Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

IVANA GÁBORÍK & KATARÍNA JAKEŠ

Aj keď sa už profesionálne nevenujú tancu niekoľko rokov, práve tanečné súťaže ich spopularizovali. Ak by sme povedali mená Ivanka Surovcová a Katka Štumpfová, bolo by vám to ihneď jasné! Dnes už však hovoríme o Ivanke Gáborík a Katke Jakeš. Čo všetko, okrem zmeny mien, sa v ich živote, od ukončenia kariéry profi tanečníčok, zmenilo, kam sa posunuli a aké majú plány v podnikaní so svojou milovanou značkou KATTIVA? Tak práve o tom sme sa porozprávali!

IVANA GÁBORÍK & KATARÍNA JAKEŠ

Každý si  vás spája s tancom, ale poďme sa po­rozprávať o tom, čo bolo po „tanci“. Ako plynul váš život po skončení tanečnej súťaže resp. po skončení kariéry profesionálnych tanečníčok?

Je naozaj zaujímavé, že už niekoľko rokov sa tancu profesionálne nevenujeme, ale napriek tomu nás má verejnosť zafixované ako tanečníčky. Určite by sme tancovať zvládli, možno ešte lepšie, ako keď sme boli mladšie. Ale zdieľame názor, že pri tomto povolaní je najdôležitejšia sebareflexia: ve­dieť odhadnúť, kedy stačilo a v správnom čase zo scény odísť. My sme odišli trochu skôr, pretože sme nemali ambíciu pokračovať v tanečnom bi­znise ako lektorky alebo majiteľky tanečnej školy (aj keď taký pokus tu bol). Rozhodli sme sa ísť inou cestou, možno trochu ťažšou, ale z pohľadu našej budúcnosti rozhodne perspektívnejšou. Tanec však stále ostáva v našich srdciach.

Žijeme v dobe sociálnych sietí a médií ako takých, častokrát sa delíte o svoje súkromie. Ako vnímate popularitu a ako ovplyvnila vaše súkromie?

Sociálne siete sú fenomén dnešnej doby a je nes­kutočné, ako rýchlo sa tento svet rozvíja. Nakoľko sa pohybujeme v módnom biznise, kde sú sociálne siete absolútne primárnym komunikačným nástro­jom, snažíme sa byť neustále v strehu, vzdelávať sa a aj do určitej miery zdieľať svoje súkromie. Naša značka je založená silno vizuálne a preto sa snažíme byť vždy IN. Samozrejme, nie vždy sa nám chce fotiť, točiť a zabávať naše publikum. Necítime sa byť populárne, skôr veľmi silno vnímame to, ako môžeme byť príkladom v oblasti športu, módy a kozmetiky. Zaujímavé je pre nás aj zistenie, že to motivuje aj samotné nás dve, žiť zdravšie a kvalitnejšie. Takže je to vlastne taká dvojsečná zbraň. Kvôli sociálnym médiám, do istej miery, strácame súkromie, avšak žijeme lepšie, aby sme motivovali ostatné slovenské ženy.

 

 

Málokto o vás vie, že obe máte vyštudované vysoké školy. Katka, ty v oblasti masmediálnej komunikácie a Ivka v obchode a marketingu. Pomáha vám v živote vzdelanie z oblastí, ktorým sa dnes venujete a v ktorých podnikáte?

Práve to, že sme obe vyštudovali vysoké školy, nám dodalo sebavedomie na rozbehnutie vlast­ného biznisu. Aj keď, treba podotknúť, že ako podnikateľky sme také dievčatá pre všetko - neve­nujeme sa výslovne tomu, čo sme vyštudovali. Ch­ceme sa vzdelávať, aby sme nezaspali na vavrínoch, pretože dnes je všade naozaj silná konkurencia a všetko sa posúva veľmi rýchlo. Katka minulý rok dokonca začala študovať druhú vysokú školu v oblasti fashion business. Všetko robíme pre to, aby sme vedeli čo najviac a aby sme netápali. Predsa len, celý život sme sa venovali profesionálne tancu, a zrazu sme začali podnikať v biznise, o ktorom sme predtým nemali ani potuchy. Ale keď sa chce, všetko sa dá. Chce to len dávku odvahy, chtíč, trpezlivosť a ľudskú podporu životného partnera :-).

Čo si myslíte o úspechu a vzdelaní? Je potrebná táto kombinácia na to, aby mladý človek úspešne rozbehol svoj biznis alebo to nie je nutnosťou?

Vzdelanie je podľa nás veľmi dôležité. Už len pre­to, že sa človek naučí určitej disciplíne, inému zmýšľaniu, analyzovaniu a rešpektovaniu autorít. Nuž a samozrejme sa určite naučí vynájsť sa v stresových situáciách. Dnes mnohí mladí ľudia vyštudujú vysokú školu a potom začnú pracovať v inom odvetví alebo podnikať. Človek sa aj tak najlepšie učí na vlastných chybách. Treba sa hlavne vedieť obracať, šikovným patrí svet a dnes to platí dvojnásobne.

Čo pre vás znamená slovo úspech?

Úspech pre nás celý život znamenal súvislosť s tancom - buď víťazstvo na tanečnej súťaži alebo účasť v televíznej show. Dnes sa vieme tešiť aj z maličkostí, napríklad každú jednu objednávku na našom e-shope považujeme za úspech, pretože si naše zákazníčky veľmi vážime. Naša spoločná fir­ma sa pre nás stala akýmsi spoločným dieťaťom a je pre nás mnohokrát dôležitejší jej úspech ako náš vlastný. Čiže, keď sa napríklad niekto objaví v našich veciach alebo vyjde článok o našej firme, veľmi sa z toho tešíme. V posledných rokoch na sebe určite pociťujeme veľa zmien aj v súkromí a snažíme sa ho skĺbiť s prácou. Ak sa nám to darí, veľmi sa z toho tešíme a je to pre nás úspech. No a samozrejme aj tento rozhovor považujeme za veľký úspech a ďakujeme za príležitosť poroz­právať o našom príbehu.

 

 

Ste mladé, krásne, obidve tanečníčky, priateľky, ale i partnerky v podnikaní. Ako vnímate vzťah medzi vami a ako vaše priateľstvo vôbec začalo?

My sme sa spoznali vďaka tancu a celý život sa nám nejako zvláštne prepletali cesty. Tým, že sme rovesníčky, stretávali sme sa odmalička na tanečných súťažiach. Neskôr sme sa úplne náhodou stretli na prípravnom kurze na Ekonomickú univerzitu, kde sme obe začali spolu študovať. Katka po prvom ročníku štúdium prerušila a Ivka ju dokončila. Absolvovali sme spolu úplne prvú skúšku na uni­verzite - bolo to právo a veľmi sme boli nervózne! O pár rokov, tiež úplne náhodou, sme obe dosta­li ponuku účasti do Let’s dance a tam sme spolu trávili mnohé krásne chvíle. Tancovali sme spo­lu aj v show Just dance, čo považujeme za jedno z našich najkrajších období. No a o pár rokov, v rámci našej spoločnej komunikácie na Whatsapp vznikol nápad o spoločnom projekte. Vedeli sme, že si sedíme ľudsky, tak sme si povedali, že to spolu vyskúšame aj v biznise.

Čo presne si máme predstaviť pod značkou KATTIVA?

KATTIVA je v súčasnosti značka oblečenia a do­plnkov, ktoré predávame online. Sú to štýlové vecičky, ktoré sú inšpirované tancom, alebo sa nám prosto len páčia a chceme ich zdieľať so slovenskými dievčatami. Všetky ženy sú svojim spôsobom krásne, ale my ich chceme naučiť byť aj štýlové a nebáť sa nových vecí a kombinácií. Musíme, ale podotknúť, že posledný rok a pol sa neoddeliteľnou súčasťou našej firmy stal aj projekt blogu Kattiva Trends, kde sa s našimi čitateľkami spájame tak trochu inak. Zdieľame s nimi naše tipy a triky na zdravý životný štýl alebo módu. Obe časti našej práce sú v súčasnosti už vy­rovnane dôležité a tešíme sa z toho, že máme naše „kattivky”. Neskutočne nás to motivuje a poháňa vpred.

Ako fungujete ako team? Katka, ty žiješ v Bratislave, Ivanka strieda Ameriku a Slovensko. Ktorá má akú sekciu na starosti a ako ste si dokázali nájsť režim, ktorý funguje?

Mnohí si myslia, že za našou firmou je veľký team profesionálov, ktorí sa nám o všetko starajú. Opak je však pravdou. Náš team pozostáva zo šiestich šikovných ľudí, každý má na starosti niečo iné. My dve pracujeme neustále, možno aj každá za dvoch ľudí. Iva má na starosti fotky, fotenia a so­ciálne siete - už má celú profi fotografickú výbavu a boľavé oči. Stále niečo fotí a vytvára kontent na sociálne siete a blog. Katka má na starosti marketing, manažment slovenského teamu a píše texty na blog. Vždy vymýšľa nejaké zlepšováky pre naše záka­zníčky. Okrem toho spoločne navrhujeme kolekcie, a vyberáme produkty na e-shop. Vlastne veľmi veľa vecí robíme spoločne, napriek tomu, že sme od seba. Vzdialenosť medzi nami je šesť mesiacov v roku veľká, ale všetko je o zvyku a time manažmente. Sme neustále v kontakte a zvykli sme si takto spolupraco­vať, dokonca sa stáva, že keď pracujeme spolu tesne pri sebe, nevieme sa sústrediť :-).

 

 

Hektický životný štýl, ktorému bohužiaľ pod­liehame všetci, si vie časom vyžiadať svoju daň na našom zdraví. Ako je to s hektikou u vás? Je vo vašich možnostiach dovoliť si taký „luxus“ dnešnej doby, ako je zdravé a pravidelné stravo­vanie?

Myslíme si, že práve uvedomelosť v zdravom stravo­vaní a celkovej životospráve nás robí zdravými a schopnými ženami. Kedysi sme takto nežili, obe sme prešli na zdravú stravu z iného dôvodu, ale naozaj si to nevieme vynachváliť. Niežeby sme si niekedy nedopri­ali rezeň, ale naozaj to nie je často. Celá naša filozofia spočíva v tom, že do tela tankujeme len ten najlepší benzín a ono sa nám to niekoľkonásobne vracia. Mys­líme si, že ľudia sú v tejto oblasti málo vzdelaní a preto sa aj na našom blogu snažíme písať o tejto téme, a vysvetľovať dôležitosť zdravej životosprávy našim čitateľkám. Je to, ale samozrejme tá ťažšia cesta. Najľahšie je ísť do fastfoodu a dať si na obed ham­burger. Naopak, človeka stojí viac času a kreativi­ty zostaviť si zdravý jedálniček. Ale keď na tento režim človek nabehne, nebude sa chcieť vrátiť do starých koľají, tým sme si isté.

Obe ste sa stali manželkami, ale napriek tomu z vás srší sloboda. Je rozdiel byť pani a slečnou? Čo sa zmenilo vo vašich životoch po zmene sta­tusu „slobodná“ na „vydatá“?

Mnoho párov nepovažuje manželský stav za nejako extra dôležitý a my im tento názor neberieme. Ale musíme povedať, že my sme naozaj šťastne vydaté! Nikdy sme nejako netúžili po svadbe, ale nehrali sme sa ani na moderné emancipované ženy, ktoré chcú žiť na divoko, pretože to je teraz moderné. My svojich mužov milujeme a sme šťastné, že sú takí, akí sú. A čo sa zmenilo, odkedy sme vydaté? Máme väčšiu zodpovednosť za dve veľké deti, ktoré nás doma čakajú.

Aj keď to tak nevyzerá a naozaj ani zďaleka, prekročili ste povestný prah tridsiatky. Vnímate, žeby sa vaše myslenie, správanie, povaha zmeni­li?

My sme naozaj happy tridsiatničky! Nikdy by sme nepovedali, že ten prechod bude taký plynulý, ale my si naozaj tento vek užívame plnými dúškami a určite by sme sa nechceli vracať v čase! Jediné, čo by sme chceli je mať tú dvadsaťročnú pleť :-)! Určite vnímame aj to, že sme sa zmenili. Ukľudnili sme sa, sme uvedomelejšie, vzdelanejšie. Podľa nás každé životné obdobie má svoje čaro a život si tre­ba užívať neustále! Minule sme sa bavili s jednou štyridsiatničkou a ona hovorila, že TO je najlepší vek a že by už nechcela mať tridsať. Tak sme sa usmiali, pretože nás to motivovalo, že to bude stále lepšie a lepšie. Páči sa nám takýto prístup k životu. Každá žena je pre nás krásna bytosť, podstatné je, že sa usmieva zvnútra aj zvonku, aby našla svoju rovnováhu a pokoj v duši.

 

 

Autor: S&S / Katarína Jakeš  Foto credit: Silvia Leitmannová  

Make-up & Hair styling: Lucia Woloszyn Freund

Styling: Samuel Krajča   

www.kattiva.sk

Galéria

názov
názov
názov
názov
názov
názov
názov