Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

6 tipov ako vyhrať job interview!

Príprava na pracovný pohovor, obzvlášť ak hovoríme o práci snov, je vždy plná stresu a očakávania. Je to dôsledný test prvého dojmu a tlaku. Nech sa páči! 6 tipov ako si byť istý sám sebou, pripravený zaujať a získať „dream job“!

6 tipov ako vyhrať job interview!

1. Príprava a prirodzenosť na prvom mieste!

Možno sa vám to bude zdať ako „old school“ odporúčanie, ale práve v ňom tkvie sila úspechu. Precízne si pripravte svoj životopis, motivačný list a všetky doklady a osvedčenia o vašom vzdelaní a kurzoch. Ak sa uchádzate o prácu v kreatívnych vodách ako sú média, fotografia, grafika a podobné, pripravte si portfólio vašej doterajšie práce a projektov. Hlavne ho nezabudnite doma!!! :-)
Uistite sa, že máte so sebou aj notebook a pero. Krásne pero, nie pero, ktoré ste si nechali, keď ste naposledy vypisovali obálku na pošte. Zabudnite na slová a dokážte na profesionálnej úrovni, že ste naozaj profík, ktorý vie, čo robí a je vždy pripravený. Jednoduché portfólio, metalický papier alebo vyšperkovaná prezentácia v notebooku je vždy chic a ohúri.
Uistite sa, že vaše oblečenie odráža nie len vašu osobnosť a schopnosti, ale i kultúru spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o prácu. Vysoko profi a dobre padnúce oblečenie! Pracovný pohovor je vždy vážna vec, aj keď sa uchádzate o kreatívnu prácu, ktorá je len súčasťou celku. Nikdy nie jeansy a nikdy nie preexponovanie!
Natrénujte si podanie ruky, lebo je to ten naozaj prvý akt a dojem, ktorý ukážete. Ani príliš slabé ani príliš pevné. Nechcete predsa svojmu budúcemu zamestnávateľovi spôsobiť úraz. :-)

2. Informácie!

Možno to znie ako banalita, ale verte, že nie je. Je naozaj dôležité, aby ste si zistili všetky potrebné informácie o spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o pracovné miesto. Druhá dôležitá vec je, že aj vy a informácie o vás sú naozaj v súlade so spoločnosťou, kde by ste chceli pracovať. Zistite si a premyslite, či naozaj vaše skúsenosti a vzdelanie sú dostatočné pre prácu, o ktorú sa snažíte. Majte pripravené príklady, dôkazy a informácie, vďaka ktorým sa pracovný pohovor stane naozaj veľkou príležitosťou na vašej strane!

3. Vlastný prieskum!

Vyhľadajte si spoločnosť. Jej portfólio, históriu a vývoj. Pomôže vám to nie len k vytvoreniu skvelého obrazu o vás ale aj dojem na pohovore. Uistite sa, že všetky informácie, ktoré si pozriete sú aktuálne a že vám neunikla jediná dostupná novinka. Napríklad, personálne zmeny vo vedení alebo rebrand spoločnosti, kde chcete pracovať.

4. Pýtajte sa inteligentné a chytré otázky!

Pri každom pracovnom pohovore sa situácia dostane do bodu, kedy sa vás spýtajú, či máte nejaké otázky. Napriek tomu, že všetkému porozumiete i náplni vašej práce, je dobré mať nachystané otázky „k veci“. Nesmú to byť útočné ani provokatívne otázky a už vôbec nie otázky do ďalekej budúcnosti a vašom profesnom pokroku v spoločnosti, kde ste hodinu. Môžu to byť otázky napríklad tohto typu:

  • Aký typ človeka si predstavujete na tejto pozícii, aby bol úspešný?
  • Čo si myslíte, prečo by malo byť dobré pracovať pre túto spoločnosť?
  • Čo predstavuje táto pozícia v celej hierarchii spoločnosti a ako pracujú oddelenia medzi sebou?
  • Ako vidíte úspech tejto pracovnej pozície a jej vývoj v najbližších 6 mesiacov?

5. Poznajte svoju hodnotu!

Je ľahké pozabudnúť, že nielenže idete na pohovor vy, ale i to, že aj vy si robíte obraz o spoločnosti a robíte si svoj vlastný vnútorný pohovor. Obzvlášť, ak pracovnú ponuku považujete za svoju vysnívanú. Spýtajte sa samých seba, či je to naozaj práca, ktorá by vás napĺňala a po ktorej túžite. Spravte si obraz o svojom nadriadenom presne tak, ako on o vás. Je to niekto, koho budete rešpektovať, od ktorého sa máte čo učiť a s kým dokáže vydržať každý deň? Dokážete rešpektovať a akceptovať kultúru spoločnosti? Upokojte sa, buďte rozvážny aby ste poznali svoju hodnotu a čo vy ponúkate spoločnosti.

6. Poďakujte!

Vždy, vždy, naozaj vždy po pohovore pošlite ďakovný email spoločnosti. Aj keď je to staromódne, má to zmysel a odráža to i vašu inteligenciu. Budete sa cítiť voľne a budete vedieť, že máte hodnotu nie len sám pre seba, ale i pre spoločnosť, v ktorej by ste chceli pracovať. A pokiaľ by si vás nevybrali, vždy zostanete na ich radar zozname, že ste boli zdvorilý a je tu možnosť osloviť vás opäť.

 

Autor: S&S Ilustračná fotografia: web

Galéria

6 tipov ako vyhrať job interview!