Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

5 TOP HERBS FOR HEALTHY DETOX

U väčšiny ľudí príde v živote čas, kedy sa organizmus ozve aj sám, ak mu neposkytneme potrebnú starostlivosť. Vedzte, že začať nie je nikdy neskoro! Postupne vám prinesieme viacero tipov pre prirodzený a hlavne zdravý detox organizmu. Nech už začneme s detoxom z akýchkoľvek dôvodov, jedno je isté, nikto nechce toxíny vo svojom tele. Ako prvý vám predstavujeme bylinky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa toxínov prirodzene.

Ostropestrec mariánsky (známy aj ako Bodliak mliečny)

Pomáha chrániť zdravé bunky v pečeni pred poškodením voľnými radikálmi alebo zápalom spôsobeným toxínmi. Stimuluje aj regeneráciu nových zdravých buniek a pomáha telu pri čistení toxínov. Pomáha zvyšovať produkciu glutatiónu, hlavného antioxidačného substrátu tela. Veľmi účinné pri akomkoľvek detoxe je užívanie jeho semienok. Táto bylina nemá žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky, hoci môže mierne uvoľňovať stolicu, pretože zvyšuje tok žlče.

Kurkuma

Má zvláštnu afinitu k pečeni, a preto sa používa vo väčšine detoxikačných programov. Chráni pečeň pred prichádzajúcimi toxínmi prostredníctvom svojich účinných protizápalových a antioxidačných vlastností. Rovnako ako ostropestrec, môže zmäkčiť stolicu. Ukázalo sa, že kurkuma zvyšuje produkciu žlče o viac ako 100 percent, čo z nej robí silnú pomoc pri vylučovaní toxínov (druhá fáza). Poznámka: Ak sa objavia akékoľvek známky upchatia žlčových ciest, kurkuma by sa nemala užívať.

Púpava

Púpava je prospešná tak pre obličky, ako aj pre pečeň. Hoci jej mechanizmus nie je dôkladne pochopený, púpava má diuretické vlastnosti (na vyplavenie toxínov) šetriacimi účinkami draslíka a pomáha chrániť pred obličkovými kameňmi. Neodporúča sa užívať dlhšie časové obdobie a môže prísť k dermatitíde. Avšak dermatitída sa vyskytla iba v prípadoch, keď sa bylina používala v čerstvej forme a nie vysušená.

Lopúch

Lopúch je vysoko hodnotený pre obsah frukto-oligo-sacharidov alebo FOS, čo eliminuje bakteriálne patogény, ktoré sa môžu hromadiť v čreve. Lopúch prirodzene najviac zvyšuje vylučovanie slín a žlče, čím pomáha rozkladať, viazať a vylučovať toxíny z tela.

Vláknina a bentonitová hlina

Používajú sa na odstránenie toxínov a prebytočných tukov z vnútra čriev. Počas detoxikácie sa značne zvýši zaťaženie čriev toxínmi. Aby sa zabezpečilo, že sa v črevách nebudú toxíny hromadiť, je vhodné užívať dostatok vlákniny a / alebo bentonitovú hlinu. Obe možnosti pomáhajú viazať, absorbovať a odstraňovať toxíny priamo. Odstránením toxínov zo žalúdka a čriev pomáha hlina pri šírení dobrých baktérií v tráviacom trakte.

www.joyclinic.sk

Foto: redakcia /web

GALÉRIA