THE MOST BEAUTIFUL MUSEUMS IN THE WORLD

Múzeá navštevujú ľudia, aby obdivovali krásu, ktorá sa ukrýva v ich vnútri. No mnohé z nich sú umeleckým skvostom samé o sebe! Ktoré sú tie najkrajšie na celom svete?The Guggenheim Museum Bilbao, Španielsko

Múzeum navrhnuté Frankom Gehrym, bolo otvorené v roku 1977 v Bilbao. Budova doslova sedí na rieke Nervión a predstavuje stavbu futurismu, nepravidelnosti. Každý v nej vidí to svoje, ale väčšina práve loď na rieke. Jeho monumentálnosť, tvary, titán a sklenené obliny lákajú milióny turistov ročne, už od jeho otvorenia.

Hermitage Museum, St. Petersburg, Rusko

Jedno z najstarších a najväčších múzeí na svete. Hermitage Museum, ktoré skrýva vo svojom vnútri cez 2 milióny rôznych artefaktov, ktoré sú umiestnené v halách. Zlatá, zelená, barokový štýl. To je to , čo prezentuje múzeum v St. Petersburgu. Práve to z neho robí majestátnosť!

Potala Palace, Lhasa, Tibet

Kedysi domov Dalai Lama, dnes budova, ktorá sa stala múzeom. Masívny palác má 13 sektorov a viac než 1 000 izieb, všetky sú zachované zo 17. storočia. Múzeum neukrýva len monumenty, ale i veci zo života Dalai Lama, v sektore s názvom Red Palace.

Vatican Museums, Taliansko

Nie je veľkým prekvapením, že múzeum vo Vatikáne privíta viac než 5 miliónov turistov ročne. Vatican Museums je známe pre svoje fresky Raphaela, Michelangelovu Sixtínsku kaplnku – budovu, ktorá je hlavným pútačom Vatikánu. To však nie je všetko. Vatican Museums je známe i pre netradičné schodisko, ktoré bolo navrhnuté Guiseppe Momo, ich špirálou sa dostanete zhora až k východu.

Museo Soumaya Plaza Carso, Mexiko

Múzeum Soumaya, navrhnuté mexickým architektom Fernando Romero, pozostáva z dvoch budóv sídliacich blízko Mexico City. Architekt sa naozaj vyhral s návrhom, pretože budova má i priesvitnú sklenenú strechu, ktorá dokonale tieni svetlo!

Musée d’Orsay, Paríž

Druhé najikonickejšie múzeum Paríža (je tam Louvre :-)), je kúsok od železničnej stanice, na brehu rieky Seine. O roku 1900, je múzeum tiež prezývané ako Palace of Fine Arts, vďaka exhibícii umenia, ktoré tam bolo predvedené. 

Kunsthistorisches Museum, Viedeň, Rakúsko

Jedno z najpopulárnejších múzeí vo Viedni. Konštruované bolo v roku 1871, pre potreby Habsburgovcov a ich zberateľské kolekcie. Pre verejnosť bolo otvorené v roku 1891. Múzeum má skutočne dychberúci interiér s centrálne umiestneným schodiskom. 

Royal Ontario Museum, Toronto, Kanada

Na rohu Queen Park a Yorkville sa nachádza historické múzeum umenia. Architekti Darling a Pearson navrhli naozaj originálnu budovu, pozostávajúcu z tehiel terakotovej farby. Od roku 1914 sa na budove robili rôzne architektonické úpravy, tie posledné v roku 2007. Projekt plný zmien priniesol jasné štruktúry a línie, sklo a hliník, ktoré budovu postavili do iného svetla a nádychu. 

Erawan Museum, Samut Prakan, Thajsko

Toto náladové múzeum bolo inšpirované Erawanom a 3-hlavým slonom z Hindu mytológie. Hlavná budova pôsobí anticky a zároveň vzdušne.

The Uffizi Gallery, Florence, Taliansko

Botticelliho The Birth of Venus je symbolom celej vnútornej krásy Uffizi. Avšak ani priestor okolo galérie nenechá nikoho chladným! Symetrické prostredie a monumentálne okná dotvárajú vzhľad budovy k dokonalosti.

Whitney Museum of American Art, New York City

Múzeum amerického umenia bolo presťahované a znovuotvorené v roku 2005. Architekt Renzo Piano, si dal záležať obzvlášť na asymetrii múzea tak, aby spolu s vonkajšími terasami predstavovalo novodobé umenie. Z piateho poschodia múzea je prenádherný výhľad na rieku Hudson, ktorú môžete pozorovať donekonečna.

Foto: web

GALÉRIA