Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

ABOUT US & OUR STORY

Natali a Markétu obklobuje krása šperkov už niekoľko rokov. Nedávno sa rozhodli spojiť lásku a praktickosť v niečo výnimočné. Vytvorili osobitý rukopis náušníc, ktoré v sebe nosia nositeľnosť, ľahkosť, slobodu, nápad a protijed dnešnej doby. L’Antidote. Kamarátky, spoločníčky, matky, ktoré sa spoznali vďaka deťom. Ako by ste sa predstavili navzájom? 

N: Markéta, stačí na ňu pozrieť a hneď človek vidí zorganizovaného človeka, pri ktorom sa každý dobre cíti. Je pokojná a zároveň akčná v práci. Všetko zariadi, je poctivá a baví ju práca. Markéta má rada jednoduchosť až minimalizmus. Som veľmi rada, že sme sa našli, sme ako jin a jang. Aj keď sme si veľmi podobné, sme zároveň odlišné. Rešpektujeme názor druhej a ľahko sa vieme pochopiť a dohodnuť. Tým aká je, upokojuje moju, niekedy, až prehnanú energiu. 

M: Natali je veľmi elegantná žena, ktorá snáď nikdy nemá zlú náladu a na všetky veci v živote sa dokáže pozerať z tej lepšej stránky. A naviac je to mimoriadne krásny, inšpiratívny človek a to navonok aj vnútri… Natali, ďakujem za dôveru a za to, že si vtedy so mňou do toho išla!

Povedzte nám trošku o vašom background, štúdiá a skúsenosti, ktoré vás ovplyvnili k tomu, že ste spoločne založili značku L’Antidote?

N: Vyrastala som v multikultúrnom svete kvôli práci môjho otca. Veľa sme cestovali a to ma ovplyvnilo tak, že sa všade a s každým cítim ako doma. Viem si vážiť rozlišnosť. Do maturity som chodila do francúzskej školy a potom som študovala business administration na americkej univerzite, kde som pochopila, čo ma naozaj baví… To znamená nesedieť niekde v kancelárii, ale tvoriť. Tým, že rodina môjho otca pracuje s diamantmi a zlatom, tak ma to odmalička zaujímalo. Dnes, keď to môžem porovnať s európskou kultúrou, tak v orientálnom svete, šperky žijú a to je moja hlavná inšpirácia. 

M: Rada vo svojom živote nachádzam krásu… Vždy ma zajímal a zároveň fascinoval dizajn, architektúra, sochy, umelecké diela… Rada sa krásou obklopujem a dýcham ňou… Samozrejme, že úrovne pohľadu na krásu sa asi u všetkých ľudí nejakým spôsobom neustále vyvíjajú. Pamätám si, ako ma facinovali, v detstve, napríklad plastové náušnice… :-).

Ako a kedy vznikol nápad navrhovania a výroby šperkov L’Andidote? Čo bolo tým prvým impulzom vedúcim k tomuto smeru? 

N: Keď sa nám narodili dievčatká a nemohli sme nájsť vhodné náušničky (krásne, kvalitné, komfortné a cenovo priateľné). Typická Markéta sa toho chytila a nápad na výrobu šperkov vznikol u nej. Rozhodli sme sa vytvoriť si firmu, ktorá vyrobí šperky, ktoré nám chýbali pre naše deti, pre naše mamy a pre nás. Chceli sme vytvoriť šperk, ktorý nie limitovaný vekom – AGELESS (vyhnúť sa tomu, že po trinástke dievča odloží náušnice do zásuvky, lebo sú už trápne) a TIMELESS. Náš šperk nesmie limitovať ženu/dievča/dieťa. Žena, s ním môže žiť, spať, dať si rolák, surfovať, sprchovať sa, nehľadať ho stále a v tom istom čase ju má zdobiť zo všetkých strán! 

M: Nápad na výrobu šperkov vznikol, dovolím si tvrdiť u mňa… Bolo to obdobie, keď sa v mojom živote diala rada zmien a mimo iné sa mi narodila druhá dcéra. Pamätám si, ako som sa bála, kto z rodiny ako prvý príde s tým, že sa idú kúpiť náušnice pre dcéru… Do toho k nám chodila s deťmi Natali a veľmi často sa ma pýtala, čo chcem vo svojom živote ďalej robiť. Spýtala sa ma asi ešte dvakrát, než som jej povedala čo… A následne přišla jej odpoveď, že do toho ide se mňou! 

Keď som si prekladala názov L’Andidote, slovník mi vyhodil slovo: protijed. Čo v skutočnosti majú šperky, ktoré tvoríte predstavovať? Prezraďte nám odkaz, posolstvo, ktoré sa ukrýva za vašou značkou.

N: Posolstvo našej značky je, že šperk žije s jej nositeľkou, pretože v dnešnej dobe, je žena akčná, emancipovaná a to je opak/protijed toho, čo sa od ženy kedysi očakávalo. Chceli sme byť „protijed” našej konzumnej doby a ukázať skrytú krásu ako protijed, ktorý je vyrobený z toľkej krásy.

Spomeniete si ešte na svôj vôbec prvý šperk, ktorý ste vytvorili pod vašou značkou?

N + M: Vôbec prvým šperkom boli asi náušnice Eclipse a vyzerali podstatne inak ako vyzerajú dnes… Je to vývoj. Ale svojím spôsobom, prvý šperk bolo vymyslenie a vytvorenie nášho uzáveru na náušnicu, ktorý je sám o sebe šperk a poklad. Je malý, pohodlný, bezpečný, funkčný a krásny. A o to nám išlo.

Zaujímavosťou na šperkoch L’Antidote je, že sú krásne nielen zo strany, ktorú každý vidí, ale aj z tej zadnej. Čo vás viedlo k tomuto nápadu?

N: Tak toto je jedno z veľkých posolsiev mňa, Natali, pre L’Antidote. Pochádzam z prostredia, kde sa šperk stáva súčasťou nositeľa a veľakrát, tá najväčšia krása šperku, je práve v mieste, kde sa dotýka koža nositeľa so šperkom. 

M: A o tej kráse vie iba ten dotyčný, ktorý ho nosí. Pre nás je dnes dokonalosť šperkov zo všetkých jeho strán, najväčšíim merítkom. 

Šperky sú nesmrteľné a v každom období svojho života, si žena volí tie, ktoré ju aktuálne vystihujú. Tie od L’Antidote sú minimalistické, nadčasové a jedinečné. Ako funguje celý proces výroby jednej náušnice?

N + M: Proces výroby náušnice je v prvom rade zábavný. Veľmi nám záleží na každom detaile, vybrali sme dve farby pre naše zlato, ktoré sme miešali veľmi precízne. Biele zlato nesmie pripomínať striebro, preto má špeciálny odtieň, ktorý je elegantný. Čo sa týka ružového zlata, je podľa nás najnoblesnejšie. Tým, že je naša kolekcia minimalistická, tak sme sa rozhodli predávať náušnice po jednom kuse. V našej kolekcii „Earstallation”, si môže žena nakomponovať svoje vlastné „súhvezdie”. Tú jedinečnosť sme chceli odzrkadliť aj v našom balení, ktoré je tak ako šperky, vytvorené ručne v štúdiu Cincera, ktoré pochopilo, že chceme, aby všetko bolo výnimočné a v top kvalite. Naše krabičky sú z krásneho francúzskeho papiera, vnútro krabičky je z najkvalitnejšej organzy, ktorú nám spracuvávajú šikovné ruky v chránenej dielni. Každý šperk a každá krabička boli vyrobené v rukách talentovaných umelcov. Zhrnuli by sme to celé asi do niekoľkých slov: kvalita, nadčasovosť, pohodlie a bezpečnosť.

Ak by ste mali svoje šperky definovať niekoľkými slovami, aké by to boli?

N + M: Naše šperky sú kvalitné, pohodlné, krásne z každej strany a funkčné. Nelimitujú a netlačia počas spánku. Žena nemusí robiť kompromis medzi krásou a pohodlím. 

Ako ste na tom vy a šperky? Nosíte ich? Máte svoje obľúbené a čo by ste poradili ženám ohľadne šperkov? Napríklad čo s čím kombinovať alebo čomu sa naopak určite vyhnúť?

N: Moja najobľúbenejšia náušnica… To je ťažké rozhodnutie. Mne sa páči kombinácia 2 MUGUET vedľa jedného COMPASS. Ženám radíme, aby nosili, čo sa im páči. Aby nepodliehali móde a myslíme si, že žena môže nosiť šperky, alebo bižutériu a nezabudnúť na humor a veselosť. Šperk by mal vyzdvihnúť outfit.

M: My a šperky… To je dobrá otázka! Skôr ako sme založili L’Antidote, žiadne šperky sme ani jedna z nás nenosili. Dôvod bol ten, že sme nikde nenašli šperk, ktorý by nám na 100% vyhovoval. V jeho kvalite, veľkosti, materiáli a komforte. Moje absolútne najobľúbenejšia náušnica je UN – je v uchu a vlastne tam nie je…Všetci by sme sa mali držať pravidla, že menej, je viac a kvalita by vždy mala zvíťaziť.

Náušnice z vašej výroby nesú svoje mená. Prečo je tomu tak? 

N + M: Naše šperky si tie mená vyžiadali :-).

Aký typ ženy nosí vaše náušnice?

N + M: V tom máme veľmi jasno: naše šperky nosí bábätko, dievčatko na pieskovisku, mladé dievča na každý deň, cool teenagerka s 10-timi dierkami v uchu, matka v domácnosti, businesswoman, superhero a staršia žena. A muži, ktorí majú vkus :-). 

Plánujete k stáliciam pridávať aj nové kolekcie náušníc?

N + M: Áno, náš proces tvorby, od vtedy, čo začal, stále pokračuje. Podľa diamantu vyrábame aj jedinečné kusy na zákazku. Pridávame k našim náušniciam aj prstene, náramky, retiazky a krásne brošne, na ktoré sme veľmi hrdé.

Ako sme spomenuli na začiatku, ste full-time mamičky. Ako vyzerá deň matiek,manželiek a úspešných podnikateliek?

N + M: Jedno slovo: chaos. Musíme byť veľmi zorganizované. Navzájom si pomáhame a sme tolerantné. Ale je to super zábava a nechceli by sme meniť.

Keď sa pozriete do budúcna, kde by ste chceli vidieť značku L’Antidote?

N + M: Vidíme L’Antidote ako úspešnú značku, ktorá sa nevzdala svojich nárokov. Prajeme si hlavne, aby nás to vždy bavilo tak, ako teraz a aby sa to odrážalo v našich tvorbách.

Foto credit: Anna Kovačič/ Jan Pribelsky/ Peter Karsulin

www.lantidote.co

GALÉRIA