MAZUMIS

Boli sme svedkami, že aj za krátky čas, sa dá vybudovať stabilná fashion značka. Stačí mať v sebe chuť a pracovitosť! Začínali s gréckymi dizajnérskymi kúskami a za rok zapracovali na sebe natoľko, že spustili prirodzene aj vlastnú výrobu. MAZUMIS sa stala jednou z najvyhľadávanejších slovensko-gréckych značiek a nielen na sociálnych sieťach, kde vás uchvátia ich farebné ženské modely. Vyspovedali sme duo, ktoré stojí za celým konceptom. Zuzku a Mišku, sestry, ktoré dávajú do svojej tvorby veľkú časť seba a sú inšpiráciou pre mnohých!Pred rokom, ste boli značkou, ktorá ponúkala grécku módu. Čo sa za ten rok zmenilo?

Zuzka: Zmenilo sa toho dosť! Začala by som asi tým, že z gréckych dizaj­nérov sme si vybrali iba jedného a to značku bohémskej módy Nidodileda, ktorá má sídlo v Aténach. Začali sme vyrábať vlastné malé kolekcie so znač­kou MAZUMIS, ktorá bola prevažne handmade… Pred pár mesiacmi sme začali šiť a tvoriť v Grécku, odkiaľ pochádzajú naše nápady strihy, látky a výroba je umiestnená v gréckej dielni.

Miška: Za ten rok sa zmenilo veľmi veľa, už len preto, že sme začali s vlast­nou tvorbou a z gréckych dizajnérov, sme si vybrali, už len jednu značku, ktorá nám je srdcu najbližšia, kvôli ich bohémskemu dizajnu, ktorý je typický pre grécku kultúru. Tento štýl je odliš­ný tým, že je extravagantný, nápaditý, iný a hlavne na Slovensku nie je široko ďaleko dostať. Začali sme s vlastnou tvorbou, ako Zuzka spomínala, ktorá sa prevažne šije v Grécku. V Grécku preto, pretože som chcela, aby aj naša tvorba išla v tom jednom rovnakom koncepte, teda v prímorskom štýle. Grécke látky, grécka krajčírka, grécka dielňa a…

Ako vôbec vznikla značka MAZUMIS?

Zuzka: MAZUMIS značka vznikla spontánnym rozhodnutím a hlavne kvô­li tomu, že nám Grécko veľmi, za dva roky, prirástlo k srdcu… A pobyt v Rus­ku nás v tom len utvrdil, že áno to je to, čo chceme… A chceme to priniesť pre ľudí, k nám na Slovensko a ukázať im aj inú stránku módy… A celkovo život­ného štýlu v Grécku. Kúpením leteniek do Thessaloniki a následne obehaním všetkých dizajnérov, sa to celé začalo…

Miška: Vždy, keď som sa vrátila do­mov z Grécka, tak som si priniesla so sebou jedinečné kúsky z centra Thessaloniki, z butikov, ktoré prevažne pre­dávajú oblečenie, doplnky, topánky od gréckych dizajnérov a prvé čo bolo, tak sa na mňa hrnuli otázky, odkiaľ to mám. Tak mi jedného dňa, Zuzka zavolala a opýtala sa ma, prečo si ne­urobiť vlastnú značku s gréckou mó­dou, ktorú sme si aj my zamilovali?! Značka MAZUMIS vznikla z myšlien­ky, ktorá sa vytvorila Zuzke v hlave. Potom to už išlo, všetky prípravy na to, aby sme si založili vlastnú značku s e-shopom.

Kolekcia srší farbami a nápaditos­ťou. Mohli by ste nám predstaviť kolekciu ako takú? Čo predstavuje pre vás a ako chcete, aby bola vní­maná zákazníkmi?

Zuzka: Naše kolekcie sú naozaj veľmi limitované a máme vždy menej vecí a druhov, ale práve preto, sa snažíme každé dva týždne vychádzať s nejakou novinkou. Najnovšia kolekcia bola Evil Eye – kde sme preniesli motív oka, z gréckej mytológie, na farebné miki­ny a Miška ich dodizajnovala čipkou a ručne vyrábanými detailami. Naše mikiny, myslím, nenájdeš nikde inde :-)! Ďaľej sme navrhli multifunkčné maxi dlhé kimoná z neskutočne krás­nej a kvalitnej látky, ktoré sú taktiež inšpirované Gréckom a ich životným štýlom. MAZUMIS kolekcie sa sna­žíme vymýšľať tak, aby boli štýlové, farebné, iné a praktické. Chceme, aby našu kolekciu vnímali tak, že je to na­ozaj niečo iné, nápady sú z našej hlavy, nekopírujeme žiadne značky, ani tie svetové. Vieme, čo sa nosí a čo nie, ale nejdeme si žiadne trendy. Ako sa po­vie: „my nepotrebujeme inšpiráciu, my sme inšpirácia :-)“, a to naozaj a doslo­va. Áno stalo sa, že po došití nejakých kúskov, som zistila, že značka, tá a tá, použila presne tú istú látku, priam do­konca, najnovšia kolekcia Chanelu, je inšpirovaná gréckou kultúrou, takže asi nie sme úplne mimo?!

Miška: Každá kolekcia je vždy niečím iná, ale zároveň sa snažíme držať tej jednej línie. Farby, ktoré sú použité v kolekciách sú výrazné, ale typické pre prímorské prostredie. Keď si predsta­víme Grécko, automaticky to evokuje dovolenku, letné teplé výrazné farby, ale aj farby, ktoré sú typické, ako je bledomodrá a biela, pastelové farby, metalické, jemné nude farby (piesok), tiež používame typické symboly, kto­ré, tu v Grécku, veľa znamenajú ako Evil Eye. Preto celá jedna kolekcia je vyrobená s týmto symbolom a v rôz­nych farbách. Tiež sme vyrobili maxi kimoná, ktoré sú v týchto farbách, tiež sadnú na každú postavu, pretože sú maxi a dajú sa nosiť na rôzne štýly, či ako šaty, kardigán alebo ako prehoz na bežné nosenie. Kúsky, ktoré vyrábame sú jedinečné a odlišné už len preto, lebo nenasledujeme aktuálne trendy, ale jednoducho vyrábame to, čo sa páči nám. Nebudem sa tu opakovať, úplne sa stotožňujem so Zuzkinou odpove­ďou, na druhú otázku.

Veľmi nám učarovala vaša vlastná výroba. Koho to bol nápad? A ako ste k tomuto rozhodnutiu dospeli?

Zuzka: Nápad, začať vyrábať zo za­čiatku iba tričká a vyskúšať to, že či sa to uchytí alebo nie, bol nášho dobrého kamaráta Janka Senášiho, ktorý nám poradil, pomáhal a dizajnoval… Vše-tko sme si vymýšľali a vyrábali úplne samé, za jeho pomoci a pomoci našej mladučkej krajčírky Viki, ktorá len te­raz maturuje… Postupom času sa me­nili… Aj materiály, látky a techniky…

Miška: S vlastnou výrobou sme zača­li, pretože sme to chceli jednoducho vyskúšať, či tie naše nápady, ktoré sme mali v hlavne, sa jednoducho uchytia. Tento nápad nám vnukol môjho snú­benca brat, Janko, ktorý nám veľmi pomáhal s celou tvorbou a dizajnova­ním. Naša tvorba spočívala prevažne v ručne maľovaných kúskoch obleče­nia a na ušitých kúskoch má zásluhu naša šikovná krajčírka Viki. Tá nemala žiaden problém so žiadnym z mojich nápadov. Táto naša výroba bola veľmi náročná na čas už len kvôli tomu, že celá tvorba, napríklad tričká, bola hand made (šitie, farbenie, fŕkanie, trhanie rifloviny drátenou kefou a pod.). V jednoduchosti, ako by povedala naša krajčírka Vikina: „pozor môže obsaho­vať dizajnérsku DNA”.

MAZUMIS je značka, silno inšpi­rovaná Gréckom, ženou, bohyňou, matkou i dcérou. Prečo práve tieto archetypy?

Zuzka: Ako sme už spomínali, znač­ka ako taká, začala s gréckou módou a chceme sa tejto témy držať aj naďalej. Naše oblečenie má srdce a dušu, nie je to len kus handry…

Miška: Inšpirácia, ktorá plynie priamo z Grécka, hovorí sama o sebe. Každý kus oblečenia má mať dušu a preto, keď si žena na seba oblečie MAZU­MIS, má sa cítiť ako bohyňa. Chceme, aby sa každá jedna cítila sama sebou, ale zároveň bohyňou. Naše kúsky dr­žia jedného štýlu a do každého jedného oblečenia, dávame celé naše srdce.

Ste veľmi aktívne na sociálnych sie­ťach. Môžeme povedať, že ste si za krátky čas získali svoje publikum, ktoré dychtivo očakáva každý nový príspevok. Ako vnímate vy tento rozkvet sociálnych médií? Pozoru­jeme, že sa prihovárate priamo zo svojho prostredia, kde žijete. Zme­nilo sa tým niečo i vo vašom živote?

Zuzka: Za ten rok sme zistili, že ľudia nás vnímajú a aj našu značku pozitív­nejšie, ak s nimi komunikujeme a vytvárame si s našimi zákazníkmi osob­ný a kamarátsky prístup a vzťah. Majú lepšiu predstavu o nás, aké sme (úplne normálne baby), častokrát neupravené a prirodzené… A pojašené… V životoch sa nám mení stále niečo, ale konkrétne MAZUMIS, nám priniesol do života mnoho skúseností a hlavne nás to nesmierne vnútorne napĺňa a baví.

Miška: Áno, musím povedať, že sme začali byť viac vnímané na sociálnych sieťach, či už ako značka MAZUMIS, alebo ako my – súkromné osoby. A to len na základe toho, že sme to zobrali do vlastných rúk a začali sme sa tomu naplno venovať. Nemáme žiadneho človeka, ktorý by nám spravoval web, sociálne siete ani fotografa, pretože už sme si toho vyskúšali dosť, ale ako sa hovorí: „čo si neurobíš sama, tak ne­máš”. Ľudia nás začali viac vnímať ako osoby, ktoré za celým MAZUMI­SOM sú, nie ako nejaký anonym pod značkou. Snažíme si vybudovať s na­šimi zákazníkmi, followermi či fanú­šikmi taký ten kamarátsky vzťah a tiež sa im priblížiť v našom súkromnom živote. Pri MAZUMIS sa mi zmenilo to, že sa môžem konečne realizovať v tom, čo ma naozaj veľmi baví a robiť niečo pre niekoho, kto to naozaj ocení. Ešte aj šiť som sa naučila kvôli VÁM 🙂 (zákazníkom).

Ako vyzerá 24 hodín s MAZUMIS? Ako tvoríte? Čo všetko to prináša?

Zuzka: 24 hodín MAZUMIS, každá to máme inak! Ja, Zuzka :-), spravu­jem sociálne siete a Miška všetko v showroome. Myslíme, tvoríme, pracu­jeme v hlavách neustále. Keď Ťa niečo tak veľmi baví ako nás, je to jednodu­ché. Ale nemáme žiadny klasický pra­covný deň a to je na tom super :-)!

Miška: No čo by som k tomu viac po­vedala? Zuzka to vystihla presne. Mo­jich 24/7 vyzerá asi tak, že u nás neexistuje, že a teraz mi padla. My robí­me v podstate nonstop, pretože mi to nedá a keď Ťa to tak neskutočne baví, funguješ sviatok-nesviatok, voľno-ne­voľno. Ja robím tú nudnú kancelársku časť za papiermi, ale aj v dielni, keď sa inak nedá a hlavne aj chcem. Pridám ruku k dielu a niečo aj ušijem a hlavne všetky doplnky si musím sama nadi­zajnovať, inak nie som spokojná. Nie je to iba o tom, že sa tu šije oblečenie, odfotí sa a hotovo. Okolo toho celého je milión nudnej práce za počítačom a papiermi.

Akými slovami / prívlastkami by ste charakterizovali jedna druhú?

Zuzka: Miška je veľmi pedantná, nie­kedy až moc 🙂 a stráca tým veľa času a energie. Má skvelé nápady a jedineč­ný štýl. Je veľmi priebojná, komunika­tívna a hlavne úprimná :-).

Miška: Zuzka je úplne iná ako ja. Ona je taký ten kluďas. Z každej napätej situácie vie urobiť odľahčenú situáciu. Je veľmi vnímavá, napríklad v aktu­álnych módnych trendoch, čo je pre mňa veľké plus, pretože mi vie pod­sunúť inšpiráciu na ďalšie návrhy. Je vetroplach, teda všetko rýchlo rýchlo! Viem, že to myslí dobre, pretože mi chce pomôcť, ale niekedy mi to skom­plikuje situáciu. Zuzka je typ človeka, ktorý sa ničoho nebojí a nemá problém pustiť sa do niečoho nového. Všet­ko bezproblémovo vybaví. Trošičku taký… Maličký flegmoš :-).

Aké materiály používate a ako vlastne vyzerá celý proces výroby?

Zuzka: Materiály sa snažíme použí­vať, cenovo dostupnejšie a čo najkva­litnejšie. Hlavne na dennodenné nose­nie, pohodlné. Môžeme povedať, že sa z nás už stali aj odborníčky na mate­riály. Máme svoje obľúbené a aj také, ktorým sa rady vyhýbame. Proces vý­roby je taký, že si nakreslíme strih a cca farbu a materiál, aký by sme chceli použiť, potom sa nakupujú látky a ide sa do dielne, kde povieme predstavu a už sa šije… Treba prebrať milión detai­lov, od šitia až po každý gombík.

Miška: Prevažne všetky látky, ktoré používame, sú kúpené v Grécku. Látky a doplnky si chodíme so Zuzkou vybe­rať samé. Už len kvôli tomu, aby sme si každú jednu látku chytili a vyskú­šali, či sa naše zákazníčky budú cítiť príjemne po celý deň. Tiež, aby látka nebola krčivá a aby strih, držal tvar. Celý proces je veľmi zdĺhavý, najskôr si so Zuzkou vytvoríme na papier vlastný návrh, navrhneme približne látku, ktorú by sme chceli a vyberieme sa po látky. Všetko prinesieme krajčírke, s ktorou musíme odkonzultovať každý jeden detail, od A po Z, a následne sa pustíme do výroby.

Aké ďalšie plány vás čakajú? Na čo sa môžu vaši priaznivci tešiť v naj­bližšom období?

Zuzka: Chystáme novú kolekciu. Ne­budeme dopredu prezrádzať, lebo nie raz sa nám stalo, že to, čo sme iba len opomenuli, tak to niekto použil a tak povediac, nás predbehol. Ale, čo mô­žem povedať je, že chystáme event, ktorý sa bude niesť v gréckom duchu, v gréckej taverne v Bratislave. Pre zá­kazníkov budú prichystané zľavy na naše kúsky oblečenia, dobré grécke jedlo, welcome drink à la Mastiha. Sa­mozrejme, že tento večer je prichysta­ný preto, aby sme našim priaznivcom priblížili našu tvorbu bližšie a hlavne, aby sme spolu s našim teamom, mali možnosť, spoznať sa osobne so všet­kými, ktorí nám fandia.

Miška: Mimo toho, čo spomenula Zuz­ka, sa chystajú rôzne akcie, na ktorých budeme ich súčasťou ako je I <3 LO­KAL v nákupnom centre, taktiež podujatie Urban Market a mnoho iných, o ktorých budeme pravidelne informo­vať na našich profiloch. Takže naši zá­kazníci a priaznivci sa majú na čo tešiť a určite nás príďte navštíviť!!!

Móda sa neustále mení a vracia. Aký máte na to názor vy?

Zuzka: To je jasné, že sa vracia, preto­že už nevedia, čo vymyslieť :-). Takže sa všetko opakuje… My preferujeme veci, ktoré môžete mať v šatníku aj 20 rokov, ktoré vám ho oživia a sú per­fektne kombinovateľné!

Miška: Juuuj jasné, že sa vracia, pre­tože, ako už Zuzka hovorila, vymys­lieť niečo, čo vymyslené ešte nie je, je veľmi ťažké, ale mne sa páči, keď sa móda vracia, pretože mám rada veci, ktoré budú moderné aj o 100 rokov :-). Ja sama mám niektoré kusy doma v šatníku už roky a stále sú moderné. Aj v tejto dobe. Preto, aj my, vyrába­me veci tak, aby neboli jednorazovou záležitosťou. Na každú príležitosť, na rôzny štýl, stačí MAZUMIS niečím osviežiť a je z toho perfektný kúsok oblečenia.

Čo v súkromí preferujete vy? Aj vy cho­díte od hlavy po päty MAZUMIS, alebo si občas uletíte aj na niečom inom?

Zuzka: Momentálne mám v šatníku pol MAZUMIS, pár dizajnérskych kús­kov a potom aj takých úplne „obyč“ značiek. Keď sa to dá celé dokopy, je to super :-).

Miška: Musím sa priznať, že už ne­viem kam mám oblečenie dávať. Pre­važne práve MAZUMIS zapĺňa môj šatník, ale samozrejme aj oblečenie, ktoré je bežne dostupné v našich ná­kupných centrách a potrpím si aj na značkové dizajnérske kúsky. Pretože, keď skombinujete obyčajné rifle, trič­ko, kardigán MAZUMIS alebo iný kúsok od MAZUMIS, s nejakým di­zajnérskym kúskom, tak vznikne outfit ako lusk.

Plánuje svoj vlastný kamenný obchod, alebo akým smerom sa chcete uberať?

Zuzka: My plánujeme niečo lepšie, ako kamenný obchod, ale to sa nechaj­te prekvapiť :-)!

Miška: Dúfam, že ten môj nápad, kto­rý som vymyslela, uzrie svetlo sve­ta. Nebudem prezrádzať, ale tak, ako spomenula Zuzka, bude to niečo lep­šie ako len kamenný obchod. Chcem vytvoriť niečo špeciálne, čo ešte na Slovensku nie je. Dúfam, že sa to bude páčiť našim zákazníkom a všetkým priaznivcom. Takže prekvapko bude veľké!

Foto: archív Mazumis

GALÉRIA