Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

Allemannsretten - Norwegian art of enjoying the nature

Nerozmýšľajú nad tým, koľko je vonku stupňov, aké je počasie – Škandinávci si vždy nájdu čas na to ísť von, do prírody. Niet sa čo čudovať, nakoľko tieto krajiny sú, okrem svojej vyspelosti a vysokého životného štandardu, známe najmä pre svoje jedinečné životné prostredie a jeho zachovanosť. Svoj prístup a lásku k prírode majú zapísanú v DNA už storočia. A v posledných desaťročiach ju spečatili aj zákonmi.

Allemannsretten - Norwegian art of enjoying the nature

Keď som pred dvomi mesiacmi pristála v nórskom Bergene s dvoma kuframi a nevyspatou hlavou, nečakala som, že moje sny naberú nový rozmer. Pol roka tu mal byť okrem štúdia aj oddych v prírode a s ním spojené upratanie si myšlienok, či povinností. Celý život som si myslela, že sever Slovenska je pomerne hornatá oblasť, a stačil jediný moment na to, aby som si uvedomila, že dokopy nežijem ani v prírode. (Až doteraz mi nikdy ani len nenapadlo kúpiť si mačky na topánky, alebo turistickú výbavu všeobecne.)  

Netrvalo mi dlho, kým som pochopila, že tu sa dlhodobo zachováva jedinečný prístup k životu a životnému prostrediu, ktorý sa oplatí osvojiť si. V Nórsku, Fínsku a Švédsku si ich obyvatelia uctievajú prírodu už odveko veľmi jednoduchým spôsobom – tým, že si ju užívajú a trávia v nej čas. Prechádzate sa po centre druhého najväčšieho mesta v krajine a stretávate ľudí s bežkami, sánkami,  či bežcov. Nezáleží na tom, aký je deň, aká je hodina. Namiesto v kaviaňach a reštauráciách trávia ľudia čas s priateľmi (alebo sami) radšej vonku na prechádzkach, túrach. A to aj v zime. Možnosti sú naozaj rozsiahle. 

Uplatňuje sa tu jedinečný princíp slobodného túlania sa (po nórsky allemannsretten), čo znamená, že mám právo prechádzať sa, jesť, a spať kdekoľvek sa mi zachce, nehľadiac na to, či niekto konkrétne územie vlastní. Môžeme si pod tým predstaviť široké možnosti outdoorových aktivít od turistiky, cez člnkovanie, bicyklovanie sa, piknik, zbieranie lesného ovocia a húb, obdivovanie fauny, až po kempovanie – takmer kdekoľvek. Pokiaľ sa nejedná o ohradený pozemok, ktorých je tu porovnateľne menej ako u nás, môžem sa po ňom túlať a objavovať ho koľko chcem. A keď sa unavím, môžem si rozložiť stan kdekoľvek a pospať si. V blízkosti domov však musím byť mimo dohľadu (približne 150 metrov) a nerobiť hluk. Jednoducho povedané, mám možnosť cítiť sa v prírode ako doma.

Škandinávske krajiny sú známe svojimi liberálnymi politikami, keď sa jedná o prírodu. V Nórsku je tento princíp podporený od roku 1957 zákonom a vo Švédsku je dokonca súčasťou ústavy od konca 20. storočia. Samozrejme z hľadiska bezpečnosti k tejto slobode patria aj obmedzenia, ako napríklad zakladanie ohňa v lete, zákaz niektorých aktivít pre zachovanie pitnej vody v horách, prípadne zneprístupnenie niektorých oblastí pre motorové vozidlá. Vždy je potrebné sa o konkrétnej oblasti informovať dopredu, prípadne pomocou navigačných tabúľ.

Z tohto práva však vyplývajú aj prirodzené povinnosti, zodpovednosť za prírodu – vždy je potrebné nechať ju v takom stave, ako sme ju našli. Je potrebné vyvarovať sa akýchkoľvek aktivít, ktoré by ju mohli trvalo poškodiť a absolútne neprípustné je zanechávať odpadky. Jednoducho povedané – treba si to prostredie uctievať a patrične k nemu pristupovať.

Určite nepopieram, že na Slovensku tieto možnosti nie sú, ale allemannsretten je niečo, za čím sa na sever oplatí vycestovať, naučiť sa to priamo od domácich a neskôr to aplikovať aj doma. Škandinávia ponúka obrovský priestor na objavovanie a oddych. Stačí pár minút a namiesto hlučného centra sa nachádzate v dokonale pokojnom prostredí – ako v inom svete. Netreba sa báť, treba ísť ďalej, túlať sa, vychutnávať si výhľady na oceán a kilometre vzdialené hory. Na čas sa neoplatí pozerať, ten tam beží akosi pomalšie a všetky povinnosti sa zdajú byť malichernými. A netreba sa báť ani zimy... Nórska zima je o niečo teplejšia, ako tá slovenská :)

Viac od Lucky nájdete na jej vlastnom blogu a Instagrame!

Autor: Lucia Gavenčiaková Photo: archív Lucie Gavenčiakovej

Galéria

Gave til Norge
Gave til Norge
Gave til Norge