Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Hygge - the cosy Danish concept

Dánske slovo Hygge (vyslovuje sa Hoo-ga) sa jednoducho nedá preložiť jedným slovenským ekvivalentom. Toto slovo reprezentuje útulnosť, šťastie, radosť a pocit, cítiť sa dobre. Môžno práve z tohto dôvodu sa Dánsko objavuje v popredných priečkach najšťastnejších krajín na svete! Prežiť „hygge“ moment znamená pre každého niečo iné. Oddych na pohovke s milovanými blízkymi, skvelé jedlo, alebo len tak byť a užívať si iskrenie sviečok… Je na každom z nás, aby sme vedeli, ktoré z tých najjednoduchších a najobyčajnejších vecí nám prináša radosť a pocit spokojnosti! Tak, čo znamená „to“ slávne HYGGE?

Hygge - the cosy Danish concept

Hygge je ako najštedrejší stôl plný úžasných dobrôt! Odhaľuje a osvetľuje našu dušu. Hygge skutočne pochádza z nórskeho slova, ktoré znamená blahobyt. Prvýkrát sa toto slovo objavilo v dánskom jazyku v 18. storočí a odvtedy sa v Dánsku používa. Slovo je to veľmi chúlostivé, ktoré definuje pocit, skúsenosť a vytvorenie príjemnej atmosféry. Tešiť sa z pekných a dobrých vecí s dobrými ľudmi vo svojom živote. Priatelia a rodina - to je jasné hygge! Neexistuje nič viac hygge, ako sedieť s blízkymi okolo veľkého stola a diskutovať o veľkých a malých veciach v živote. Najsilnejším vrcholom hygge sú Vianoce a vianočné sviatky, keď Dáni vytiahnú všetky symboly, ktoré navodzujú a definujú pocit hygge. Dánske zimy sú dlhé a tmavé a tak Dáni bojujú s temnotou, tou najlepšou zbraňou: milióny sviečok, ktoré im dodávajú pocit tepla a istoty! Dáni nás všetkých môžu naozaj inšpirovať svojou filizofiou a prístupom k životu. To je ten pravý HYGGE!

K základom hygge patrí aj budovanie medziľudských vzťahov. Naučiť sa, čerpať radosť zo spoločných chvíľ, pretože kvalitne strávený čas je podľa severanov ten, ktorý strávite s ľuďmi, ktorých máte radi. Začať môžete napríklad Vianocami a návštevami :-). Na chvíľu sa zastavte, bavte sa, uvoľnite sa, bez stresu jednoducho buďte v pohode. To všetko je podstata hygge. Sú to chvíle, kedy sa cítite príjemne a bezpečne. Dôležité je nájsť si čas aj na seba!

Dáni majú doslova slabosť pre dobrý design. A nie je sa čomu čudovať! Väčšínu času trávia doma a ich domovy sú doslova svätynou štýlu hygge. V ich domovoch vládne pokojná a útulná atmosféra, ktorú tvoria predovšetkým správne zvolené interiérové doplnky. Mäkké vankúše, hrejivé deky, kožušiny, množstvo sviečok - to sú základné ingrediencie štýlu hygge. Severania sú známi aj svojou láskou k prírodným materiálom, slamené koše, drevo, kovové vázy alebo kožené koberce, ktoré sú nadčasovou klasikou, ktorá sa hodí do každého interiéru.

Vyskúšajte aspoň na chvíľku žiť život s úplnou absenciou čokohoľvek nepríjemného a citovo otravného. Na pohodu si prečítajte napríklad bestseller od Helen Russel: The Year of Living Danishly - Uncovering the Secret of the World’s Happiest Country a sami uvidíte, ako sa váš život zmení k pokojnému :-).

 

Autor: S&S – Foto: web 

Galéria

Hygge - the cosy Danish concept
Hygge - the cosy Danish concept
Hygge - the cosy Danish concept
Helen Russel