Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

CHRISTIAN DIOR

Módny dom Christiana Diora pozná každý nadšenec haute couture. Presne od 12. februára 1 947 ako predstavil New Look líniu, sa každú sezónu Dior snaží priniesť niečo nové. Módny dom pokračuje vo vízii a nesie sa v duchu elegancie a nekonečnej ženskosti.IDENTITA

Keď Christian Dior otvoril svoj módny dom v októbri 1 946, mal 41 rokov a mnoho skúseností. Vyrastal v Granville v Normandii. Zaujímavosťou je, že najskôr otvoril umeleckú galériu v Paríži a až neskôr študoval módnu školu v Lucien Lelong. Práve tieto skúsenosti formovali jeho kultúru v móde a vylepšili jeho jedinečný vkus a rukopis. V povojnovom období mal Christian Dior len jednu víziu a to odmeniť ženy, aby znovuobjavili radosť, eleganciu a krásu. Trvalo to presne desať rokov, keď v roku 1 957 Christian Dior revolucionizoval konvencie elegancie a ženskosti a navrhoval také módne zbierky, ktoré nútili snívať a učarovali každej žene. Muž, ktorý sa rozhodol byť architektom, ponúkol ženám svoju víziu krásy vďaka elegantným líniám a jeho meno sa nakoniec stalo synonymom francúzskeho luxusu na celom svete.

IKONA

Bolo presne 12. februára 1 947 a Christian Dior v jeho mestskom dome, na 30 avenue Montaigne v Paríži, predstavil svoju prvú kolekciu a všetky oči sa pozerali na jeho návrh Bar saka. Sako bolo doslova nadčasovou sochou, ktorá bola dokonale tvarovaná na ženské telo! práve toto známe sako, dostáva každú sezónu nový look a stáva sa centrálnym prvkom módneho domu Dior.

INŠPIRÁCIA

Od jeho prvej fashion show, Christian Dior nezanevrel ani na svoje vzdelanie architekta a navrhol starostlivo štruktúrované a inteligentne premyslené budovy. Okrem detstva, Christiana Diora ovplyvňovalo v jeho tvorbe množstvo faktorov a vyplyvov… Kvety, farby a umenie. Práve tieto vplyvy mu pomohli ísť vlastnou cestou, ktorou vybudoval dedičstvo, ktoré chráni módny dom Dior a jeho umeleckí riaditelia dnes interpretujú, aby sa navždy zachoval tento nadčasový nenapodobiteľný postoj Christiana Diora.

ARCHITEKTÚRA

Srdce módneho domu Dior stále bije v Paríži, na 30 avenue Montaigne, kde všetko začalo. Táto legendárna adresa fascinovala Christiana Diora, ale oveľa skôr, než sa stal módnym návrhárom. „Tu budem tvoriť a žiť a nikde inde!“ – Povedal raz svojmu priateľovi Pierre Colleovi. Tento sen sa nakoniec uskutočnil 8. októbra 1 946, keď si otvoril svoj módny dom. Mestský dom mal ideálne rozmery a perfektne odrážal dušu dizajnéra. Presné tvarovanie na stenách, šedé tóny, medailónové stoličky, pestré kytice roztrúsené sem a tam a neo-klasický nábytok Ľudovíta XVI., to bol obraz Christiana Diora.

Táto nádherná poloha bola perfektnou kulisou do jeho kolekcie. Štýl sa znova a znova opakuje v butikoch po celom svete, kde sa modernosť mieša s históriou. V podkrovnej izbe mestského domu sa dodnes uskutočňujú workshopy, ktoré nesú haute couture dušu módneho domu Dior. Zdá sa, akokeby čas stále stál presne tak, ako tajomstvo krajčírov, ktorí si ho dokonale strážia!

Foto: web

GALÉRIA