Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Ako sa rozprávať o peniazoch so svojim partnerom

Keď premýšľame o peniazoch a vzťahoch, veľmi často získame negatívnu emóciu a spojitosť. Prevdepodobne preto, že väčšina partnerstiev a manželstiev končí rozvodom, práve vďaka rozdielnym názorom ohľadom financií a ich využitia. Avšak peniaze nemusia byť tou spornou súčasťou vášho vzťahu. Ak si dokážete nastaviť správne pravidlá a základy ako viesť daný rozhovor o financiách a finančných cieľoch, môže to byť niečím, čo vás a vášho partnera zblíži a nie oddiali od seba.Neexistuje všeobecné pravidlo o tom, kedy a ako sa má hovoriť o tak intímnej veci ako sú peniaze. Každý vzťah má svoje vlastné časovanie a pohybuje sa vlastnou rýchlosťou. Dôležité je, aby ste mali vždy medzi sebou otvorený, čestný a úctivý dialóg. 

Pozorujte

V počiatočnom štádiu vášho vzťahu sa možno nebudete cítiť príjemne pri rozhovoroch o peniazoch. Je dôležité, aby ste si spolu so svojim partnerom zodpovedali základné otázky a pozorovali svoje reakcie navzájom. Práve v začiatku vzťahu sa kreuje váš spoločný názor na financie, naučíte sa spolu hospodáriť, ale i rozprávať na túto tému. Zistíte viac o svojich osobnostiach, o tom, čo a akú hodnotu má pre vás slovo – peniaze. Buďte vždy veľmi pozorní a chápaví. Snažte sa porozumieť vášmu partnerovi, aby ste si uľahčili konverzáciu a cítili sa príjemne.

Otvorené prostredie

Ľudia bývajú veľmi citliví akonáhle sa objaví téma peňazí. Práve preto je veľmi dôležité prostredie, kde sa rozhovor uskutoční. Mali by ste mať na pamäti, že pokiaľ sa odhodláte túto tému vytiahnúť na svojho partnera, budete musieť s ním hovoriť a sedieť dlhší čas. Spravte všetko pre to, aby ste sa obaja cítili príjemne a boli v príjemnom prostredí.

Začnite spomenutím témy a naznačte, že je to téma, o ktorej by ste v blízkej budúcnosti chceli rozprávať. To vám dá čas, aby ste mohli popremýšľať o tom, o čom konkrétne chcete diskutovať. Budete tak pripravení na diskusiu.

Akonáhle dôjde k takémuto rozhovoru, mali by ste byť pripravení na všetky varianty. Aj na také, že sa možno dozviete, že váš partner pláva v dlhoch kreditnej karty. Neútočte a nebuďte ihneď ofenzívni! Namiesto toho sa pokúste pochopiť celý príbeh a situáciu o tom, čo má partner v pláne robiť, aby zlepšil celú situáciu a vyriešil problém.

Diskutujte

Každý bude mať iný zoznam toho, čo chce vedieť a poznať alebo zdielať v závislosti o toho, kde ste vo svojom vzťahu. Ak ste už manželia, je naozaj dôležité hovoriť nielen o vašej súčasnej finančnej situácii, ale aj o spôsobe, akým budete pracovať s peniazmi, ako pár a o tom, ako si spoločne nastavíte finančné ciele, ktoré by mali pre vás znamenať šťastný a spokojný život.

Budete zdieľať svoje účty, alebo si ich držať oddelene alebo niečo medzi tým? Máte rovnaké ciele ako napríklad kúpu domu, dôchodok, štúdium vašich detí? Vytvorili ste si rozpočet, ktorý zohľadňuje vaše každodenné potreby v oblasti životného štýlu a súčasne vás približuje k dosiahnutiu vašich cieľov? Ak ste však na začiatku vášho vzťahu už hovorili o financiách, nastavovanie cieľov nebude pre vás už prioritou a tým najdôležitejším, nakoľko ste sa už odpozorovali a viete, čo môžete očakávať a s čím môžete rátať do budúcnosti. 

Avšak pochopenie toho, ako hodnotíte peniaze a kde ste vo svojom finančnom cieli, je veľmi dôležité. Obzvlášť, ak ste typ osoby, ktorá dáva veľkú hodnotu úsporám, ale naopak váš partner je skôr zástancom, že si život treba úžívať luxusom a dovolenkami. Mali by ste vedieť, že budúcnosť nie je až tak veľmi vzdialená a mali by ste mať nastavené plány tak, aby sa postarali o vaše potreby.

Buďte čestní k svojomu partnerovi i k sebe samému

Čestnosť je naozaj najlepšou politikou, najmä v téme ako sú peniaze. Môže byť však naozaj ťažké byť k svojmu partnerovi úprimný, ak ste neprijali ešte svoju finančnú realitu vy sám. Súčasťou rozhovoru s vašim partnerom, je v prvom rade rozhovor so sebou samým. 

Ak máte vo svojou finančnej histórii niečo, na čo nie ste sám hrdý, je na čase, aby ste sa s tým vyrovnali a premysleli si plán, aby ste sa posunuli vpred. Ak ste sa vyhýbali plateniu svojho dlhu, zoberte si nejaký čas na to, aby ste sa pozreli na to a prišli na to, ako to vyriešite a až neskôr o tom hovorte so svojim partnerom. 

Snažte sa pristupovať k rozhovoru čestne a ústretovo, aby ste ani jeden ani druhý nezažili nemilé prekvapenie, akokoľvek negatívne, ktoré budete musieť spolu zdieľať.

GALÉRIA