Návštevníci stránky rozumejú podmienkam jej používania a súhlasia s nimi. Táto stránka využíva súbory „cookie“, aby vám rýchlejšie poskytla služby šité na mieru. Používaním tejto stránky súhlasíte s naším používaním súborov „cookie“. Rozumiem

4xB aus Műnchen!

Kto ešte nebol v Berlíne, nevie, aký je skvelý. Kto ešte nebol ani v Nemecku, nevie, aké je skvelé. Kto však v Berlíne bol, ale nebol v Mníchove, akoby ozajstné Nemecko ani nezažil. V tomto meste sa totiž spája bavorský duch s ozajstnou nemeckou náturou a tou najautentickejšou atmosférou. Mesto, ktoré má svoj poriadok, charakter pravého západu a všetci sú pűnktlich! Skutočne! Das Deutschmobil síce nie je žiadnym bedekrom, ale Nemcov dokáže odhadnúť. Tak nás to učili a tak to je. Nenaučili nás však, že v Mníchove zažijete celý svet! Na jednom mieste! Skutočne!

4xB aus Műnchen!

B ako Buildings!

Mníchov má architektúru. Takú, že až žasneme. O známom Műnchner Marienplatz netreba hovoriť. Tento gotický skvost pozná snáď každý nadšenec dávnych veľkolepo pôsobiacich stredovekých námestí, plniacich funkciu trhových plôch. Dnes plní funkciu čiastočne podobnú, no predovšetkým vysoko estetickú a mámivú. Úchvatná Alte Rathaus a pozostatky švédskych vplyvov zanechávajú pocit ťažko popísateľný. Tu si môžete sadnúť do jednej z kaviarní alebo malých rodinných pivární a nechať sa unášať okolím. Uličky vedúce k námestiu sú plné typických meštianskych domov, luxusných privátnych galérií, pop-up stores, ochotníckych divadiel, či antikvariátov. Oplatí sa v nich zablúdiť. Nie je to síce veľmi nemecké, ale rozhodne zážitkové!

B ako Bavorsko!

Mníchov má pravý bavorský vzduch a ruch! Neďaleko Mníchova sa narodila cisárovná Alžbeta Bavorská - Sissi. A to presne na Štedrý deň - 24.12.! Na to, aby človek okúsil rozmer bavorského vidieka, nemusí chodiť ďaleko. Tie typické gazdovské domy a neuveriteľná príroda! Taká je vstupná brána do Mníchova! A potom majú BMW, lebo tu to všetko začalo. Mníchov je však na druhej strane aj takou malou zdravou krajinou. Je moderným rajom všetkých vegetariánov a vegánov. Nájdete tu reštaurácie od výmyslu sveta a skvelé organic shoppy. Nemci sú - čo sa zdravia týka, skutočne o krok vpred! Chodia sa sem inšpirovať mladí aj starí z celej Európy a vlastne aj z celého sveta. Odporúčame Prinz Myszkin (Hackenstraße 2)! Je to jedno dokonalé bistro, kde vám pripravia ešte aj tie najbavorskejšie jedlá bez bavorských prísad. Ale rozdiel ani nespoznáte! Sľubujeme! 

B ako Bier!

Mníchov má Oktoberfest! A nielen to! Skvelé pivo je tu po celý rok. Mníchovčania nezabúdajú na tradíciu a nadšencov tohto zlatého moku ani po skončení svetovo najväčších folkových slávností. Nenechávajú čakať ďalších viac ako 360 dlhých dní! Najznámejšiu tavernu na svete poznajú celé generácie! Existuje už takmer 500 rokov a je stelesnením bavorskej pohostinnosti, bujarej zábavy, tradície ale v prvom rade - kvalitného piva. O značke Hofbräu Original vedia svoje aj naši starí otcovia, ktorí kedysi Mníchov navštívili. Sláva tohto pivovaru sa nesie skutočne široko-ďaleko. Hofbräuhaus hľadajte na Platzl 9!

B ako Beck!

Ludwig Beck! Mníchov má skvelý shopping! Veľká konkurencia berlínskeho Kaufhaus des Westens! Alebo londýnskeho Selfridges, parížskej Galeries de Lafayette či newyorského Bloomingdale´s! Novučičký a zmyselný! Kaufhaus der Sinne! Architektonicky veľmi príjemne dopĺňa kolorit Mariánskeho námestia a odniesť si môžete klenoty. Mníchovčania radi spájajú tradíciu a vysoké umenie. Platí to aj v móde. Od malých prét-á-porter, cez nemecké must-haves, po svetové klasiky. Ak nie Beck potom určite mníchovský módny bulvár, jeden zo štyroch tzv. kráľovských - Maximilianstraße. Tam natrafíte na zvučné dizajnérske mená a strávite noc v najluxusnejších hoteloch. Ide o najelegantnejšiu mníchovskú promenádu. Nebude náhoda, ak tu stretnete Anette Weber alebo Miroslavu Duma.

Tam, kde sa stretávajú Mníchovčania, tam sa stretávajte aj vy! Jedine takto spoznáte mesto skutočne. Okázalé umenie sa dá zažiť jedine v Haus der Kunst (Prinzregentenstraße 1). Prešlo si mnohými epochami, prestavbami, zmenami režimov, ale hlavne návštevami. Dokazuje to aj stála výstava, ktorá je spracovaná obdivuhodne nadchýnajúcim spôsobom. V tomto Dome umenia dokáže človek stráviť celé hodiny. Spája sa tu to najlepšie zo svetového súčasného umenia. Veľkoformátové obrazy, ťažkopádne inštalácie, hraničné presahy filmu, fotografie a performance. To všetko dokáže tak komplexne nasýtiť dušu, že nič viac netreba. A ak sa predsa len jej malá časť bude na chvíľu chcieť vymaniť spod nátlaku toľkej estetiky, stačí prejsť pár krokov a ste v rozľahlých anglických záhradách. Tu oddychujú Mníchovčania počas obedných páuz a objavujú tajomstvá Japonského Teehausu. Keď sme v úvode spomínali svetový Mníchov, práve anglické záhrady a ich ázijské zákutia sú toho dôkazom.

A nakoniec - Kokoshka, Klimt, Polke, Dalí a ich priatelia!

Umelecké skvosty! Tí Nemci majú všetko! Ikonické diela maliarov, o ktorých sa len hovorí a potom raz za život vidí. Za ten pohľad to stojí. Z obrazov ide energia, ktorú ťažko identifikovať. To sú tie originály, ktoré s vami robia zvláštne veci, alebo vás nechávajú chladnými. Sú proste len dve možnosti. Viac si ich však užijete v zime. Vtedy je v Mníchove bielo, vejú takmer alpské vetry a mesto svieti, ligoce sa a šumí. A mníchovské Vianoce sú ešte magickejšie. Potom dajte vedieť ako bolo!

 

Autor: Daniela Ďurišková – Foto: web
 

Galéria

4xB aus Műnchen!
4xB aus Műnchen!
4xB aus Műnchen!
4xB aus Műnchen!
4xB aus Műnchen!