Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Capsule Wardrobe: De-stress yourself

Večný problém státia pred šatníkom a neschopnosti rozhodnúť sa, čo na seba, zažívame každá z nás. Vyskúšame si sto rôznych variácií oblečenia, no aj tak skončíme v tom, čo sme mali na sebe ako prvé a čo nosíme pravidelne. Čoraz viac ľudí sa chce zbaviť tohto každodenného problému a využiť čas efektívnejšie ako prehrabovaním sa medzi vecami. Aj preto si tzv. Capsule Wardrobe obľúbilo veľké množstvo ľudí.

Capsule Wardrobe: De-stress yourself

O čo vlastne ide?

Capsule wardrobe je minimalistický šatník zložený z jednoduchých kúskov, ktoré sa k sebe navzájom hodia, ľahko sa kombinujú a odzrkadľujú váš osobitý štýl. Obsah šatníka je zredukovaný približne na 30-50 jednoduchých kúskov. Na každé ročné obdobie si vytvoríte jeden „Capsule wardrobe“, ktorý vás ochráni pred zbytočným nakupovaním v sezónnych výpredajoch a zdržiavaním sa pri výbere outfitu. Neexistujú striktné pravidlá na jeho vytvorenie. Každý z nás vedie odlišný životný štýl, v ktorom práca a záľuby vyžadujú samostatný dress code. Šatník sa bude postupom času vyvíjať s vami a vy zistíte, čo z neho vyradiť a čo naopak ponechať. Trik je v tom, že treba oceniť to, čo už máme a nájsť pre to čo najlepšie využitie.

Aj keď sa tento trend dostal do popredia len nedávno, jeho začiatky sú o čosi staršie. Vznikol už v minulom storočí, konkrétne v roku 1985, kedy americká návrhárka Donna Karan predstavila svoju prvú kolekciu. Jej koncept siedmich jednoduchých kúskov mal za úlohu dokázať ženám, že so správnym základom dokážu čokoľvek. Aj keď v tej dobe už ženy dávno vedeli ako čo najrýchlejšie pripraviť  jedlo na stôl, stále nedokázali jednoducho zostaviť svoj šatník. Karan im svojou tvorbou otvorila dvere do sveta nových možností. Neskôr sa Capsule wardrobe rozšíril pomocou fashion blogov a vďaka sociálnym sieťam ako napr. Pinterest získal svoju dnešnú podobu.

Ako začať?

Prvá vec, ktorú by ste mali spraviť, je vyložiť všetko svoje oblečenie na posteľ a začať ho triediť. Niektorí ľudia triedia aj svoje doplnky, topánky či kabelky. Či sa rozhodnete aj pre tieto položky, záleží len na vás. Ako prvé vyraďte kúsky, ktoré sú zničené a príliš obnosené. Potom je na rade oblečenie, ktoré ste na sebe nemali niekoľko rokov, pretože vám už nesedí alebo jednoducho nie je podľa vášho vkusu. Posledným krokom je vyradenie jednosezónnych módnych trendov, ktoré si už nikdy neoblečiete. Zo zostávajúceho množstva môžete ešte vyradiť kúsky, ktoré farebne neladia s ostatnými alebo sa už vo vašom šatníku nachádzajú viackrát.

 

Autor: Kristína Mravcová Foto: WeHeartIt

 

Galéria

Capsule Wardrobe: De-stress yourself
Capsule Wardrobe: De-stress yourself
Capsule Wardrobe: De-stress yourself