Nika vedie svoju úspešnú tanečnú školu Neytiri, kde Vanda pravidelne učí a okrem našich spoločných tréningov tam z času na čas máme pre dievčatá „open class“ – tie podnikneme aj v tomto roku. Okrem množstva vystupiek nás čaká aj jarný kemp pre ženy na Bali, ktorý manažuje naša Ľubica Družica a čoskoro k tejto aktivite zverejníme viac informácií. Čaká nás aj ďalšie natáčanie klipu s Darčou a príprava nových choreografií, keďže stále pribúdajú nové pesničky. A na všetko, čo s Darčou v novom roku zažijeme sa už teraz veľmi tešíme!

Foto: František Michálek

Ďakujeme za poskytnutie priestorov www.au-cafe.sk a www.divadloarena.sk

GALÉRIA