Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Exkluzívny rozhovor s paraolympioničkou Petrou Smaržovou po návrate z Pjongčangu!

Len pred niekoľkými dňami sa vrátila z juho-kórejského Pjongčangu, ako jedna z hrdiniek našej paraolympíjskej výpravy. Slovenská reprezentácia bola na paralympiáde veľmi úspešná a zanechala skvelý dojem. Aké mala pocity a aké zážitky si z Kórei priniesla, vám povie už samotná Petra Smaržová.

Exkluzívny rozhovor s paraolympioničkou Petrou Smaržovou po návrate z Pjongčangu!

Si doma len krátko, stihla si si zvyknúť na časový posun? 

Musela som sa prestaviť pomerne rýchlo, nakoľko mám doma povinnosti, ktoré si ma počkali - semester v plnom prúde a zadania, ktoré treba odovzdať. Chodím spať trochu skôr, ale ráno si privstanem, čo je super. Chcela by som si tento režim udržať.

Slovensko má za sebou najúspešnejšiu paralympiádu. Aké boli pocity vo vašej výprave?

Samozrejme som sa tešila spolu s medailistami z ich výsledkov, aj keď ma mrzelo a stále mrzí, že som nedosiahla na vysnívané pódiové umiestnenia. Nemohla som tak vyčariť väčší úsmev na tvári tým čo pri mne celú dobu stáli, podporovali ma a pomáhali mi (rodičia, tréneri a priatelia).

Len tesne Ti ušiel tvoj cieľ v obľúbenom slalome. Bola si sama s jazdou spokojná, alebo bolo niečo čo by si rada zlepšila?

Áno, mojím cieľom bolo umiestniť sa v slalome do 4. miesta, čo sa mi nepodarilo. Ani v obrovskom slalome to nebolo lepšie ako piate miesto. Po prvom kole slalomu to bolo dosť tesné, pretože nás bolo päť v rovnakej sekunde, takže každá mala šancu na pódiové umiestnenia. V druhom kole som sa nevedela vysporiadať s traťou a aj stres zohral svoju úlohu...

Neskutočný výkon predviedla Henrieta Farkašová, so štyrmi zlatými a jednou striebornou medailou. Stáva sa našou lyžiarskou legendou? :)

Áno, svojimi výsledkami si tak zabezpečila post najúspešnejšej športovkyne paralympíjskych hier v Pyeong Changu a aj Slovenska.

Aké sú tvoje celkové dojmy z paralympiády? Zvládla ju Južná Kórea na výbornú?

Všetko bolo zabezpečené a klapalo ako hodinky, organizátori odviedli svoju prácu na výbornú a popasovali sa aj s nepriaznivými podmienkami počasia. Trate boli naozaj pripravené a vypreparované, aj keď teplomer ukazoval +10 C⁰. Jedinou nevýhodou bola vzdialenosť areálu alpských disciplín od paralympíjskej dediny, v ktorej sme boli ubytovaní. (cesta autobusom nám trvala 50 minút)

Priniesla si si nejaký jedinečný zážitok, alebo si zažila niečo čo Ťa prekvapilo?

Sombréro od kamaráta z Mexika :) Paralympiáda je úplne iný druh podujatia ako preteky svetového pohára, európskeho pohára alebo majstrovstvá sveta. Atmosféra je neopísateľná, či na otváracom ceremoniály, počas celej doby trvania ako aj počas záverečného ceremoniálu. Všetko je plné emócií a krásne, ťažko sa tie pocity vôbec opisujú.

Čaká Ťa po olympiáde prestávka? Kedy začínaš svoju ďalšiu prípravu?

Kto ma pozná vie, že dlho neobsedím na jednom mieste a v jednom kuse musím niečo robiť. Na sviatky idem s mojou rodinou a priateľom na dovolenku, samozrejme ako inak - lyžovať :), ale tentokrát rekreačne sa trošku vyšantiť a oddýchnuť, s kamarátmi z Talianska. Po návrate domov by som sa chcela opäť vrátiť do tréningového procesu kondičnej prípravy.

 

Autor: Martin Nemček Foto: Archív Petry Smaržovej

Galéria

Petra Smaržová
Petra Smaržová
Petra Smaržová
Petra Smaržová