Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

BEHIND THE BULGARI

Slovenka, ktorá žije dokonalý príbeh ženy medzi šperkami. Žena, ktorá žiari medzi diamantmi. Prezradila nám, do akých kúskov sa oplatí investovať, aké novinky šperkársky dom chystá a aj to, ako ju spletitá cesta osudu priviedla k práci, ktorú by miloval každý. Riaditeľka butiku Bulgari v Prahe, Silvia Patrová.

BEHIND THE BULGARI

Silvia, keď sa povie Bulgari Praha, každý priaznivec tejto prestížnej značky si vybaví vás. Aká bola vaša cesta k vysnenej práci v top manažmente v klenotníctve Bulgari?

Celé to bola obrovská náhoda. Na vysokej škole som študovala odbor bankovníctvo, ktorému som sa po ukončení štúdií venovala a po príchode do Prahy som sa stretla s headhunterkou a riešili sme moje pôsobenie v oblasti financií a bankovníctva. V tom čase vypukla finančná kríza, bankové inštitúcie nechceli najímať nových zamestnancov a ona mi nedokázala nájsť vhodnú pozíciu. Nakoniec som si našla uplatnenie v privátnom bankovníctve nemeckej banky a približne po 3 rokoch ma kontaktovala práve spomínaná headhunterka s možnosťou uchádzať sa o pozíciu riaditeľky frančízovej pobočky prekrásnej značky Bulgari. Prešla som si výberovým konaním, dostala ponuku a veľmi rýchlo sa rozhodla zmeniť svoj pracovný život. Odvtedy ubehlo pár rokov a my sme minulý rok prešli pod priame vlastníctvo spoločnosti Bulgari.

Prečo ste sa rozhodli pôsobiť v Českej republike, v Prahe?

Môj presun do Prahy bol spojený s čisto pozitívnymi osobnými dôvodmi. Môj vtedajší partner pracoval v Prahe a nakoľko ani jeden z nás nechcel vzťah na diaľku, rozhodla som sa, že sa presťahujem do Prahy a som tu už vlastne 10 rokov. Čas neuveriteľne beží :-).

Čoraz viac rodákov zo Slovenska pôsobí vo vrchnom manažmente v Českej republike. Ako vás prijali v Bulgari a ako české okolie? Predsa len Slovenka ako riaditeľka českého butiku Bulgari :-).

V našom businesse resp. všeobecne v Prahe je pomerne veľa úspešných Slovákov a ja som sa osobne vždy stretla len s pozitívnymi reakciami. Najviac mi slovenčina pomáha prelomiť ľady v komunikácii s novými klientmi. Väčšina klientov a klientok miluje Slovensko a vždy radi spomínajú na svoje cesty po Slovensku.

Čo znamená riadiť pražskú pobočku prestížnej značky?

Spomínam si, keď som akceptovala pracovnú výzvu pre Bulgari a bývalí majitelia popisovali pozíciu defacto na polovičný úväzok. Dnes sa musím nad popisom usmiať, pretože od prvého dňa som sa nezastavila a pracovný deň pre mňa nekončí zatvorením butiku, ale veľa krát pokračuje až do neskorých večerných hodín. Občas s úsmevom hovorím, že som vlastne také dievča pre všetko. Keď budem menovať tie najhlavnejšie činnosti, je to samozrejme komunikácia a starostlivosť o klientov, objednávky sortimentu, vedenie a školenie kolegov, sledovanie profitability butiku a dodržiavanie všetkých pravidiel daných centrálou, reporting, monitoring konkurencie a vývoj trhu, účasť na spoločenských a klientskych podujatiach, a mnoho ďalších.

Viete odhadnúť, ktoré produkty sa budú páčiť klientele, ktorá vás navštevuje, a ktoré naopak nie?

Náš butik navštevujú lokálni klienti a aj návšteníci zo zahraničia. Za tých pár rokov už máme vysledované trendy u jednotlivých národností, pomáhajú nám k tomu aj štatistiky, ktoré zdieľame v rámci Bulgari. Českí klienti sú verní najznámejším kolekciám ako B.Zero1 a Bulgari-Bulgari, preferujú jednoduchší a technickejší design. Veľmi ma však prekvapili reakcie lokálnej klientely na poslednú kolekciu Serpenti Eyes on Me, ktorá je vyhľadávanou už od uvedenia na náš trh. Slovenská klientela je odvážnejšia a nebojí sa ani farebných kameňov. Čínski klienti radi nasledujú svoje celebrity a v súčasnosti milujú kabelky z kolekcie Serpenti, šperky B.Zero1 a ženskú Diva’s Dream.

Kto rozhoduje, čo sa bude v danej krajine predávať a aký bude trend? Viete napríklad aj to, čo bude trendové a čo sa uvedie na trh o dva roky?

Naše šperky sú nadčasové, nepodliehajú trendom tak, ako klasická móda. Samozrejme každá národnosť má iné preferencie v rámci kolekcií, ale absolútnym best-sellerom stále zostáva kolekcia B.Zero1. V minulosti sa vytvárali limitované edície šperkov a hodiniek napr. pre čínsky trh alebo Stredný východ. V súčasnosti môžeme nájsť špeciálne edície kabeliek vo farbách charakteristických pre týchto klientov. O novinkách sa vždy dozvedáme s istým predstihom a na základe znalostí nášho trhu a klientov, poskytujeme centrále feedback.

Hovorí sa, že móda sa opakuje. Je tomu pravda aj v šperkoch? Ktoré šperky považujete za ikonické?

Nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie je architektúra večného mesta Rím a tá nikdy nevyjde z módy, ani nekopíruje žiaden trend. Naši designéri sa pri vytváraní nových kolekcií inšpirujú architektonickým dedičstvom, radi spájame inovatívne materiály, farebné kombinácie, ktoré u iných šperkárov nenájdete. Absolútne ikonické sú šperky B.Zero1 pripomínajúce slávne Colosseum a samozrejme hadia kolekcia Serpenti, pričom had bol odpradávna vnímaný ako symbol múdrosti a nesmrteľnosti, ukrýva v sebe pokušenie a mystiku.

Prednedávnom prešiel butik veľkými zmenami. Presťahoval sa, nový dizajn. Na otvorenie prišla aj známa tvár Lucia Silvestri - creative director Bulgari. Aká je? Povedzte nám niečo o nej.

Lucia Silvestri je veľmi šarmantná, charizmatická a talentovaná dáma. S Bulgari je spojená neuveriteľných 35 rokov! Pod jej vedením vznikajú prenádherné skvosty a každému šperku spoločne s jej tímom dávajú život a nezabudnuteľné príbehy. Pred jej príchodom sme boli trošku nervózni, aby bol butik a Opening party perfektná. Lucia je v každodennom kontakte s Paolom Bulgari, jedným z potomkov zakladateľa, iste chápete akú veľkú zodpovednosť sme cítili. Prekvapila ma však svojou otvorenosťou, milým a vrúcnym prístupom. Myslím, že Praha ju okúzlila a celému tímu osobne poďakovala za nádherný čas.

Váš najobľúbenejší must-have kúsok značky Bulgari? Ktorá časť sortimentu je vám najbližšia?

Čím viac pracujem pre túto krásnu značku, tým ťažšie je vybrať jeden must-have kúsok. Každá kolekcia má svoj nezameniteľný design, krásny príbeh, neuveriteľné remeselné spracovanie a je veľmi ženská. Sme majstrami v používaní farebných kameňov, ktoré prinášajú radosť a rozžiaria každý deň. Ak mám byť však konkrétna, milujem kolekciu Serpenti, či už klasické prevedenie, alebo nová interpretácia Eyes on Me, kladúca doraz na oči a uprený pohľad hada, ktorý sa prirovnáva k zvodnému pohľadu ženy. Fascinujú ma kombinácie farebných kameňov a pre mňa veľmi zaujímavá kolekcia Monete, kde používame pôvodné, originálne mince z gréckej, perzskej a rímskej ríše, datované až 500 rokov p.n.l. Tá predstava, že nosím na ruke mince, s ktorými sa platilo pred viac ako 2000 rokmi, je skrátka kúzelná a šperky dostávajú tak aj historický a investičný rozmer, nie len estetický.

Máte nejaké nesplnené sny, kam by ste sa chceli profesne ešte posunúť v rámci značky Bulgari?

Hm… Nesplnené sny? Lákalo by ma byť aspoň na určitý čas súčasťou tímu Lucie Silvestri, zažiť na vlastnej koži výber a nákup drahokamov, vdýchnuť im život a pomôcť tak vytvoriť novú kolekciu High Jewelry šperkov.

 

Autor: S&S – Foto: archív Silvia Patrová

Galéria

BEHIND THE BULGARI
BEHIND THE BULGARI
BEHIND THE BULGARI