Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Arctic Roadtrip – The one you should take in your life

Vidieť polárnu žiaru je na bucket liste takmer každého, kto sa rozhodne navštíviť Nórsko. Odísť na sever severu a dívať sa na magické predstavenie, ktoré obloha ponúka v prípade priaznivého počasia. Polárna žiara však vonkoncom nie je to jediné, čo sa dá na takom „konci sveta“ vidieť – a nemusí byť ani ultimátnym cieľom vášho výletu.

Arctic Roadtrip – The one you should take in your life

Moja cesta do Tromsa, jedného z miest, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom v Nórsku, mala pôvodne presne tento účel – zažiť oblohu vyzdobenú tancujúcimi zelenými svetlami, snívala som o tom už od malička. Keď som však pár dní pred odletom stratila aj posledné kvapky nádeje o vhodnom počasí, bolo načase prísť s inými plánmi, ktoré vyplnia štvordenný pobyt. A tak vznikla idea o malom-veľkom polárnom roadtripe, miestami doplnenom naháňaním polárnej žiary.

Samostatná prehliadka mesta Tromsø nezaberie mnoho času. Čo je na takomto mieste prekvapivé, je napríklad rozsiahla dopravná infraštruktúra vybudovaná pod mestom, či množstvo toho najsevernejšieho. Turistov tu láka napríklad najsevernejšia botanická záhrada na svete, patriaca pod miestnu univerzitu, alebo charakteristická najsevernejšia piváreň. To je presne to miesto, v ktorom vznikajú pivá s názvami Polárna žiara, Polnočné slnko, Polárny medveď, alebo Arktické pivo. Jednoznačne sa oplatí spraviť si prechádzku po Tromsø Bridge, ktorý vedie smerom od centra ku symbolickej polárnej katedrále, alebo ku kopcu Storsteinen.

Čo jednoznačne zaberie viac času ako prehliadka mesta sú výlety po okolí a rôzne aktivity, ako jazda na psích, či sobích záprahoch, alebo plavby po fjordoch. Aj napriek tomu, že mnoho internetových „sprievodcov“ nabádalo práve na tie polárne aktivity, my sme sa rozhodli zobrať auto a objavovať túto oblasť po svojom – vyrazili sme na malý-veľký polárny roadtrip. Symbolické Lofoty sú stále príliš ďaleko, no chvíľkou cesty na západ sa nachádza ostrov Senja alebo Sommarøy. Cesta nás zaviedla práve na ten druhý, kde sme sa aj odhodlali na turistiku s výhľadom na celé súostrovie na jednej strane, a na nekonečný Atlantik na strane druhej. A prekvapivo – aj v týchto končinách je zima miernejšia ako na Slovensku. Preto bolo úplne v poriadku sa posadiť na vrchu kopca s takýmto výhľadom a spraviť si tam „piknik“. Kvôli takej nádhere by som bola ochotná vyšľapať ten zľadovatelý kopec každý deň!

Ďalšou možnosťou je symbolický výlet do Fínska. Hranice Fínska, Švédska a Nórska sa stretávajú len dve a pol hodiny cesty od Tromsa, v dedinke Kilpisjärvi. Ani nie tak samotný cieľ, ako cesta k nemu je magická. Jednak už preto, že sa volá Northern Lights Route a aj preto, lebo ukazuje nádherné scenérie – rámcuje rovno niekoľko fjordov, kopce sa postupne zvyšujú, prechádza sa Lyngen Alps (so známymi lyžiarskymi strediskami), a potom opätovne znižujú do „tradičnej“ fínskej podoby. Pri troche dobrého načasovania sa dá vychutnať si západ slnka za švédskymi horami pri horúcej čokoláde. Pri tomto smere cesty je obzvlášť dôležité dbať na vhodné oblečenie. Za dve a pol hodiny cesty ďalej od Atlantického oceánu sa nám posunul nielen čas, ale aj teplota o -15°C.

Tieto cesty sa dajú podnikať ako v zime, tak aj v lete a pre nás boli na začiatku marca jednoznačne tou najlepšou možnosťou trávenia voľného času, nakoľko množstvo turistických chodníkov je v zime a na jar uzatvorených. Pre tých komfortnejších ponúkajú napríklad tú výhodu, že keď vám začne byť zima, máte sa rýchlo kde schovať a stále obdivovať nádherné panorámy. A najmä je obrovskou výhodou pri naháňaní polárnej žiary, o ktorej sa dočítate už čoskoro – aj s ďalšími tipmi, kedy a ako najlepšie zorganizovať cestu za polárny kruh.

 

Viac od Lucky nájdete na jej vlastnom blogu Instagrame!

Autor: Lucia Gavenčiaková Photo: archív Lucie Gavenčiakovej

Galéria

Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip
Arctic Roadtrip