Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

ZARA - SECRET REVEALED!

Položili ste si niekedy otázku, čo skrýva tajomstvo, prinášať na trh vždy aktuálne kolekcie, ktoré spĺňajú kritéria všetkých najnovších módnych trendov? Ako je to možné, že Zara dokáže každé dva týždne priniesť novú kolekciu a byť vždy o krok vpred? Pozreli sme sa pod rúško tajomstva tohto obchodného reťazca a objasníme vám záhadu, prečo je tomu tak!

ZARA - SECRET REVEALED!

Populárna značka Zara bola založená v roku 1975 nadnárodnou spoločnosťou Inditex so sídlom v Španielsku, vlastnenou Amanciom Ortegom, najbohatším Europánom súčasnosti. Spomínaná korporácia vlastní aj ďalšie veľmi významné značky ako napríklad Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Stradivarius, či Pull and Bear. V priebehu posledných dvoch desaťročí Zara strojnásobila svoj profit a stala sa tak celosvetovo tretím najväčším retailerom oblečenia.

Hlavným cieľom tejto značky zväčša nie je vytvárať módu, ale módu interpretovať. Zara sleduje najväčšie trendy v oblasti módy, častokrát sa inšpiruje svojou konkurenciou a prináša tak svojim zákazníkom rýchlu a aktuálnu módu, ktorá je cenovo dostupná takmer pre všetkých. Čo sa skrýva za tajomstvom prinášať na trh vždy aktuálne kolekcie, ktoré spĺňajú kritéria všetkých najnovších módnych trendov? Ako je to možné, že Zara dokáže každé dva týždne priniesť novú kolekciu a byť vždy o krok vpred?

Na tieto otázky si vieme odpovedať, ak sa bližšie pozrieme na organizáciu korporácie Inditex a jej zásobovací reťazec. Hlavné sídlo spoločnosti sa nachádza v španielskom meste A Coruña, kde sídlia tisícky dizajnérov a každým dňom sledujú módne trendy, či už z ulice alebo módnych prehliadok a navrhujú tisícky nových outfitov. Zaujímavosťou je že 50 % výroby produktov značky Zara prebieha v Európe a nie v Ázii, ako je to u väčšiny konkurencie. Jediné miesto, kde Zara myslí dlhodobo vopred, je objednávanie materiálov z Ázie. Tieto materiály sú častokrát objednávané bez farby, aby spoločnosť zaručila flexibilitu pri odhadovaní nových trendov. Zara necháva „špinavú prácu“ ako farbenie látok a hrubé šitie na španielskych dodávateľov z okolia A Coruñe a pre seba si necháva finálne procesy ako dizajn, šitie detailov, či vytváranie prototypov.  

Biznis s módou je v porovnaní s inými typmi priemyslu málo komplexný. Zároveň je, ale veľmi nepredvídateľným typom biznisu. Človek nikdy nemôže predvídať, ako sa móda zmení a ako sa zmení vnímanie zákazníkov. To je jeden z dôvodov, prečo sa Zara vždy snaží držať kolekcie v limitovaných číslach (kusoch), a tak nevytvárať prílišný inventár. Skladovanie stojí peniaze a výhodou je aj fakt, že ak sa kolekcia neuchytí, veľmi rýchlo môže byť vystriedaná druhou bez veľkých strát na profite. Zara tiež delí svoj sortiment na produkty, ktoré sú na predajni dlhý čas ako napríklad spodné prádlo, jednoduché tričká alebo ponožky. Tieto produkty sú vyrábané v Číne, pretože nevyžadujú veľkú flexibilitu a závislosť na módnych trendoch a tak sa ušetrí aj na ich nákladoch. Na druhej strane sú tu špeciálne kolekcie, ktoré sú vyrábané v Španielsku a Portugalsku, čím zvyšuje flexibilitu dodania, rýchlosť reakcie na módne trendy, aj za cenu vyšších nákladov. Tieto dve línie sa ideálne dopĺňajú. 

Toto všetko sú dôvody, prečo je Zara úspešná v tom čo robí. Byť schopný priniesť novú kolekciu každé dva týždne, byť „in“ vo všetkých módnych trendoch a zároveň si držať cenu tak nízko, je výnimočné. Premyslený zásobovací reťazec je dostatočne flexibilný a tak dodáva istú konkurenčnú výhodu v čase dodania do predajne. To, že Zara zmenila svoj sortiment na výlučne tmavé farby týždeň po páde „dvojičiek“, bolo umožnené ich spomínanou vysokou mierou flexibility. Dopyt v módnom priemysle je veľmi ťažké predpovedať a preto Zara našla ideálny systém, ako tento proces vylepšiť. Z pohľadu marketingu je to dopytovo orientovaný koncept, ktorý sleduje požiadavky zákazníkov a reflektuje ich v najnovších módnych kolekciách. Tým Zara reaguje na zmenu v správaní zákazníkov, ktorí chcú byť vždy o krok vpred, byť trendy a odlíšiť sa od ostatných.

 

Autor: Martin Nemček – Foto: ilustračná Clem Onojeghuo unsplash.com

Galéria

ZARA - SECRET REVEALED! photo by Clem Onojeghuo