Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

INŠPIRÁTOR BRUNOVSKÝ V GALÉRII NEDBALKA UKÁZAL NADČASOVOSŤ VO SVOJEJ TVORBE

Rešpektované diela, uznávané umelecké grafiky a obrazy Albína Brunovského sa vrátili do reprezentatívnych priestorov bratislavskej Galérie Nedbalka. Výstava „Záhrada snov“ predstavuje kolekciu umelcových vyše 50 diel z rôznych období jeho tvorby. Nemá ambíciu byť retrospektívou, rekapituláciou umelcovej celoživotnej tvorby. Vzhľadom na jej osobitosť, rozsah, zaužívané spôsoby umelecko-historickej intrepretácie a prozaický dôvod, akým je mapovanie umelcovho diela, by to ani nebolo možné.

INŠPIRÁTOR BRUNOVSKÝ V GALÉRII NEDBALKA UKÁZAL NADČASOVOSŤ VO SVOJEJ TVORBE

„Bol by príjemne prekvapený a rozhodne by nebol sklamaný. Je mi ľúto, že tu nie je. Vždy bol obklopený peknými ľuďmi a práve to by ho tešilo na tejto výstave. Množstvo pekných ľudí. Dobré umenie je vždy nadčasové a nestarnúce, starne len také poloumenie a neumenie. Brunovský určite nestarne a zanecháva posolstvo aj pre mladú generáciu. Toto dielo výstavy vznikalo v podmienkach cenzúry, v päťdesiatych rokoch, keď boli väzenia plné nevinných ľudí a umenie bolo vtedy pod kliatbou socialistického realizmu. U Brunovského nenájdete ani stopu spomínaného socialistického realizmu, pretože on bol vnútorne slobodný človek. A o to ide, aby umelec bol vnútorne slobodný." Hovorí o silných pocitoch z výstavy básnik, prozaik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek, ktorý prispel svojimi básňami k výstave Albína Brunovského.

 

Viac sa dočítate v aprílovom čísle magazínu SPARKLING...

Autor: S&S - Foto: Archív magazínu SPARKLING

Galéria

Ľubomír Feldek
Galéria Nedbalka