Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Ako džínsy dobyli svet!

Je ťažké nájsť iný kus oblečenia, ktorý by bol tak široko známy, milovaný a potrebný ako džínsy. Klasický symbol amerického západu je v dnešných dňoch základom našich šatníkov po celom svete. Ale prečo je tomu tak? Ako jeansy-džínsy-rifle dobyli svet?

Nosia ich cowboy-i, supermodelky, farmári, prezidenti ale aj ženy v domácnosti. Spýtajte sa kohokoľvek, prečo nosí džínsy a získate množstvo odpovedí. Pre niekoho sú pohodlné, odolné a ľahké, pre ostatných sexy a cool. Džínsy prinášajú rozdielne pocity a potešenie rozdielnym ľuďom. Vysvetľujú tieto odpovede, prečo je po nich tak veľký dopyt?

Džínsy sú téma, ktorá sa nedá detailne naštudovať. Sám antropológ Danny Miller, ktorý džínsom venoval celú knihu „Blue Jeans“, navštívil množstvo krajín, Filipíny, Turecko, Indiu, Brazíliu a takmer polovica obyvateľov vo všetkých krajinách, nosila džínsy až polovicu mesiacov z roka. Džínsy sú jednoducho všade! 

Dôvod ich úspechu súvisí s ich kultúrnym významom ako aj s použitým materiálom, z ktorého sú džínsy vyrábané. Najskôr, koncom 19. storočia, boli navrhnuté ako pracovný odev pre robotníkov na farme a v baniach v západnej Amerike. Jacob Davis, bol prvým, kto navrhol prvé džínsy pre miestneho drevorubača. Látku pretkal silnými niťami. Ukázalo sa, že sú extrémne trvácne a čoskoro narástol po nich dopyt. Davis si uvedomil potenciál svojho produktu, ale nemohol si dovoliť patentovať ho. Práve preto sa rozhodol napísať dopis so žiadosťou o pomoc skvelému obchodníkovi a dodávateľovi tkanín, Levi Straussovi. A toto meno je už nám všetkým známe! Levisky sa stali známymi a patentovanými nohavicami, boli vyrobené z dvoch textílií, bavlnenej a látke veľmi podobnej plátnu a nesporne i denimu. Denim bol pohodlnejší, mäkký a indigové farbivo mu dodalo jedinečnú a nenapodobiteľnú povahu. Indigo nepreniká bavlnenou priadzou ako iné farbivá, ale pekne sedí na vonkajšej strane každého vlákna. Tieto molekuly sa v priebehu času štiepia, čo spôsobuje jedinečnú ošúchanú farbu tkaniny. Kvôli možnosti vyblednutia džínsov sa začali predávať surové a neošetrené. Až koncom 20. storočia, si robotníci uvedomili, že by nohavice mohli zmenšiť do pohodlnejšieho stavu. Každé nohavice, začali rozprávať jedinečné príbehy robotníkov.

Džínsy sú tým najpersonálnejším oblečením, ktoré môžeme nosiť. Telo ich nosí samé. A práve toto bol počiatok explózie denimu, do sveta príležitostného oblečenia. Džínsy sú jednoducho symbol, status, identita. 

Pred druhou svetovou vojnou sa džínsy nosili iba v amerických západných štátoch. Na východe boli synonymom romantických pojmov cowboya – robustného, nezávislého, amerického, ale zároveň vidieckeho a pracovitého. „Bol to druh oblečenia, ktorý reprezentoval americký západ a to bola tá krásna čarovná aura okolo džínsov,“ hovorí Lynn Downey, archivár a historik Levi Strauss & Co.

Keď sa začali nosiť ako bežné oblečenie, boli zrazu prekvapujúcim symbolom povstania. Dokonale zachytený moment Marlonom Brandom vo filne The Wild One a Jamesom Deanom o dva roky neskôr vo filme Rebel Without a Cause. Ak ste boli v roku 1 953, 15-ročným chlapcom, chceli ste jednoduchom byť Marlonom Brandom. Hollywood dal jednoducho, všetkých zlých chlapcov do denimu! Levisov patent na nite skončil v roku 1908 a ihneď vstúpili ďalšie značky na trh. Vznikla tzv. kontrakultúra skupinky mladých chlapcov, ktorí sa vrátili z vojny. Skupinka, ktorá cestovala okolo USA na motorkách, namiesto toho, aby žila na predmestí a mala deti. Bola to džínsová revolúcia!

Revolúcia v obliekaní čoskoro prešla aj za hranice USA. Mnohí mladí muži v Európe či Japonsku, začali nosiť mimo pracovnej doby, džínsy. Bol to symbol domova. Nohavice predstavovali ľahší a šťastnejší americký spôsob života, do ktorého sa Európania chceli jednoducho kúpiť. Počas šesťdesiatych rokov sa džínsy rozšírili aj do americkej strednej triedy. Protestujúci vyskoškolskí študenti ich začali dokonca nosiť ako symbol solidarity s pracujúcou triedou – s tými. ktorí boli najviac postihnutí rasovou diskrimináciou a vojnou. Džínsy však neboli len symbolom demokratizácie, ale dokázali dať rôzne triedy na rovnaké podmienky a úroveň. Boli cenovo dostupné a odolné, vyzerali dobre, opotrebované i tie nové a nemuseli sa často prať a už vôbec nie žehliť. Prispôsobili sa postave, tak ako tie najjemnejšie látky. Práve táto vlastnosť, priniesla k džínsom i ženy, ktoré si ich zamilovali. 

Takže prečo dobyli džínsy svet? Vďaka VŠESTRANNOSTI! Schopnosti stať sa všetkým pre všetkých ľudí. To je tajomstvom prežitia džínsov ako základu šatníka, každého človeka na svete. Dnes sú džínsy predávané ako individualistická uniforma. Majú odznak individuality, aj keď ich nakupujete z regálov. Sú predávané skrátené, farbené, v rôznych tvaroch a prevedeniach. Stali sa hlavným prúdom a symbolom obyčajného odevu ľudí, v ktorom sa cítia pohodlne a cool. Aj keď rôzni ľudia nosia džínsy rôznymi spôsobmi, tie najtradičnejšie štýly zostávajú stále najpopulárnejšími. Sú až jednoducho komplikované. Je to len denim, niť a nity. Džínsy nie sú z trojrozmerného materiálu, ale až štvor. Prečo? Štvrtý rozmer je čas! Čas, ktorý z našich džínsov, robí kus oblečenia, ktorého sa nikdy nevzdáme… Kus oblečenia, ktorý odráža nás, naše osobnosti, spomienky, životy, ktoré sme v nich prežili.

 

Foto: Getty Images

GALÉRIA