Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Fashion Icon: Little Black Dress

Všetci ich poznáme a každá z nás by mala mať aspoň jedny vo svojom šatníku. Jedny malé čierne. Jedny nenahraditeľné jednoduché šaty, ktoré nám skvele padnú. Aj keď ich nazývame malými, ich moc je stále obrovská. Sú im venované špeciálne výstavy, knihy, filmy či dokonca celé obchody. V roku 2010 vstúpil pojem LBD (Little Black Dress) oficiálne do anglického slovníka, no do našich sŕdc a skríň už dávno predtým.

Fashion Icon: Little Black Dress

Kedy sa začala ich nehynúca sláva?

Čierna farba šiat  bola celé stáročia určená len na smútočné udalosti a už vôbec nebola považovaná za atraktívnu či dokonca sexy. No v roku 1926 sa vo francúzskom módnom magazíne objavil návrh elegantných čiernych šiat po lýtka doplnený len niekoľkými perlami. Kto bol autorom týchto jednoduchých šiat, ktoré boli v hlbokom kontraste s aktuálnym okázalým štýlom obliekania? Nebol to nikto iný ako Coco Chanel, francúzska návrhárka a vizionárka, ktorá už od začiatku svojej kariéry uprednostňovala v móde  pohodlie a praktickosť. Svojimi krásnymi a dostupnými šatami oslovila širokú verejnosť. Francúzsky Vogue ich opísal ako elegantné, dosiahnuteľné a predpovedal im, že ich bude nosiť celý svet. Predpoveď vyšla! Zatiaľ čo ich v Paríži nosili tie najznámejšie osobnosti ako napríklad Édith Piaf, postupne sa rozširovali do celého sveta. V 40. rokoch nechýbali tieto šaty v žiadnom hollywoodskom trháku a stali sa jasnou voľbou pre čiernobiele filmy, keďže sa pri natáčaní ich farba nijako nezdeformovala. Vidieť sme ich mohli aj na miláčikovi Ameriky, Marilyn Monroe, vo filme Asfaltová džungľa. Ďalší veľký zlom nastal v roku 1961 a postarali sa oň Hubert de Givenchy spolu s Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho. Francúzsky návrhár prebral štafetu od Coco Channel a vytvoril legendárny model čiernych šiat, ktorý oslavoval ženské telo a krivky. Známa herečka nebola jediná, ktorá nosila LBD od tohto ikonického návrhára. Medzi mnohé jeho klientky patrili Elizabeth Taylor alebo Jacqueline Kennedy, ktorá bola považovaná za jeho obľúbenkyňu. Vtedajšia prvá dáma si jeden jeho výtvor dokonca obliekla aj na pohreb svojho muža a údajne jej ho sám návrhár letel cez noc osobne doručiť. Bez týchto šiat už nikto vo svete nevedel existovať. Koncom 20. Storočia malé čierne prenikli aj do rockovej subkultúry a speváčky svetu predviedli, prečo nesú šaty vo svojom názve prídavné meno “malé”.

Takto sa začal príbeh jedných nesmrteľných šiat a pokračuje dodnes. Stali sa základným módnym pojmom a istotou pre každú ženu. Vďaka svojej neutrálnej farbe sú vhodné takmer na každú príležitosť. Môžete si ich obliecť do práce, na stretnutie, oslavy a svoje miesto majú aj na červenom koberci. V posledných týždňoch sme ich mohli vidieť aj na známych osobnostiach, ktoré podporujú hnutie „Time‘s up“. Vedia nám neuveriteľne ušetriť čas a keďže na nich nie sú vidno fľaky, tak aj veľkú kopu nervov.

Autor: Kristína Mravcová Foto: in photo gallery

Galéria

Audrey Hepburn by WeHeartIt
Audrey Hepburn
Jacquilne Kennedy
Marilyn Monroe
princezná Diana
Versace
Times Up by Valerie Macon Getty Images
CoCo Chanel by ChanelCourtesy Vogue Paris