Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Instagram ako full-time job?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, na čo presne používate Instagram? Ak ste používateľ, ktorý väčšinu času sleduje a nepridáva svoj vlastný kontent, je to zväčša preto, aby ste načerpali inšpiráciu, preskrolovali množstvo estetických fotiek, spájali sa so svojimi priateľmi či rodinou, sledovali vaše obľúbené značky či celebrity, alebo influencerov, ktorí vás motivujú, aby ste sa každým dňom posúvali ďalej a dosiahli vaše ciele :-). Na druhej strane tu, ale máme tých aktívnych, ktorí obsah tvoria za určitým účelom a my vám ukážeme, že si touto cestou vedia aj veľmi pekne prilepšiť!

Instagram ako full-time job?

Medzi aktívnych prispievateľov do sveta Instagramu patria samozrejme všední ľudia, ktorí chcú prezentovať svoje pekné fotografie. Na druhej strane sú to, ale hlavne celebrity, športovci, značky a influenceri, ktorí našli v tejto platforme možnosť spájať sa so svojimi fanúšikmi, prerozprávať svoj príbeh a vytvoriť si so svojimi fanúšikmi bližší vzťah. Pôvodný koncept, byť sociálnou sieťou, spájať ľudí a zachytávať svet formou vizuálneho kontentu sa, ale veľmi rýchlo, zameral aj na generovanie profitu. 

Jeho prvou formou sú Instagram reklamy, ktoré sú z pohľadu Instagramu ako takého, jediným zdrojom príjmu. Reklamy fungujú prostredníctvom reklamného systému sociálnej siete Facebook, ktorá Instagram vlastní. Táto forma reklamy sa stala pre rôzne firmy ideálnym spôsobom, ako zacieliť veľmi konkrétne publikum, ale hlavne prezentovať svoj príbeh a komunikovať svoju značku.  

Druhou formou sú zárobky zo strany užívateľov a presne na tieto príjmy sa chceme zamerať v tomto článku. Určite je mnohým z vás známe, že celebrity a influenceri na svojich profiloch častokrát prezentujú rôzne produkty. Niektorí tak robia v skrytej forme, iní využívajú novú funkciu Instagramu a označujú posty ako platené partnerstvá. Podobní užívatelia pridávajú veľa príspevkov a častokrát veľká časť z nich obsahuje nejaký ten product placement. Veľa ľudí sa už dlhšie zaujímalo o to, koľko môžu títo užívatelia za podobnú formu reklamy dostávať. Presne na túto otázku nám poskytla odpoveď firma Hopper HQ, ktorá vlastní aplikáciu na časovanie Insta príspevkov. Tá na základe svojich interných dát a verejne dostupných informácií vytvorila rebríček desiatich najlepšie platených celebrít a influencerov na Instagrame.  

Z týchto výsledkov vám naozaj padne sánka. Najprv sa pozrime na celebrity. V tomto rebríčku sa do prvej sedmičky dostali všetky „Kardashianky“. Na štvrtom mieste Kylie Jenner, ktorá so svojimi 100 miliónmi followerov dostane za každý sponzorovaný post odhadom až 400 000 dolárov. O priečku vyššie sa umiestnil známy futbalista Cristiano Ronaldo so 116 miliónmi followerov a s približne rovnakou cenou za post. Na druhom mieste je Kim Kardashian so 105 miliónmi fanúšikov a cenovkou 500 tisíc dolárov za post. Absolútnou víťazkou tohto rebríčka sa stala Selena Gomez so svojimi 130 miliónmi sledovateľov a 550 tisícmi dolárov na svojom účte za každý sponzorovaný post. Toto sú, ale hviezdy, pre ktoré Instagram tvorí len minimum príjmu. 

Poďme sa pozrieť na influencerov, ktorí si z Instagramu spravili svoj full-time job. Nemôžeme im uprieť, že do tejto práce vkladajú veľa času a energie, no zárobky sú pre väčšinu z nás nepredstaviteľné, tak sa pozrime aspoň na pár vybraných. Napríklad na šiestom mieste máme známu Talianku a fashion influencerku Chiaru Ferragni, ktorá za platený post zozdieľaný pre svojich 10 miliónov followerov zarobí približne 12 tisíc dolárov. Najlepšie zarábajúcou zostáva Huda Kattan so svojim Instagram profilom @hudabeauty a 21 miliónmi followerov. Tí jej prinášajú 18 tisíc dolárov za každý sponzorovaný post. Zaujímavosťou je taktiež to, že podľa štatistík firmy Hopper HQ, len 21 % zo sponzorovaných postov naplánovaných cez ich aplikáciu, bolo označených ako „platená spolupráca“. 

Toto všetko je dôkazom toho, že ak prinášate kvalitný kontent a viete zaujať veľkú cieľovú skupinu, aj taká práca, ako pridávanie obsahu na Instagram, vám vie zabezpečiť veľmi slušný príjem. Tak hor sa na to a možno sa aj vy raz ocitnete v podobnom rebríčku :-)!

 

Autor: Martin Nemček – Foto: unsplash.com Jakob Owens a NeONBRAND

 

Galéria

Instagram ako full-time job?
Instagram ako full-time job?