Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Sandra Mark Icon of elegance

Štúdiom návrhárstva začala svoju vytúženú cestu k založeniu módnej značky. Dnes v Prahe - Západ vlastní módny ateliér, za klientkami dochádza až z Brna a aby v priebehu dňa všetko stihla, musí vstávať skoro ráno. Neustále však z nej vyžaruje energia a noblesa, ktorú prenáša i do kolekcií elegantných „snových“ šiat, ktoré navrhuje. Sandra Marková nám v rozhovore prezradila, aké je robiť prácu, ktorá je splnením detského sna a zároveň ju napĺňa.

Sandra Mark Icon of elegance

Ak by si sa v mysli vrátila v živote, spomenieš si, kedy Ti prvýkrát napadlo, že chceš byť módnou návrhárkou?

Bol to môj sen už od detstva, kedy som sa hrala na módnu návrhárku. Kreslila som si návrhy na papier a babička bola mojou vernou zákazníčkou, veľmi rada na to spomínam. 

Móde a návrhárstvu si sa venovala už na strednej škole. Ako dnes vnímaš svoje štúdium?

Myslím, že škola mi dala potrebné základy. Návrhár, ktorý nevie šiť, podľa môjho názoru, svoju prácu nedokáže maximálne rozvinúť. Samozrejme najväčší vývoj prišiel s praxou. Dodnes objavujem nové možnosti tvorby, za čo som veľmi rada. Je to pre mňa známka toho, že sa posúvam ďalej.

Hovorí sa, že na prvý skutočný úspech sa nezabúda. Spomínaš si na moment, kedy prišiel ten Tvoj?

To je ťažké povedať, za skutočný úspech môžem považovať, ako prvú vyhranú súťaž na vysokej škole, tak prvú módnu prehliadku, alebo rovnako prvú veľkú zákazku. Všetky tieto, či už menšie, či väčšie úspechy mi dopomohli k tomu, že som dnes tam, kde som. Dúfam, že takýchto prvých úspechov ešte pribudne.

Vedela si od začiatku, akým smerom sa budú Tvoje návrhy uberať?

Už od školy ma najviac bavilo tvoriť snové šaty. Občas mi to bolo aj vytýkané s tým, že by som mala tvoriť viac avantgardne. Ale avantgardné tvorenie ma nijako nenapĺňalo a svoju budúcnosť som videla v tvorbe jedinečných šiat na jedinečné príležitosti.

Aký dôležitý je pre Teba pri práci materiál? Aké materiály uprednostňuješ? Kde nakupuješ látky? Ako ich vyberáš?

Predovšetkým látka musí byť príjemná na dotyk. Je pre mňa veľmi dôležité, aby sa klientky cítili v mojich šatách komfortne. Určite u mňa neobjavíte flitre alebo kamienky, dávam prednosť luxusným čipkám. Väčšinou rada nakupujem v zahraničí, predovšetkým čipky a tyl. Nádherné materiály mám napríklad z Dubaja a Viedne. Ale určite sú aj látky, ktoré nakupujem tu v Čechách.

Navrhovanie módy chce veľkú kreativitu. Odkiaľ berieš inšpiráciu pri tvorbe?

Najväčšou inšpiráciou je pre mňa vždy dámska silueta a samotný materiál. Nech tvorím ktorúkoľvek kolekciu, myslím na to, aby sa klientky v mojich šatách cítili žensky.

Tvoja tvorba sa uberá dvoma smermi, ktoré sa ale navzájom prelínajú. Navrhuješ svadobné kolekcie a takisto spoločenské šaty, ktorý smer je Ti bližší?

To je ťažké povedať. U spoločenských šiat ma baví, že sa môžem hrať s rôznymi farebnými kombináciami a môžem byť o niečo viac odvážnejšia, čo sa strihov týka. U svadobných šiat mám rada nežné materiály, čipky a tú atmosféru okolo, pretože tvoríte šaty pre výnimočný deň. Nevesty sú natešené, plné očakávaní a vy im dopomáhate k tomu, aby ich deň bol taký, aký si ho vysnívali.

Hlavná plesová sezóna je práve v plnom prúde, pre aké ženy sú určené Tvoje spoločenské modely? Tvorí sa ľahšie pre anonymnú, alebo pre konkrétnu zákazníčku?

Moje modely sú predovšetkým pre klientky, ktoré majú rady ženskosť so zameraním na detail a uprednostňujú modely z kvalitných materiálov. Páči sa mi honosnosť, ale skôr v strihu s dôrazom na detail. Menej je niekedy viac. Ľahšie sa tvoria šaty do kolekcie, pretože pri tvorbe mám úplne voľnú ruku. Či pri výbere farieb, materiálu alebo strihov.

Okrem tvorby vlastných kolekcií sa vo svojom salóne klientkam venuješ individuálne. Koľko trvá proces vyhotovenia modelu na mieru?

To sa nedá presne určiť. Mám vždy rozrobených hneď niekoľko šiat, tak to skrátka neviem presne povedať. Občas sa človek zadrhne na nejakej maličkosti a niekedy zdanlivé zložitá práca trvá kratší čas, než očakávate.

Ktorú fázu tvorby nového modelu šiat máš najradšej?

Mojou najobľúbenejšou fázou je aranžovanie šiat a čipiek na figuríne, kedy šaty pomaly získavajú svoju podobu. Vyšívanie čipiek beriem ako čerešničku na torte. Je pekné vidieť, ako sa vám rodí nejaký ten nový kúsok priamo pod rukami. Veľmi rada kreslím, preto milujem aj tie chvíle, kedy si dáte šálku horúcej kávy, zoberiete si skicár a začnete kresliť návrhy na papier. Najmenej obľúbená je potom časť, kedy dokončujete takmer hotové šaty. Ale aj tá má svoje čaro, pretože viete, že je to posledný krôčik k tomu, aby šaty získali finálnu podobu a vy ste sa mohli pustiť do ďalšieho návrhu.

Vytvorila si už mnoho kolekcií, prezraď, nosíš svoje šaty aj ty sama?

Spoločenské šaty nosím vždy svoje. Na akcie si obliekam šaty z kolekcií alebo si občas vytvorím aj nejaké modely priamo na mieru. Predsa len sú to presne šaty, aké sa páčia mne a cítim sa v nich pohodlne. Bohužiaľ na výrobu šiat pre mňa už veľa času nezostáva.

Máš nejaký idol medzi návrhármi? Ak áno, v čom spočíva Tvoj obdiv?

Určite mám návrhárov, ktorých obdivujem pre ich prácu. V zahraničí je to napríklad Zuhair Murad alebo Galia Lahav. Obaja používajú nádherné materiály a zmyselné strihy.

Pamätáš si ešte, aký to bol pocit, vidieť svoju prvú veľkú kolekciu na móle?

Pamätám. Bola som veľmi nervózna. Od prírody som perfekcionista, takže som mala strach a chcela som, aby všetko bolo na 110 %. Bola to moja prvá veľká prezentácia a veľmi mi na tom záležalo.

Nakoľko je podľa Teba dôležitá prezentácia módneho návrhára formou módnych show?

Módna prehliadka je pre každého návrhára vyvrcholením jeho práce. Prezentujete svoje sny, svoje predstavy a pevne veríte, že kolekcia zaujme. Pre klientky je tiež veľmi prínosné, keď vidia šaty naživo, v pohybe. Je to rozdielne, než na ramienku, alebo na fotke.

Máš ešte nenaplnené sny? Čo plánuješ do budúcna?

Plánov je veľa, v tejto chvíli pripravujem novú kolekciu svadobných šiat. Z dlhodobých plánov by som rada otvorila salón aj mimo Českej republiky. Medzi moje sny patrí vybudovať renomovanú značku, s tak trochu iným prístupom k zákazníkom a samozrejme v súkromí si okrem vytvorenia rodinného zázemia plánujem do budúcna založiť rodinu.

Musí to byť úžasný pocit, prinášať ženám toľko radosti do života, ako to robíš ty. Prezraď však, čo robí radosť Sandre Mark?

Veľmi rada vidím a je to skvelý pocit, keď sú moje klientky spokojné. To ma motivuje k ďalšej tvorbe. Keby som mala povedať, čo mi robí najväčšiu radosť, tak je to samozrejme môj priateľ, moja rodina, cestovanie, dobré jedlo a moja práca.

 

Autor: Miriam Veterníková - Foto: Klára Bartheldi, Ariana Bernard - www.sandramark.com
 

 


 

Galéria

Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance
Sandra Mark Icon of elegance